Memorandum z Japonią ws. kluczowej inwestycji dla Polski. PiS chce odwołać Leszczynę

Redakcja Redakcja Newsy do 12 Obserwuj temat Obserwuj notkę 28
W czwartek, 7 listopada, Polska i Japonia podpisały w Warszawie memorandum dotyczące współpracy w sektorze energetyki jądrowej. Dokument sygnowali minister przemysłu Marzena Czarnecka oraz wiceminister gospodarki Japonii, Shinji Takeuchi. Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Przemysłu, memorandum ma na celu zacieśnienie współpracy między oboma krajami w zakresie energetyki jądrowej oraz zachęcenie japońskich firm do inwestowania w Polsce. Na tym nie koniec ważnych informacji dnia. PiS żąda dymisji minister zdrowia Izabeli Leszczyny, a premier Donald Tusk deklaruje, iż prace nad obniżeniem składki zdrowotnej są już na finiszu.

Memorandum o współpracy Polski i Japonii w sektorze jądrowym

W czwartek, 7 listopada, Polska i Japonia podpisały w Warszawie memorandum dotyczące współpracy w sektorze energetyki jądrowej. Dokument podpisali minister przemysłu Marzena Czarnecka oraz wiceminister gospodarki Japonii, Shinji Takeuchi. Memorandum ma na celu zacieśnić współpracę między oboma krajami w zakresie energetyki jądrowej oraz zachęcić japoński biznes do inwestowania w Polsce.

Minister Czarnecka zaznaczyła, że podpisany dokument może otworzyć drogę do zaangażowania japońskich firm technologicznych w budowę zasobów jądrowych w Polsce. Partnerstwo zakłada wsparcie ze strony Japan Atomic Industrial Forum International Cooperation Centre (JICC), które poprzez wymianę informacji, misje ekspertów oraz konferencje ma pomóc Polsce rozwijać kompetencje w zakresie energetyki jądrowej. Program rozwoju jądrowego Polski zakłada budowę dwóch elektrowni o łącznej mocy 6-9 GW. W obecnej wersji planu jako partnera dla pierwszej elektrowni wybrano konsorcjum Westinghouse-Bechtel, a budowa pierwszego reaktora ma ruszyć w 2028 roku. 

 


Obniżenie składki zdrowotnej - projekt

Premier Donald Tusk potwierdził, że dyskusje na temat zmiany składki zdrowotnej dla przedsiębiorców znajdują się w końcowej fazie. Rząd pracuje nad wariantem, który pozwoli na obniżenie składki, jednocześnie zapewniając, że nie spowoduje to uszczerbku dla systemu ochrony zdrowia. W projekcie legislacyjnym zakłada się, że od 2025 roku przychody z tytułu sprzedaży środków trwałych nie będą wliczane do podstawy naliczania składki zdrowotnej.

Minister zdrowia, finansów i inni członkowie rządu starają się znaleźć rozwiązanie, które będzie „racjonalne i odpowiedzialne” finansowo - zadeklarował szef gabinetu. Przewiduje się, że obniżka składki zmniejszy wpływy do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) o około 4 miliardy złotych. Aby to zrekompensować, rząd zabezpieczył dodatkowe środki w budżecie na przyszły rok. 

Wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny

W czwartek klub PiS złożył wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Zdaniem przedstawicieli PiS, po 10 miesiącach rządów Leszczyny doszło do „zapaści” w polskiej służbie zdrowia. Posłowie partii zarzucają minister doprowadzenie do sytuacji, w której grozi zamknięcie jednej trzeciej oddziałów położniczych w Polsce, a także ograniczenie dostępu do opieki nad pacjentami z niepełnosprawnościami.

Minister Leszczyna odpiera zarzuty, wskazując, że wiele problemów w ochronie zdrowia jest wynikiem działań poprzednich rządów, które przeniosły pewne obowiązki na NFZ, nie zapewniając odpowiednich środków finansowych. Resort zdrowia podkreśla, że konieczność finansowania podwyżek dla personelu medycznego, wprowadzona ustawą o wynagrodzeniach, kosztowała Fundusz 80 miliardów złotych w ciągu trzech lat. 

Problemy w służbie zdrowia – głos ekspertów i reakcje rządu

Problemy w polskiej służbie zdrowia wywołują coraz większy niepokój wśród ekspertów i pracowników medycznych. Zdaniem Wojciecha Wiśniewskiego z Federacji Pracodawców Polskich, NFZ nie jest w stanie finansować świadczeń na obecnych zasadach. W przyszłym roku potrzeby finansowe systemu mają przekroczyć budżet o 27 miliardów złotych, a w 2026 roku o 41 miliardów złotych.

Rząd stara się zaradzić problemom, ale coraz większy nacisk kładzie się na konieczność przeprowadzenia reformy finansowania ochrony zdrowia - słychać z okolic koalicji. Minister Leszczyna wskazuje, że obecna sytuacja to efekt wprowadzania przez poprzednie rządy przepisów o minimalnym wynagrodzeniu dla pracowników ochrony zdrowia, które spowodowały wzrost kosztów funkcjonowania NFZ.  


Współpraca w przemyśle obronnym Polski i Czech

Podczas spotkania w Warszawie, wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz oraz minister obrony Czech Jana Černochová podkreślili znaczenie polsko-czeskiej współpracy w przemyśle obronnym, szczególnie w zakresie produkcji amunicji. Kraje dążą do utworzenia wspólnych inicjatyw, które mają wzmocnić przemysły obronne obu państw i zwiększyć zapasy amunicji.

Minister Černochová zwróciła uwagę, że po zakończeniu wojny na Ukrainie konieczne będzie odbudowanie zasobów amunicji. Polska i Czechy planują zakup myśliwców F-35, a wizyta czeskiej minister w bazie wojskowej w Łasku, gdzie polskie lotnictwo przygotowuje się do ich przyjęcia, stanowi kolejny krok w pogłębianiu współpracy obronnej. 


Trump planuje obsadę kluczowych stanowisk  

Po wygranej w wyborach prezydenckich Donald Trump rozpoczął planowanie składu nowej administracji. Jak podaje „Washington Post”, stanowisko sekretarza stanu ma objąć senator Marco Rubio lub Richard Grenell, były pełniący obowiązki szefa wywiadu. Prokuratorem generalnym może zostać senator Mike Lee lub John Ratcliffe, były dyrektor Wywiadu Narodowego.

Gazeta donosi, że doradcami Trumpa ds. ekonomicznych mogą zostać Scott Bessent lub John Paulson. Ważne stanowisko w Białym Domu ma objąć Susie Wiles, menedżerka kampanii Trumpa, a jednym z doradców zdrowotnych zostałby Robert F. Kennedy Junior, słynący z kontrowersyjnych poglądów na temat szczepień.   


Fot. Memorandum polsko-japońskie ws. budowy elektrowni atomowej/X

Red. 


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj28 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (28)

Inne tematy w dziale Polityka