Dwa rodzaje popularnych mąk pszennej i żytniej zawierają substancje szkodliwe dla zdrowia. Zawarte w nich substancje mogą uszkodzić wątrobę, płuc i mózg, a nawet prowadzić do nowotworu.
Główny Inspektorat Sanitarny opublikował ostrzegawcze komunikaty
Najpierw GIS wydał wydał ostrzeżenie dotyczące przekroczenia dopuszczalnego poziomu ochratoksyny A w partii mąki żytniej typ 200, której producentem jest firma Młyny Szczepanki. GIS ostrzegł, że ochratoksyna A ma szkodliwe działanie na zdrowie człowieka. W komunikacie GIS przekazał, że „w wyniku badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono wyższy niż dopuszczalny poziom ochratoksyny A w partii mąki żytniej typ 720.
Ochratoksyna A - jak informuje GIS - jest toksyną wytwarzaną przez grzyby rodzaju Aspergillus Warto wiedzieć, że wytwarzane przez Aspergillus aflatoksyny prowadzą do uszkodzenia wątroby, aż do jej zwłóknienia i powstania nowotworu włącznie. Mają też działanie neurotoksyczne Istnieje prawdopodobieństwo, że taki mechanizm może wpływać na rozwój chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Parkinsona i Alzheimera. Ostrzeżenie zostało wydane na podstawie oceny ryzyka przygotowanej przez ekspertów z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego. Uznano, że spożycie produktu o podanym numerze partii może stwarzać ryzyko dla zdrowia konsumentów.
Ostrzeżenia dotyczą mąki od dwóch producentów
Produktem, objętym ostrzeżeniem jest "Szczepanki Mąka żytnia typ 720", o masie netto 1 kg, numerze partii: 21.12.2024 10:30:30 C/L1, z oznaczeniem daty minimalnej trwałości: 21/12/2024. Producentem produktu jest firma Młyny Szczepanki Sp. z o.o. GIS podał, że producent niezwłocznie podjął działanie w celu wycofania z obrotu partii produktu, której dotyczy ostrzeżenie. Zapewniono, że organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofania kwestionowanej partii produktu.
To jednak nie jedyna skażona mąką jaka znalazła się w sklepach, bo Główny Inspektorat Sanitarny wydał kolejne ostrzeżenie dotyczące przekroczenia dopuszczalnego poziomu ochratoksyny A w partii mąki żytniej razowej typ 2000 wyprodukowanej przez firmę Radix-Bis. Toksyna wytwarzana jest przez grzyby Aspergillus i Penicillium i ma szkodliwe działanie na zdrowie człowieka. W wyniku badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono wyższy niż dopuszczalny poziom ochratoksyny A w partii mąki żytniej razowej typ 2000. Tej samej substancji, którą wcześniej wykryto w zakwestionowanej mące pszennej. Nie ma znaczenia, w jakim rodzaju mąki się ona znajduje, bo zawsze ma działanie szkodliwe na organizm człowieka.
Produkty mogą stwarzać ryzyko dla zdrowia konsumentów
Na prośbę GIS została przygotowana ocena ryzyka przez ekspertów z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, zgodnie z którą spożycie produktu o podanym numerze partii może stwarzać ryzyko dla zdrowia konsumentów. Chodzi o mąkę żytnią razową typ 2000, o masie netto 900 g o numerze partii: 11.12.2024 z datą minimalnej trwałości 11.12.2024. Jej producentem jest Radix-Bis.
GIS podał, że producent zobowiązał się do poinformowania klientów o zaistniałej sytuacji i wycofania produktu. Zapewniono, że organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej współpracują z Radix-Bis i monitorują proces wycofania kwestionowanej partii produktu.
TW
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Gospodarka