fot. PAP/Marcin Obara
fot. PAP/Marcin Obara

Marsz Niepodległości porwał tłumy. Organizatorzy mówią o rekordowej frekwencji

Redakcja Redakcja Newsy do 16 Obserwuj temat Obserwuj notkę 165
Z okazji Święta Niepodległości w Polsce w Warszawie wyruszył Marsz Niepodległości. Materiały wideo z wydarzenia pokazują, że frekwencja w tym roku jest naprawdę wysoka. Polskie Święto Niepodległości obchodzono także na Ukrainie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wydarzenia dnia.

Marsz Niepodległości w Warszawie

Marsz Niepodległości w Warszawie, który wyruszył z ronda Dmowskiego około godziny 15, kieruje się w stronę błoni Stadionu Narodowego. Na moście Poniatowskiego rozpalono race i odpalono petardy. Demonstracja wygląda widowiskowo, a frekwencja wygląda na rekordową. 

Mimo dużego zgromadzenia uczestników, dokładna liczba uczestników nie jest jeszcze znana. Organizatorzy szacowali przed marszem, że weźmie w nim udział ok. 100 tys. osób, tymczasem na X pojawiły się szacunki o 250 tys., a nawet o 400 tys. manifestujących.



Dyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa Jarosław Misztal pytany o szacunkową liczbę osób idących w marszu odpowiedział, że wstrzymałby się jeszcze z szacunkami, gdyż część ludzi jest jeszcze na rondzie Dmowskiego. Wyjaśnił, że więcej będzie wiadomo gdy cały marsz będzie rozciągnięty na długiej prostej jaką są Aleje Jerozolimskie i most Poniatowskiego. Później  zastępca rzecznika stołecznego ratusza Marzena Gawkowska przekazała, że według szacunków Stołecznego Biura Bezpieczeństwa w tegorocznym Marszu Niepodległości bierze udział ok. 90 tys. osób.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślił, że jeżeli będzie łamane prawo, to służby będą reagować. Jak mówił, jeżeli pojawiają się symbole, które są zakazane przez polskie prawo, jeżeli będzie nawoływanie do nienawiści, to będzie natychmiast reakcja. Wskazał, że w takiej sytuacji będzie wnioskować o rozwiązanie marszu.

Do godziny 14. policja zatrzymała 75 osób, co świadczy o dużym zaangażowaniu służb w utrzymanie porządku.

Marsz Niepodległości, organizowany przez środowiska narodowe, odbył się też po raz trzeci w Poznaniu. Wzięło udział około 500 osób według danych policji. Trasa prowadziła od Rynku Wildeckiego przez kluczowe punkty historyczne, kończąc się przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego. Manifestacja przebiegła bez incydentów. Organizatorzy podali, że w marszu uczestniczyło około 3 tysięcy osób, co różni się od danych policji.


Centralne Uroczystości Święta Niepodległości w Warszawie

W Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, odbyły się centralne obchody z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, który podkreślił rolę niepodległej Polski dla stabilizacji Europy. Przemówienie prezydenta dotyczyło historycznej i współczesnej roli Polski w utrzymaniu pokoju na Starym Kontynencie.

Prezydent podkreślił, że Polska powinna być "zwornikiem" pokoju w Europie, a także zaznaczył potrzebę wsparcia dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji. Wspomniał o potrzebie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i innych sojusznikami, wskazując na konieczność zacieśniania więzi euroatlantyckich.

Obchody Święta Niepodległości na Ukrainie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył Polsce życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim. We wpisie na platformie X podkreślił znaczenie więzi pomiędzy Polską a Ukrainą, nazywając Polskę „dobrym sąsiadem i przyjacielem” oraz podziękował za wsparcie w walce o wspólną wolność. Zełenski zaznaczył, że oba narody doskonale rozumieją wartość niepodległości, która jest kluczem do zapewnienia wolności i bezpieczeństwa obywatelom.

W obliczu wspólnego historycznego wroga, prezydent Ukrainy podkreślił znaczenie jedności i siły partnerstwa pomiędzy oboma narodami. „Przyjaźń zawsze przeważa nad geopolityką”, dodał, wskazując, że silne partnerstwo zmniejsza wyzwania geopolityczne w regionie. Zełenski zapewnił, że Ukraina dąży do dalszego rozwijania dobrosąsiedzkich stosunków z Polską, opartych na wzajemnym szacunku.

Tymczasem polska społeczność w Kijowie nie mogła uczestniczyć w obchodach z powodu zagrożenia rosyjskiego ataku lotniczego. Szef polskiej ambasady w Kijowie, Piotr Łukasiewicz, wyraził żal, że większość Polaków musiała pozostać w domach. Łukasiewicz wraz z personelem ambasady oddał jednak hołd polskim ofiarom zbrodni katyńskiej, składając wieńce na cmentarzu w Bykowni, gdzie spoczywa blisko 3,5 tysiąca Polaków zamordowanych przez ZSRR w 1940 roku. Dyplomaci złożyli również kwiaty na cmentarzu Bajkowa, gdzie pochowani są polscy legioniści, którzy walczyli u boku wojsk Ukraińskiej Republiki Ludowej w wyzwoleniu Kijowa w 1920 roku.


Obchody Rocznicy Zawieszenia Broni w Paryżu

W Paryżu, prezydent Emmanuel Macron oraz brytyjski premier Keir Starmer uczcili 106. rocznicę zawieszenia broni kończącego I wojnę światową oraz 120. rocznicę zawarcia sojuszu "entente cordiale". Wydarzenie, które miało miejsce pod Łukiem Triumfalnym, jest symbolem pamięci o żołnierzach poległych w I wojnie światowej. Macron i Starmer podkreślili również znaczenie wsparcia dla Ukrainy w obliczu zagrożeń związanych z imperializmem rosyjskim.

red.

Na zdjęciu uczestnicy tegorocznego Marszu Niepodległości, fot. PAP/Marcin Obara

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj165 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (165)

Inne tematy w dziale Polityka