Po chwilowej uldze, jaką ZUS dał przedsiębiorcom w okresie pandemii, od dwóch lat widać powrót do wzmożonych kontroli. Może ona trwać do 48 dni w roku i wykorzystywane są w niej zaawansowane algorytmy.
Z każdym rokiem rośnie liczba kontroli, które zakończyły się wykryciem nieprawidłowości w rozliczeniach z ZUS. Tylko 6 na 100 firm mogło się pochwalić protokołem kontrolnym bez stwierdzonych uchybień. Takie dane płyną z raportu firmy Grant Thornton.
Kontrola płatników składek jest jednym z kluczowych zadań ZUS, wynikającym z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jej celem jest ocena, czy płatnicy składek prawidłowo wywiązują się ze swoich obowiązków w zakresie zgłaszania do ubezpieczeń społecznych, obliczania i opłacania składek oraz wypłacania świadczeń. Inspektorzy ZUS przeprowadzają kontrole planowo, na podstawie rocznego planu, uwzględniając analizę ryzyka naruszenia przepisów.
Po pandemii ruszyły kontrole
Zakład Ubezpieczeń Społecznych częściej w latach 2020-2023 przeprowadza kontrole wśród płatników. W ostatnich dwóch latach ich poziom zbliżył się do 27 tys. kontrolowanych podmiotów rocznie. Dane udostępnione przez ZUS potwierdzają, że minione dwa lata przyniosły znaczny wzrost liczby przeprowadzonych kontroli. O ile w latach 2020-2021 było ich łącznie ok. 30 tys. – na co wpływ miała epidemia COVID-19 - to już w latach 2022-2023 ich częstotliwość niemal się podwoiła osiągając poziom blisko 54 tys. przeprowadzonych kontroli. z każdym rokiem rośnie liczba kontroli, w czasie których kontrolerzy dopatrzyli się nieprawidłowości. W latach 2020-2021 r. takich kontroli było łącznie ok. 25 tys., a w latach 2022-2023 ich liczba zbliżyła się do 50 tys.
Z każdym rokiem rośnie udział kontroli, w których wykryto nieprawidłowości względem wszystkich kontroli. O ile w 2020 r. było to 78 proc., to już w minionym roku wzrósł on do 94 proc.! ZUS dysponuje olbrzymim dostępem do danych, w szczególności historycznych, a także modelem predykcji. Algorytmy mogą pracować na konkretnych jednostkach, porównywać je do populacji, analizować sytuację u pracodawcy, a także śledzić pracę lekarzy. Zdaniem ekspertów można spodziewać się, że mechanizmy typowania do kontroli będą coraz bardziej skuteczne w przyszłości.
Co wykrywają kontrole ZUS?
Lista najczęściej wykrywanych nieprawidłowości stwierdzanych przez inspektorów ZUS od lat jest niezmienna. Nieprawidłowości stwierdzane w decyzjach ZUS najczęściej wynikają z naruszeń ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jeden z jej przepisów przewiduje konstrukcję „uznania za pracownika” w przypadku osób pozostających w równoległym zatrudnieniu pracowniczym i cywilnoprawnym (np. umowy zlecenia) z różnymi podmiotami. Decyzje ZUS oparte na rozstrzygnięciach sądowych, które praktycznie wykluczają możliwość zatrudnienia jednej osoby przez różne podmioty w ramach grupy kapitałowej, czyli należących do tego samego właściciela. Przepis ten jest „królem polowania” od kilku lat.
Przy okazji niemal każdej kontroli inspektorzy ZUS badają także kwestie związane z delegowaniem pracowników przez firmy. Delegowanie (czyli inaczej podróż służbowa) wiąże się z wykonywaniem przez pracowników określonych czynności na polecenie pracodawcy poza stałym miejscem wykonywania pracy. ZUS coraz częściej dokonuje kwalifikacji, czy dany wyjazd faktycznie można uznać za podróż służbową.
W szczególności wzmożone zainteresowanie zaobserwowaliśmy wśród grupy tzw. pracowników mobilnych. Ich obowiązki pracownicze wiążą się z ciągłą zmianą miejsca pracy, co bardzo utrudnia prawidłowe wyznaczenie miejsca wykonywania pracy, stąd wielu pracodawców wskazuje tylko miejsce, w którym tacy pracownicy najczęściej wykonują swoje obowiązki. Wyjazd poza tak wyznaczony obszar kwalifikowany jest natomiast jako podróż służbowa. Niestety ZUS nie zgadza się z tym podejściem uznając, że pracownicy stale się przemieszczający nie mogą być w podróży służbowej.
Rozliczanie kosztów przez przedsiębiorców
To w znaczący sposób zmienia natomiast sposób rozliczania kosztów związanych z wyjazdami pracowników mobilnych. Przedsiębiorcy niejednokrotnie mogą się zdziwić po otrzymaniu protokołu kontroli, w którym wskazany jest przypis składek z tytułu finansowanych noclegów i transportu pracownikom mobilnych. Przy dużej częstotliwości wyjazdów koszty zaległości składek ZUS z tego tytułu mogą sięgnąć od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie.
W sprawach, w których od wielu lat ZUS stosuje restrykcyjne interpretacje i orzecznictwo, szanse powodzenia odwołań składanych przez przedsiębiorców są niewielkie. W praktyce jest niewiele jest wyroków, które zmieniałyby decyzję ZUS na korzyść płatników składających odwołanie. Warto pamiętać., że w polskim systemie prawnym częstotliwość przeprowadzania kontroli wśród przedsiębiorców przez wszystkie organy - nie tylko ZUS - jest uregulowana i może wynosić od 12 do 48 dni roboczych w jednym roku kalendarzowym w zależności od wielkości przedsiębiorstwa.
Fot. Pixabay/zdj. ilustracyjne
Tomasz Wypych
Inne tematy w dziale Gospodarka