fot. Orlen
fot. Orlen

Ważą się losy jednej z kluczowych inwestycji Orlenu. Projekt może zostać wstrzymany

Redakcja Redakcja Inwestycje Obserwuj temat Obserwuj notkę 77
Orlen miał w planach gigantyczną rozbudowę petrochemicznego kompleksu Olefiny III w Płocku. Miała to być jedna z największych inwestycji petrochemicznych w Europie od 20 lat. Tymczasem prezes spółki informuje, że nie będzie kontynuować rozbudowy instalacji Olefiny III w dotychczasowym zakresie.

Przyszłość inwestycji w olefiny pod znakiem zapytania

- Orlen ma na stole dwie opcje dotyczące przyszłości inwestycji Olefiny III. Jedna z nich to optymalizacja projektu w zakresie mocy produkcyjnych i wykorzystania obecnych jednostek. Druga to zatrzymanie projektu w obecnym kształcie lub jego czasowe, częściowe wstrzymanie - poinformował PAP Biznes prezes Orlenu Ireneusz Fąfara. Decyzja o wyborze jednej z nich ma zapaść w najbliższych tygodniach, jeszcze przed publikacją strategii Orlenu.

Zdaniem Fąfary Europa, głównie z uwagi na koszty energii i gazu, praktycznie nie buduje nowych mocy petrochemicznych. Tylko na rynku niemieckim inwestycje w petrochemię w ciągu ostatnich dziesięciu lat spadły o 90 proc., a część instalacji petrochemicznych w Europie Zachodniej jest zamykana lub przenoszona na Bliski Wschód i do Azji.

W ocenie prezesa przyszłość inwestycji w olefiny jest tematem absolutnie kluczowym, nie tylko dla tego zarządu, ale dla przyszłości całej Grupy Orlen. Zdecydowano, że projekt nie będzie kontynuowany w kształcie opracowanym przez poprzedni zarząd.


Koszty instalacji Olefiny III były niedoszacowane

- Dzisiaj szacujemy go na kwotę pomiędzy 45 a 51 mld zł, co znacząco odbiega zarówno od deklarowanej na początku projektu kwoty 8,3 mld zł, jak i nawet deklarowanych w 2023 roku przez poprzedni zarząd 25 mld złotych. Mówiąc wprost oznacza on, że kontynuacja inwestycji w obecnym kształcie byłaby nierentowna i naraziłaby koncern na długotrwałe straty. A to oznacza w konsekwencji, że pokryliby je nasi klienci, czyli wszyscy Polacy. Nie wiem czemu poprzedni zarząd zdecydował się na taki ruch - mówi Fąfara.

Zdaniem Fąfary, w przypadku inwestycji w instalację Olefiny III można mówić o "niedoszacowaniu ryzyk, które zmaterializowały się z całą mocą". Inwestycja w olefiny wymaga niezwykle rozbudowanej infrastruktury towarzyszącej, która umożliwia działanie samej instalacji, stąd takie potężne niedoszacowanie kosztów.

Po zakończeniu inwestycji w Płocku miało przybyć 1,5 tys. nowych miejsc pracy. Obecnie przy budowie kompleksu pracuje ok. 4,5 tys. osób, w większości cudzoziemców, co wpłynęło na rynek najmu mieszkań oraz na handel i usługi w mieście. - Orlen jest największą działającą na naszym terenie firmą, ale funkcjonuje u nas wiele różnych zakładów z wielu branż. Mamy też w planach przedsięwzięcia, które udostępnią nowe tereny pod inwestycje, co stworzy dogodne warunki dla kolejnych inwestorów do ulokowania swojej działalności w Płocku - komentuje doniesienia w rozmowie z portalem samorządowym prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Jego zdaniem, nawet bez tej gigantycznej inwestycji miasto sobie poradzi.

- Informację co dalej chcemy zrobić z inwestycją w instalację Olefiny III chcemy podać w ciągu kilku tygodni, do grudnia. Chcemy mieć w tej sprawie jasność przed publikacją naszej strategii, którą zakładamy do końca 2024 roku - informuje Ireneusz Fąfara.


Największa inwestycja petrochemiczna w Europie w ciągu ostatnich 20 lat

Umowę na budowę kompleksu Orlen podpisał w czerwcu 2021 r. ze spółkami Hyundai Engineering z siedzibą w Seulu oraz z Tecnicas Reunidas z siedzibą w Madrycie. Orlen zapowiadał ją jako "największą inwestycję petrochemiczną w Europie w ciągu ostatnich 20 lat".

W kompleksie Olefiny III miały powstawać produkty petrochemiczne, będące bazą dla bardziej zaawansowanych tworzyw sztucznych, wykorzystywanych między innymi do produkcji przedmiotów codziennego użytku. Produkty, które miały powstawać od 2027 roku, miały mieć zastosowanie między innymi przy wytwarzaniu części samochodowych, sprzętów AGD i urządzeń elektronicznych, środków czystości i artykułów higienicznych oraz medycznych, a także włókien syntetycznych do produkcji odzieży czy masek ochronnych. Rozbudowa Kompleksu Olefin jest jednym z kluczowych projektów rozwojowych wpisanych w strategię ORLEN2030.

ja

Zdjęcie: Budowa kompleksu Olefiny, fot. materiały prasowe Orlenu



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj77 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (77)

Inne tematy w dziale Gospodarka