Minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot.PAP/Piotr Nowak
Minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot.PAP/Piotr Nowak

Historyczny wskaźnik bezrobocia w Polsce. Eksperci w szoku

Redakcja Redakcja Newsy do 16 Obserwuj temat Obserwuj notkę 46
8 listopada przynosi szereg istotnych wydarzeń z różnych dziedzin – od kontraktów dla polskiego przemysłu zbrojeniowego po sytuację na niemieckiej scenie politycznej oraz doniesienia z polskiego rynku pracy. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje.

Kontrakt na wozy towarzyszące dla wyrzutni rakietowych

W piątek podpisano znaczący kontrakt na dostawę wozów towarzyszących dla polskich wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych WR-40 LANGUSTA, który opiewa na kwotę 1,32 miliarda złotych. Umowa zawarta w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej przewiduje dostawy wozów dowódczo-sztabowych, amunicyjnych oraz warsztatów remontowych dla wyrzutni LANGUSTA.

Wozy te będą wykorzystywane do dowodzenia, transportu amunicji i wspierania operacji wyrzutni na polu walki. Realizacją kontraktu zajmie się Polska Grupa Zbrojeniowa i Huta Stalowa Wola, a dostawy zaplanowane są na lata 2027-2028. Warto podkreślić, że nowo zamówione pojazdy będą wyposażone w polski system dowodzenia TOPAZ, co dodatkowo usprawni zarządzanie działaniami wojskowymi.


Webera ostrzega o sytuacji w Niemczech

Manfred Weber, szef Europejskiej Partii Ludowej, ostrzegł przed konsekwencjami destabilizacji politycznej w Niemczech po rozpadzie koalicji rządowej pod przewodnictwem kanclerza Olafa Scholza. Weber zaznaczył, że Unia Europejska nie może sobie pozwolić na długi okres politycznego osłabienia jednego z kluczowych państw członkowskich.

Sytuacja polityczna w Niemczech staje się coraz bardziej napięta po zdymisjonowaniu ministra finansów Christiana Lindnera i wcześniejszych sporach w koalicji SPD, Zielonych i FDP. Weber zaapelował o szybkie przeprowadzenie wyborów, aby umożliwić powstanie stabilnego rządu, który skutecznie reprezentowałby Niemcy na arenie międzynarodowej.

Kara dla Ziobry 

Sąd Okręgowy w Warszawie nałożył grzywnę w wysokości 2 tys. zł na byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę za niestawienie się na przesłuchaniu przed komisją śledczą ds. Pegasusa. Komisja domagała się wyższej grzywny, jednak sąd uznał, że niższa kara jest wystarczająca przy pierwszym przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności.

Ziobro, który ma status funkcjonariusza publicznego, zignorował wezwania komisji, mimo że wcześniej w podobnym czasie zgłosił się do prokuratury w innej sprawie, wskazując tym samym, że stan zdrowia nie uniemożliwiał mu uczestnictwa. Komisja rozważa wnioskowanie o uchylenie jego immunitetu, co mogłoby doprowadzić do wymuszonego stawiennictwa na przesłuchaniu.

Historycznie niskie bezrobocie w Polsce

Październik przyniósł rekordowo niski poziom bezrobocia rejestrowanego w Polsce, które według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej utrzymało się na poziomie 5%. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła do 767,1 tys., co jest najniższym wynikiem od początku pomiarów w 1990 roku. Polska, zgodnie z danymi Eurostatu, pozostaje krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej (2,9%), ustępując jedynie Czechom. Najwyższe bezrobocie w UE zanotowano w Hiszpanii, gdzie wynosi ono 11,2%.

Red.

Fot. Pracownicy, panele fotowoltaiczne. Źródło: Pixabay.com

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj46 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (46)

Inne tematy w dziale Polityka