fot. X/Kamala Harris
fot. X/Kamala Harris

Gratulacje Harris dla Trumpa, wraca spór o ustawę aborcyjną, kłopoty Kurdej-Szatan

Redakcja Redakcja Newsy do 21 Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
Według obliczeń amerykańskich mediów Donald Trump zwyciężył w wyborach prezydenckich w USA, zdobywając 292 głosy elektorskie. Kamala Harris zadzwoniła do prezydenta elekta z gratulacjami. W Sejmie Lewica po raz drugi próbuje przeforsować przepisy o dekryminalizacji aborcji. Barbara Kurdej-Szatan nie zazna spokoju z powodu swojego wpisu o Straży Granicznej.

Kamala Harris gratuluje Donaldowi Trumpowi zwycięstwa w wyborach

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, Kamala Harris, oficjalnie pogratulowała Donaldowi Trumpowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich. Jak podała CNN, Harris zadzwoniła do prezydenta elekta, aby złożyć gratulacje, podkreślając znaczenie pokojowego przekazania władzy.

Trump zdobył 292 głosy elektorskie, czyli 22 ponad wymagane minimum, a jego rywalka, Demokratka Kamala Harris ma obecnie 224 głosy - podał dziennik "New York Times".

Republikański spiker Izby Reprezentantów USA Mike Johnson oznajmił: Trump został naszym prezydentem elektem. Zapowiedział, że Republikanie są gotowi i przygotowani do natychmiastowego działania zgodnie z programem Trumpa "America First".

Na Uniwersytecie Howarda Harris ma wygłosić przemówienie, gdzie oficjalnie uzna swoją porażkę.  Przemówienie będzie miało wymiar symboliczny i może być uznane za element łagodzący podziały w kraju.


Akcje Tesli i Trump Media & Technology Group na fali wzrostu

Na rynkach finansowych dzień rozpoczął się znacznymi zmianami kursów. Przed otwarciem giełd w USA akcje Tesli wzrosły o 13,2%, a Trump Media & Technology Group o 37%. Inwestorzy przewidują bowiem, że polityka nowego prezydenta wpłynie pozytywnie na sektor technologii, finansów oraz energii.

Polityka deregulacji zapowiedziana przez Trumpa ma przynieść korzyści firmom z branży finansowej i technologicznej, co z kolei wpłynęło na wzrost kursów akcji banków takich jak JPMorgan Chase i Bank of America. Deregulacja to także pozytywna informacja dla sektora kryptowalut, gdzie inwestorzy liczą na większą swobodę i wycofanie się z regulacji nałożonych przez administrację Bidena. Kurs Bitcoina przekroczył historyczne 75 tys. USD, co jest wynikiem zapowiedzi Trumpa, że Stany Zjednoczone staną się światowym centrum „wydobywania” kryptowalut.


Do Sejmu wróciła ustawa dekryminalizująca pomoc w aborcji

W polskim Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji kodeksu karnego, który zakłada dekryminalizację pomocy w aborcji za zgodą kobiety. Projekt został złożony przez Lewicę i Koalicję Obywatelską i spotkał się z ostrym sprzeciwem ze strony Konfederacji i PiS, które złożyły wniosek o jego odrzucenie. To druga próba przyjęcia takich przepisów.

Anna Maria Żukowska, posłanka Lewicy, podkreśliła, że projekt jest „zachowawczy” i nie dotyczy legalizacji aborcji, a jedynie depenalizacji wsparcia w tym zakresie. Nowe przepisy miałyby zapewnić ochronę prawną osobom pomagającym kobietom w trudnych sytuacjach, w tym najbliższym członkom rodziny. Żukowska wskazała, że przerywanie ciąży w Polsce jest faktem, a projekt ma na celu jedynie zapewnienie bezpieczeństwa osobom pomagającym. Posłanka zaznaczyła, że nowelizacja kodeksu karnego nie znosi obecnych regulacji, lecz jedynie ogranicza sankcje.

Opozycja zarzuciła projektowi, że w rzeczywistości legalizuje aborcję na życzenie. W piątek odbędzie się głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie projektu.


Barbara Kurdej-Szatan znów ma kłopoty

Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną złożoną przez Prokuratora Generalnego i przekazał sprawę zniesławienia Straży Granicznej przez znaną aktorkę do ponownego rozpoznania przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Sprawa dotyczy wpisu Barbary Kurdej-Szatan na portalu społecznościowym, w którym w wulgarnych słowach oskarżyła funkcjonariuszy Straży Granicznej o nieetyczne działania na granicy polsko-białoruskiej.

Pierwotnie akt oskarżenia został skierowany przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie w czerwcu 2022 roku, a sprawa zakończyła się uniewinnieniem aktorki przez Sąd Rejonowy w Pruszkowie. Prokuratura argumentowała, że komentarze aktorki wykraczały poza granice wolności słowa i miały charakter zniesławienia. W lutym 2023 roku Sąd Okręgowy podtrzymał decyzję o uniewinnieniu, ale Prokurator Generalny skierował sprawę do Sądu Najwyższego. Sąd Najwyższy uchylił wcześniejsze orzeczenie, nakazując ponowne rozpatrzenie sprawy.

red.

Na zdjęciu Kamala Harris sprzed ogłoszenia wyników wyborów w USA, fot. X/Kamala Harris

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj17 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (17)

Inne tematy w dziale Polityka