Dziś święto każdego Polaka. Po 123 latach odzyskaliśmy niepodległość

Redakcja Redakcja Newsy do 8 Obserwuj temat Obserwuj notkę 57
123 lata Polski nie było na mapie. Dziś w kraju świętujemy odzyskanie niepodległości. Z tej okazji w Warszawie odbędzie się wielki marsz. 11 listopada to też ważne wydarzenia ze świata - personalne układanki w administracji Donalda Trumpa czy atak rakietowy na Kijów. W świecie sportu Barcelona zawiodła kibiców i przegrała bez oddania celnego strzału. Wojciech Szczęsny spędził mecz La Liga na ławce.

Święto Niepodległości w Polsce

11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową oraz naczelne dowództwo wojsk polskich. Był to symboliczny moment, który oznaczał powrót Polski na mapę Europy po latach niewoli. Wydarzenia poprzedzające ten dzień stanowiły fundament odbudowy niepodległego państwa polskiego, które starało się przetrwać w trudnych warunkach po zakończeniu I wojny światowej. Nasz kraj pod zaborami znajdował się aż 123 lata. 

W 1918 roku sytuacja międzynarodowa sprzyjała odbudowie Polski. Rozpad Austro-Węgier oraz klęska Niemiec stworzyły przestrzeń dla nowych państw narodowych, w tym dla Polski. Od września 1917 roku w Warszawie działała Rada Regencyjna, powołana przez Niemcy i Austro-Węgry, a jej członkowie działali na rzecz odbudowy polskiej niepodległości. 

10 listopada 1918 roku, po uwolnieniu z twierdzy w Magdeburgu, Józef Piłsudski przybył do Warszawy, gdzie przejął kontrolę nad formującą się polską armią. Jego przywództwo pozwoliło uniknąć starć z wycofującymi się wojskami niemieckimi - w ciągu kolejnych dni rozpoczęła się masowa ewakuacja jednostek niemieckich.  


Marsz Niepodległości w Warszawie

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości obejmują tradycyjny Marsz Niepodległości, który przejdzie stołecznymi ulicami pod hasłem „Wielkiej Polski, moc to my”. Marsz rozpocznie się na rondzie Dmowskiego, a jego trasa obejmuje m.in. Aleje Jerozolimskie oraz most Poniatowskiego, kończąc na błoniach stadionu Narodowego. Policja apeluje o zachowanie ostrożności oraz przestrzeganie zakazu używania pirotechniki i dronów.

Marsz organizowany jest od 2011 roku przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Tegoroczny przemarsz odbywa się jednak bez statusu zgromadzenia cyklicznego, a wojewoda mazowiecki wydał zakaz na taką formę organizacji, co jest wynikiem licznych kontrowersji związanych z manifestacją. W 2018 roku, podczas jednego z marszów, doszło do incydentów, co skutkowało przeszukaniami związanymi z działalnością stowarzyszenia po 6 latach. 


Nominacje w administracji Trumpa

Na arenie międzynarodowej uwagę przyciągają nominacje, jakie ogłosił prezydent elekt USA, Donald Trump. Elise Stefanik, kongresmenka polskiego pochodzenia z Nowego Jorku, otrzymała propozycję objęcia stanowiska ambasadorki USA przy ONZ. Stefanik, będąca bliską sojuszniczką Trumpa, odegrała istotną rolę w jego poprzedniej administracji i stanowi kluczową postać w Partii Republikańskiej. Uważana za osobę bliską politycznemu establishmentowi konserwatywnemu, reprezentuje linię wspierającą lidera Republikanów.

Kolejną znaczącą nominacją jest powierzenie Tomowi Homanowi roli „cara granic”, odpowiedzialnego za zarządzanie polityką migracyjną i bezpieczeństwem granic. Homan, były szef agencji ICE, ma za zadanie nadzorować kontrolę zarówno południowej, jak i północnej granicy USA, co wiąże się z zaostrzeniem polityki imigracyjnej, która stała się centralnym punktem kampanii Trumpa. 


Rosyjskie ataki rakietowe na Ukrainie

11 listopada rano w Kijowie rozległy się eksplozje, a w kilku częściach miasta doszło do awarii zasilania. Rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS przeprowadziły ataki rakietowe, które wywołały alarmy przeciwlotnicze w całym kraju. Ukraińska obrona powietrzna aktywnie odpierała ataki, ale sytuacja jest trudna, a kolejne regiony przygotowują się na ewentualne zakłócenia w dostawach energii.

Samopodpalenie w Krakowie

Niestety, w poniedziałek doszło także do tragicznego incydentu w Krakowie. O godzinie 4:30 przed siedzibą kurii doszło do próby samopodpalenia się 47-letniego mężczyzny, który doznał poważnych oparzeń.

Świadkowie zdarzenia natychmiast ugasili płonącego mężczyznę, który został przewieziony do szpitala w ciężkim stanie. Policja bada okoliczności zdarzenia, które wstrząsnęło lokalną społecznością. 


Barcelona przegrała – trudna noc dla Lewandowskiego

W świecie sportu również nie zabrakło emocji. FC Barcelona, z Robertem Lewandowskim w składzie, przegrała z Realem Sociedad San Sebastian 0:1 w wyjazdowym meczu hiszpańskiej La Liga. Duma Katalonii nie oddała żadnego celnego strzału przez cały mecz, co zakończyło się porażką. W pierwszej połowie Polak wpisał się na listę strzelców, ale VAR skorygował decyzję arbitra, wskazując na minimalnego spalonego. Wojciech Szczęsny nie podniósł się z murawy. Nie wiadomo, czy poza Pucharem Króla otrzyma taką możliwość, ponieważ Inaki Pena broni bez zarzutu. W niedzielę dzięki jego interwencjom Katalończycy nie przegrali wysoko. 

Mimo przegranej, Barcelona pozostaje liderem rozgrywek, wyprzedzając w tabeli hiszpańskiej ligi Real Madryt, który dzień wcześniej pokonał Osasunę 4:0. Przewaga zespołu Lewandowskiego wynosi jednak tylko 6 pkt. przy jednym spotkaniu rozegranym więcej od "Królewskich".  


Fot. Próba wojska przed Świętem Niepodległości w Warszawie/PAP

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj57 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (57)

Inne tematy w dziale Polityka