fot. mon.gov.pl
fot. mon.gov.pl

Koniec wyborczego thrillera w Mołdawii, największe ćwiczenia w historii NATO

Redakcja Redakcja Newsy do 16 Obserwuj temat Obserwuj notkę 15
Wybory w Mołdawii, manewry NATO oraz zmiany w polskim kodeksie postępowania karnego to tematy, które zdominowały wiadomości tego dnia do godziny 16.00. Przedstawiamy szczegółowe podsumowanie tych wydarzeń.

Wyniki drugiej tury wyborów wyborów prezydenckich w Mołdawii

Maia Sandu, obecna prezydent Mołdawii, wygrała ostatecznie drugą turę wyborów prezydenckich, zdobywając 55,33% głosów. Jej rywalem był prorosyjski kandydat Alexander Stoianoglo, który zdobył 44,67% głosów. Wynik został ogłoszony przez mołdawską Centralną Komisję Wyborczą, co potwierdziło stabilne poparcie dla prozachodnich aspiracji Mołdawii.

Po ogłoszeniu wyników Sandu wyraziła radość z wygranej, stwierdzając, że Mołdawia dała „lekcję demokracji” i opowiedziała się za integracją z Europą. Dotychczasowa prezydent wygrała na fali oskarżeń o ingerencję rosyjską, co nadaje zwycięstwu symbolicznego wymiaru w kontekście napięć między Zachodem a Rosją.


Manewry NATO w Finlandii - ćwiczenia Lightning Strike 24

Na poligonie Rovajarvi w Finlandii rozpoczęły się ćwiczenia NATO o nazwie Lightning Strike 24, w których bierze udział ponad 3,5 tys. żołnierzy z USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji, Czech i Estonii. Kierujący manewrami płk Janne Makitalo wyjaśnił, że ćwiczenia te są największymi w historii NATO, co dowodzi gotowości Sojuszu do zapewnienia bezpieczeństwa w regionie Europy Północnej.

Manewry w Finlandii są częścią większych ćwiczeń NATO Dynamic Front 25, obejmujących również Niemcy, Polskę i Rumunię. Pokazują zdolność NATO do szybkiej reakcji i współpracy w zakresie obrony, a także zdolność Finlandii do koordynowania działań sojuszniczych.


Projekt reformy aresztu tymczasowego w Polsce

Polska 2050 złożyła w Sejmie projekt zmian dotyczących reformy aresztów tymczasowych. Proponowane zmiany zakładają m.in. jawność posiedzeń sądu w sprawach dotyczących aresztu oraz obowiązek szczegółowego uzasadniania wniosków o jego przedłużenie. Nowością jest przeprowadzenie pierwszych konsultacji społecznych poprzez Profil Zaufany, co ma wzmocnić zaangażowanie obywateli.

Obok projektu Polski 2050, swoje propozycje dotyczące reformy tymczasowego aresztowania przedstawiło także Ministerstwo Sprawiedliwości. Celem ich projektu jest ograniczenie stosowania aresztu jako domyślnego środka zapobiegawczego, wprowadzając restrykcje dotyczące jego przedłużania. W szczególności przewidziano, że zagrożenie surową karą nie będzie mogło być samoistnym powodem zastosowania aresztu. Ministerstwo proponuje też ograniczenie długości aresztu do maksymalnie 12 miesięcy w przypadku wyroków sądowych w pierwszej instancji.

Nowe przepisy miałyby również zredukować sytuacje, w których oskarżeni są przetrzymywani bez wyroku przez długi czas. Obie propozycje – zarówno ze strony Polski 2050, jak i Ministerstwa Sprawiedliwości – koncentrują się na zapewnieniu większej transparentności procesów aresztowych oraz większej kontroli społecznej nad decyzjami sądowymi.


Powołanie zespołu śledczego ws. wyborów kopertowych

Warszawska prokuratura regionalna poinformowała o powołaniu specjalnego zespołu śledczego do zbadania sprawy tzw. wyborów kopertowych z 2020 roku. W skład zespołu weszło czterech prokuratorów, a nadzór nad ich pracą powierzono prokuratorowi okręgowemu w Warszawie. Zespół będzie analizował materiał dowodowy zgromadzony przez komisję śledczą, w tym także oskarżenia o nielegalne przygotowania do wyborów.

Śledztwo jest następstwem licznych zawiadomień dotyczących organizacji wyborów korespondencyjnych z maja 2020 roku, które miały się odbyć w związku z pandemią COVID-19. Po licznych analizach sądowych, decyzja premiera Mateusza Morawieckiego o organizacji wyborów korespondencyjnych została uznana przez sądy za naruszającą prawo. Dodatkowo w październiku sejmowa komisja śledcza przyjęła raport, w którym oskarżono wielu wysokich urzędników państwowych, w tym premiera i prezesa PiS, o popełnienie przestępstw.

W tym tygodniu Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem o zbadanie konstytucyjności uchwały powołującej komisję śledczą ds. wyborów korespondencyjnych. Decyzja ta może mieć znaczący wpływ na przebieg i legalność dalszych działań komisji i śledztwa.

red.

Zdjęcie ilustracyjne przedstawiające żołnierzy NATO podczas ćwiczeń, fot. mon.gov.pl

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj15 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (15)

Inne tematy w dziale Polityka