Japoński rząd ma zawrzeć partnerstwo z polskim rządem, by wesprzeć budowę elektrowni jądrowych w Polsce - przekazała japońska agencja Nikkei cytowana przez inne media. Porozumienie w tej sprawie ma być zawarte w czwartek, późnym popołudniem okazało się, czego konkretnie ma dotyczyć współpraca i wiadomo już, że nie chodzi o umowy w zakresie drugiej elektrowni jądrowej w naszym kraju.
Japonia będzie współpracować z Polską przy budowie elektrowni jądrowej
Z informacji przekazanych przez zagraniczne media wynika, że Japonia nawiąże bliską współpracę z Polską, by projekt budowy elektrowni jądrowej doszedł do skutku.
"Japoński rząd zawrze partnerstwo z polskim rządem, by wesprzeć budowę elektrowni jądrowej w Polsce. Będzie podpisane Memorandum of Understanding dotyczące współpracy przy budowie wielu reaktorów, włączając w to małe reaktory modułowe SMR, wysokotemperaturowe reaktory jądrowe chłodzone gazem HTGR i duże reaktory lekkowodne" - napisała w środę japońska agencja Nikkei, cytowana przez Reuters i Bloomberg.
W kontekście właśnie takiej formy współpracy między Polską a Japonią wymieniono technologie japońskich firm takich jak m.in. Toshiba, Hitachi i IHI. Dodano, że porozumienie może zostać zawarte w czwartek.
Ministerstwo Przemysłu: Porozumienie z Japonią nie oznacza umów w zakresie drugiej elektrowni jądrowej
W czwartek w siedzibie Ministerstwa Przemysłu zostanie podpisane porozumienie z delegacją japońską ws. współpracy w zakresie energetyki jądrowej - przekazał PAP rzecznik resortu Tomasz Głogowski. Zastrzegł, że nie oznacza to np. umów w zakresie drugiej elektrowni jądrowej.
Jak poinformował Głogowski, "porozumienie z delegacją japońską, które zostanie podpisane w czwartek dotyczy szeroko rozumianej współpracy w zakresie energetyki jądrowej".
"Wbrew doniesieniom niektórych mediów nie oznacza ono zawarcia umów związanych z budową drugiej elektrowni jądrowej” – uściślił rzecznik.
Wskazał, że memorandum będzie dotyczyło m.in. współpracy na poziomie podmiotów gospodarczych i technologii przemysłowych. Obejmie wymianę informacji, organizowanie warsztatów, komunikację społeczną na temat bezpieczeństwa jądrowego oraz wsparcie technologiczne.
"Współpraca pozwoli rozwijać umiejętności i kompetencje jądrowe, co jest kluczowe dla realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej" - dodał Głogowski.
Wcześniejsze doniesienia z Japonii
W niedzielę japońskie media podały, że delegacja rządu Japonii uda się w kolejnym tygodniu z wizytą do Warszawy w celu pogłębienia współpracy w obszarach takich jak energetyka jądrowa i energia odnawialna. Działania te mają pomóc Polsce w odejściu od węgla jako głównego źródła energii.
Japoński nadawca NHK informował, że podczas wizyty w Polsce strona japońska zamierza również omówić współpracę techniczną japońskich firm przy budowie nowych elektrowni jądrowych w Polsce.
na zdjęciu: premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. fot. PAP/Radek Pietruszka
SW
Inne tematy w dziale Polityka