Sandu wygrała w Mołdawii, Trzaskowski faworytem sondażowym w Polsce

Redakcja Redakcja Newsy do 8 Obserwuj temat Obserwuj notkę 36
Wyjątkowo emocjonujący przebieg miała druga tura wyborów prezydenckich w Mołdawii, gdzie Maia Sandu po raz kolejny zyskała zaufanie rodaków. W Stanach Zjednoczonych trwają przygotowania do wyborów, które mogą znacząco wpłynąć na międzynarodową politykę. W Polsce pojawiły się także wyniki sondaży wyborczych na temat przyszłych kandydatów na urząd prezydenta, nie brakowało też spekulacji na temat sprawy Pawła S., przedsiębiorcy i potencjalnego świadka koronnego. Nic z tego - ogłosiła "Gazeta Wyborcza".

Maia Sandu ponownie wygrywa wybory w Mołdawii

Maia Sandu zwyciężyła w drugiej turze wyborów prezydenckich w Mołdawii, zdobywając 55,36% głosów przy niemal pełnym przeliczeniu wyników (99,7%). Jej głównym konkurentem był Alexander Stoianoglo, kandydat prorosyjskich socjalistów, który uzyskał większe poparcie w Mołdawii, lecz przeważyły głosy licznej diaspory prozachodniej.

Wybory przebiegały w atmosferze napięcia, na co wpływ miała rekordowa mobilizacja obywateli, jak i zarzuty o ingerencję Rosji. Prezydent Sandu po ogłoszeniu zwycięstwa podkreśliła rolę jedności narodowej i potrzebę reform. 


Sondaże prezydenckie: Rafał Trzaskowski faworytem

W Polsce badania United Surveys dla Wirtualnej Polski wskazują na przewagę Rafała Trzaskowskiego w potencjalnej rywalizacji o prezydenturę, zarówno nad Karolem Nawrockim (PiS), jak i Szymonem Hołownią (Trzecia Droga). Trzaskowski uzyskał poparcie 55,8% w hipotetycznej rywalizacji z Nawrockim oraz 51,6% w starciu z Hołownią. Nieco lepszy wynik kandydat PiS w postaci szefa IPN uzyskałby w konfrontacji z Radosławem Sikorskim.  

Wyniki sondażu pokazują również, że kandydaci opozycji cieszą się szerokim poparciem wśród wyborców niezdecydowanych. Ten trend może mieć kluczowe znaczenie w ewentualnych przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce - twierdzi wp.  


Wizje Kamali Harris i Donalda Trumpa ws. polityki zagranicznej

Kamala Harris, w przypadku wygranej, ma kontynuować linię polityki zagranicznej Joe Bidena, z naciskiem na współpracę międzynarodową i wsparcie dla Ukrainy. Doradcy Harris zapowiadają wzmocnienie roli jej zespołu, który już teraz jest zdominowany przez ekspertów ds. polityki międzynarodowej.

Z kolei Donald Trump, zgodnie z zapowiedziami doradców, chce powrócić do strategii „America First”. Trump zamierza skupić się na wzmocnieniu wydatków obronnych państw NATO oraz szybkim zakończeniu konfliktu w Ukrainie - informują amerykańskie media.  


Paweł S. i zakusy prokuratury

Paweł S., przedsiębiorca związany z politykami PiS, jest obiektem spekulacji dotyczących jego możliwej współpracy z prokuraturą. „Gazeta Wyborcza” zapytała, czy Paweł S. zostanie świadkiem koronnym, Prokuratura Krajowa wyklucza taką możliwość.

Paweł S. może skorzystać z art. 60., tzw. „małego świadka koronnego”, co pozwoliłoby na nadzwyczajne złagodzenie kary w zamian za dostarczenie istotnych informacji. Jak dotąd jednak brak jest jednoznacznych potwierdzeń co do jego potencjalnej współpracy z organami ścigania. Nie potwierdza tego też jego mecenas Jacek Dubois. Na pytanie, dlaczego twórca marki "Red is Bad" zrezygnował z usług Krzysztofa Wąsowskiego i Bartosza Lewandowskiego, Dubois zasugerował, że może chodzić o względy finansowe, gdyż konta S. zostały zablokowane. 


Fot. Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy/X 

Red.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj36 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (36)

Inne tematy w dziale Polityka