fot. PAP/EPA/VYACHESLAV PROKOFIEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL
fot. PAP/EPA/VYACHESLAV PROKOFIEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Kreml komentuje wybory w USA, Sejm zmienia budżet, decyzja RPP ws. stóp procentowych

Redakcja Redakcja Newsy do 16 Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Wyniki wyborów w USA komentowane są na całym świecie. Głos zabrał również Kreml. W polskim Sejmie posłowie debatują nad nowelizacją budżetu. Dziś zapadły decyzje Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych i KRRiT ws. koncesji dla TVN. Obradował również zjazd PZPN. Oto przegląd kluczowych wydarzeń.

Kreml reaguje na wybory w USA

W środę rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, wyraził wątpliwość, czy Władimir Putin pogratuluje Donaldowi Trumpowi, jeśli ten zostanie wybrany na prezydenta USA. "Pamiętajmy, że mówimy o kraju nieprzyjaznym, który jest bezpośrednio i pośrednio zaangażowany w wojnę przeciwko naszemu państwu" – oświadczył Pieskow, cytowany przez rosyjski portal Meduza.

Rzecznik Kremla podkreślił, że ewentualne gratulacje ze strony Rosji nie zmienią relacji rosyjsko-amerykańskich, które według niego znajdują się "w najgorszym momencie w historii". Pieskow odniósł się również do przedwyborczych zapowiedzi Trumpa, który obiecywał zakończenie wojny na Ukrainie. Jego zdaniem Stany Zjednoczone mogą przyczynić się do zakończenia konfliktu, ale nie jest to możliwe „w ciągu jednej nocy”, a USA „ciągle dolewają oliwy do ognia tego konfliktu”.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło również, że Rosja będzie współpracować z nową administracją w USA, twardo broniąc swoich interesów narodowych, w tym celów "specjalnej operacji wojskowej" w Ukrainie. W komunikacie ministerstwa podkreślono, że rosyjskie władze nie mają złudzeń co do antyrosyjskiego nastawienia elit amerykańskich, bez względu na partyjną przynależność nowego prezydenta i skład Kongresu.

W Sejmie debata nad nowelizacją budżetu 2024

W środę odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji budżetu na 2024 rok. Projekt spotkał się z ostrą krytyką ze strony klubów opozycyjnych, z wnioskami o jego odrzucenie. Poseł PiS, Zbigniew Kuźmiuk, argumentował, że obecna sytuacja budżetowa to wynik „powrotu do starych praktyk”, co skutkuje załamaniem dochodów budżetowych. Krytykował opozycję za „zasłonę dymną” w postaci argumentów o braku wpłaty zysku z NBP i spadku inflacji, twierdząc, że rzeczywiste przyczyny leżą gdzie indziej, m.in. w załamaniu dochodów podatkowych.

Z kolei Janusz Cichoń z KO przypomniał, że aktualna koalicja bazuje na założeniach przyjętych przez poprzedni rząd, co znacznie utrudnia planowanie budżetu. Dodał, że nowela jest konieczna w związku z mniejszymi wpływami ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2. Nowelizacja przewiduje również przekazanie samorządom dodatkowych 10 mld zł na wsparcie ich płynności finansowej.

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Stopa referencyjna NBP nadal wynosi 5,75 proc. W swoim komunikacie Narodowy Bank Polski poinformował, że poziomy innych stóp również pozostają bez zmian, a ekonomiści przewidują, że pierwsze obniżki mogą nastąpić dopiero w drugim kwartale 2025 roku, jeśli inflacja zacznie wyraźnie wracać do celu inflacyjnego.

Według analityków z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Polska prawdopodobnie zobaczy obniżki stóp procentowych później niż inne kraje Europy. Zwrócono uwagę, że inflacja w Polsce osiągnęła wyższe poziomy niż w większości krajów regionu. Ekspert z PIE zaznaczył, że na decyzję RPP wpłynęły m.in. wyniki gospodarcze w Europie oraz działania Europejskiego Banku Centralnego.

Przedłużenie koncesji dla TVN i Radia Złote Przeboje

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w środę podjęła decyzję o przedłużeniu koncesji dla TVN Fabuła, TVN International Extra oraz Radia Złote Przeboje na kolejne 10 lat. Obecne koncesje dla tych stacji kończą się w 2025 roku. Decyzję KRRiT przekazał PAP członek rady, prof. Tadeusz Kowalski.

Przedłużenie koncesji odbyło się w atmosferze kontrowersji, ponieważ wcześniej przewodniczący KRRiT, Maciej Świrski, wielokrotnie odkładał decyzje dotyczące licencji dla mediów należących do grupy TVN. Decyzje te były przedmiotem licznych skarg i zastrzeżeń ze strony opozycji, która zarzucała KRRiT opieszałość. Warto przypomnieć, że w przeszłości podobne kontrowersje towarzyszyły przedłużeniu licencji dla kanałów TVN24 i TVN7.

Zjazd Polskiego Związku Piłki Nożnej bez kontrowersji

Polski Związek Piłki Nożnej zorganizował w środę Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Delegatów w Warszawie. Spotkanie przebiegło wyjątkowo spokojnie i zakończyło się zaskakująco szybko. Prezes PZPN, Cezary Kulesza, wyraził zadowolenie z braku sporów i negatywnych emocji podczas zjazdu. Podczas zgromadzenia przedstawiono sprawozdanie finansowe za 2023 rok, w którym PZPN zanotował zysk netto w wysokości 4,5 mln zł. Mimo iż jest on znacznie niższy niż zysk za 2022 rok (gdy wynosił prawie 73 mln zł), wzrosły wpływy ze sprzedaży biletów oraz od sponsorów.

W trakcie spotkania trener reprezentacji Polski, Michał Probierz, podkreślił znaczenie zmiany pokoleniowej oraz wyraził nadzieję na dalszy rozwój polskiej piłki. Były szef PZPN, Michał Listkiewicz, wyraził wdzięczność za utrzymanie tradycji i zachęcał do wzajemnej solidarności w środowisku piłkarskim.

red.

Zdjęcie: Nie wiemy jeszcze, czy Władimir Putin pogratuluje Donaldowi Trumpowi wygranej, fot. PAP/EPA/VYACHESLAV PROKOFIEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj11 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (11)

Inne tematy w dziale Polityka