Prezydent Andrzej Duda poinformował w mediach społecznościowych, że w dniu Święta Niepodległości odbył rozmowę z prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem. Dodał też, że obaj prezydenci mają się spotkać jeszcze przed zaprzysiężeniem Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z Donaldem Trumpem
Andrzej Duda napisał, że przed chwilą odbył rozmowę z prezydentem elektem Donaldem Trumpem i przekazuje Polakom od niego życzenia z okazji Święta Niepodległości.
"Prezydent Trump powiedział, że jest wdzięczny za głosy Polonii i obiecuje, że zawsze będzie o Polsce pamiętał" - napisał Prezydent RP.
Jak dodał, jednym z tematów rozmowy była polska prezydencja w Unii Europejskiej, którą obejmiemy od Nowego Roku, a jednym z jej priorytetów będzie zacieśnienie więzi między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi.
Andrzej Duda poinformował również o planowanym spotkaniu prezydentów. "Ustaliliśmy, że spotkamy się jeszcze przed oficjalnym objęciem przez niego urzędu, które będzie miało miejsce w styczniu" - czytamy we wpisie Dudy.
Innym tematem rozmowy były – jak poinformował Prezydent - kwestie bezpieczeństwa. – Podczas spotkania będziemy rozmawiali oczywiście o sytuacji na Ukrainie. Pan Prezydent elekt pytał teraz o moją ocenę tej sytuacji – oznajmił Andrzej Duda.
Przygotowania do wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych
W sobotę Onet napisał o przygotowaniach do wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych, gdzie miałby się spotkać z prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem. Według portalu w USA są już dwaj prezydenccy ministrowie — Marcin Mastalerek i Wojciech Kolarski – którzy dopinają szczegóły wizyty.
W niedzielę inni prezydenccy ministrowie Małgorzata Paprocka i Mieszko Pawlak zdementowali te rewelacje. Szefowa Kancelarii Prezydenta RP przyznała, że jeżeli Andrzej Duda otrzyma zaproszenie od prezydenta elekta, to na pewno dojdzie do spotkania.
- To nie jest ani pierwsza, ani - mam nadzieję - ostatnia wizyta w ramach budowania świetnych relacji pomiędzy ośrodkiem prezydenckim i administracją byłego i przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Natomiast kwestie techniczne, które były uzgadniane z pułkiem transportowym nagle się stały jakimś gorącym tematem - stwierdziła Paprocka w Polsat News, komentując doniesienia Onetu.
Podkreśliła, że KPRP nie organizowała przelotu ani nie zgłaszała zapotrzebowania na lot, a jedynie pytała o warunki techniczne przelotu.
Informację, że wizyta prezydenta w USA nie była organizowana potwierdził w niedzielę w programie "Kawa na Ławę" w TVN24 szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak.
- Nie były organizowane żadne przeloty, nie była organizowana żadna wizyta w taki sposób, jak to było opisane - zapewnił.
Według Pawlaka "niewykluczone, że w najbliższym czasie taki kontakt czy rozmowa się odbędzie". - Natomiast urzędnicy kancelarii podejmowali pewne działania analizujące jak by to mogło wyglądać, jaka byłaby długość przelotu i tak dalej - w taki nieformalny sposób sprawdzający na przyszłość. Ale to tylko tyle, no bo trzeba być gotowym - mówił.
Zastrzegł, że informacje o wylocie, który miał się odbyć w piątek wieczorem to "absolutna nieprawda".
Plan Donalda Trumpa dotyczący współpracy z Polską
Ostatnie spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem miało miejsce 17 kwietnia 2024 roku w Trump Tower w Nowym Jorku. Spotkanie trwało około 2,5 godziny i miało charakter prywatny. Prezydent Duda określił je jako "przyjacielskie spotkanie, w bardzo miłej atmosferze".
Podczas rozmowy poruszono kwestie związane z bezpieczeństwem, w tym sytuację na Ukrainie, rolę NATO oraz wydatki na obronność. Donald Trump podkreślił swoje poparcie dla Polski, stwierdzając: "Jesteśmy w stu procentach po stronie Polski".
Spotkanie miało charakter nieformalny i nie zakończyło się podpisaniem konkretnych porozumień czy ustaleń. Było to raczej wyrazem kontynuacji dobrych relacji między obydwoma politykami oraz omówieniem bieżących kwestii dotyczących współpracy polsko-amerykańskiej w zakresie polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa.
Projekt Fort Trump nigdy nie został zrealizowany
Jednym z kluczowych elementów planu Trumpa jest zwiększenie wydatków na obronność w ramach NATO. W trakcie wspomnianego spotkania z prezydentem Dudą omawiano propozycję podniesienia minimalnego poziomu wydatków obronnych dla krajów członkowskich NATO z 2 proc. do 3 proc. PKB. Trump wyraził poparcie dla tej inicjatywy, co jest zgodne z jego wcześniejszymi apelami o większe zaangażowanie finansowe sojuszników w ramach NATO. Polska wywiązuje się z tego z nawiązką.
Ponadto, Trump docenia rolę Polski jako kluczowego partnera w regionie, zwłaszcza w kontekście wsparcia dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji. Warto zauważyć, że Trump podczas swojej prezydentury dążył do wzmocnienia relacji z Polską, czego przykładem jest podpisanie w 2020 roku umowy o wzmocnionej współpracy obronnej między USA a Polską, która przewidywała zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Wtedy zrodził się pomysł projektu Fort Trump, czyli ogromnej bazy wojsk USA na terenie Polski. Plan zakładał wysłanie 1000 amerykańskich żołnierzy razem ze sprzętem wojskowym. Pod uwagę brano sześć lokalizacji. Ostatecznie pomysł zbudowania nowej bazy został porzucony, głównie ze względów finansowych oraz zmiany władzy w USA.
ja
Na zdjęciu spotkanie Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy w Trump Tower, fot. KPRP/Marek Borawski
Inne tematy w dziale Polityka