W Lublinie ruszyła przebudowa pałacu Lubomirskich. Budynek był świadkiem wielu wydarzeń historycznych. Obecnie mieści się tam Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Wart ok. 190 mln zł remont potrwa do końca 2026 r. To największa przebudowa pałacu Lubomirskich od 200 lat!
Historia pałacu Lubomirskich w Lublinie
Pałac Lubomirskich (zwany też pałacem Poradziwiłłowskim) powstał w XVI w. jako własność rodu Firlejów. U schyłku wieku XVII został przebudowany przez Tylmana van Gameren dla rodziny Lubomirskich. Projekt przebudowy architekt przygotował w 1693 roku. W XVIII w. rezydencję przejął magnacki ród Sanguszków z Litwy. W czasie konfederacji barskiej uległ pożarowi i jako zdewastowany obiekt trafił w posiadanie rodu Szeptyckich. Następnie stał się własnością burmistrza Beniamina Finke, który wykupił go na licytacji i przekazał na własność rządowi. Pałac pełnił wówczas funkcję siedziby Komisji Województwa Lubelskiego. Po kolejnym pożarze w 1829 r. pałac zrekonstruowano według projektu Henryka Marconiego w stylu klasycystycznym.
Pałac Lubomirskich był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Na przykład 7 listopada 1918 r. stał się siedzibą Rządu Tymczasowego Ludowego Republiki Polskiej pod przewodnictwem Ignacego Daszyńskiego. 5 listopada 1916 r. uroczyście ogłoszono Aktu 5 listopada zawierający obietnicę powstania Królestwa Polskiego. Od 1918 w pałacu miało siedzibę Dowództwo Okręgu Garnizonu i dowództwo Okręgu Korpusu Nr II; zamieszkiwał w nim gen. Mieczysław Smorawiński.
Po II wojnie światowej budynek przekazano Uniwersytetowi Marii Curie-Skłodowskiej. W ostatnich latach swoją siedzibę miał tu Wydział Politologii. Na potrzeby utworzenia nowej placówki pałac kupiło od uczelni obecne Muzeum Narodowe w Lublinie, którego oddziałem jest Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.
Największa przebudowa pałacu Lubomirskich od 200 lat
Pałac Lubomirskich w Lublinie jest obiektem zabytkowym, wpisanym do rejestru zabytków województwa lubelskiego. Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał zgodę na zmianę sposobu użytkowania budynku z przeznaczeniem na cele muzealne.
- To największa przebudowa pałacu Lubomirskich od 200 lat, który wtedy był siedzibą Komisji Województwa Lubelskiego. W XIX w. pałac został odbudowany po pożarze w stylu klasycystycznym według projektu architekta Henryka Marconiego i w zasadzie w niezmienionym kształcie przetrwał do dziś. Remont ma przywrócić stan budynku z XIX w. – opisał dyrektor Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie dr Marcin Gapski.
Podkreślił, że celem inwestycji jest stworzenie w centrum miasta nowoczesnej placówki muzealnej z poszanowanie jej historycznych walorów.
Przebudowa obejmuje przede wszystkim dobudowę dwóch kondygnacji podziemnych. Dzięki temu powierzchnia muzeum zwiększy się z 3 do 5 tys. mkw. - Jest to bardzo trudne zadanie pod względem inżynieryjnym, tym bardziej że obiekt jest opieką wojewódzkiego konserwatora zabytków. Na razie prace idą zgodnie z planem – dodał dr Gapski.
Umieszczenie nowego muzeum w historycznym pałacu wiązać się będzie z przywróceniem jego zabytkowego układu przestrzennego, zwłaszcza na pierwszym piętrze – piano nobile. Umożliwi to także częściowo zachowany detal architektoniczny, piece, supraporty, dekoracje sztukatorskie i inne elementy wyposażenia, pozwolą na rekonstrukcję historycznych wnętrz.
Wystawa „Podróż po Kresach” - tysiąc lat losów tych ziem
Na 2,5 tys. mkw. (kondygnacje podziemne, parter, pierwsze piętro) będzie główna wystawa „Podróż po Kresach”, która umożliwi zwiedzającym prześledzenie tysiąca lat losów tych ziem – od X w. do współczesności. Kanwę fabularną wystawy będzie stanowić podróż, którą w 1926 r. odbył prof. Ludomir Sawicki ze swoimi towarzyszami, m.in. na Wileńszczyznę, Polesie, Wołyń i Podole.
- Ekspozycja będzie opowiadać o dziejach krajów, które weszły w skład Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Będziemy mogli dowiedzieć się o Polsce, Litwie, Białorusi, Ukrainie, Łotwie oraz o wszystkich ludach, narodach i wyznaniach zamieszkujących na tym terytorium – wyjaśnił szef instytucji.
Prace budowlane obejmują też odnowienie elewacji budynku i wymianę poszycia dachu. Planowane jest usunięcie wtórnych podziałów w środku budynku, bo wnętrza były wielokrotnie przebudowywane. Powstaną sale edukacyjne, sala konferencyjna, kuchnia do warsztatów kulinarnych, pracownie do konserwacji papieru i tkanin, biura, magazyn i kawiarnia.
Zwiedzającym zostaną udostępnione obie wieże w pałacu od strony ul. Radziwiłłowskiej, na które będzie można się wspiąć. - Jedna z nich poświęcona będzie historii pałacu, placu Litewskiego, Krakowskiego Przedmieścia, a druga będzie prezentować panoramy różnych miast z tego terenu – dodał dr Gapski.
Jednocześnie przypomniał o trwającej akcji „Z Kresów ocalone: zbiórka pamiątek i opowieści kresowych”, której celem jest zachowanie spuścizny materialnej i duchowej Kresów. Dotychczas zebrano ponad 3 tys. pamiątek i 100 historii świadków.
Przebudowa pałacu ma potrwać do końca 2026 r. Jej koszt wynosi ok. 190 mln zł. Całość pieniędzy pochodzi z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
ja
Na zdjęciu Pałac Lubomirskich, fot. Wikipedia/Krzysztof Ziemacki
Inne tematy w dziale Społeczeństwo