n/z: Policyjny patrol podczas ogólnopolskiej akcji "Znicz 2024" w Rzeszowie. Akcja potrwa do poniedziałku 4 listopada. (aldg) PAP/Darek Delmanowicz
n/z: Policyjny patrol podczas ogólnopolskiej akcji "Znicz 2024" w Rzeszowie. Akcja potrwa do poniedziałku 4 listopada. (aldg) PAP/Darek Delmanowicz

Wypadek w lubelskim i ostrzeżenia IMGW. Podsumowanie dnia

Redakcja Redakcja Newsy do 21 Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
W sobotę na drodze krajowej nr 48 w Zosinie doszło do zderzenia pięciu samochodów, które doprowadziło do kilkugodzinnych utrudnień w ruchu. W wyniku wypadku dwie osoby trafiły do szpitala, a na trasie wprowadzono objazdy. Tymczasem IMGW ostrzega przed silnym wiatrem na północy kraju.

Wypadek na trasie nr 48, zderzyło się 5 aut. GDDKIA: przywrócono normalny ruch

W sobotę po południu zakończono utrudnienia na drodze krajowej nr 48 w Zosinie (woj. lubelskie), gdzie wcześniej doszło do zderzenia pięciu samochodów. Wypadek miał miejsce przed południem, gdy 72-letni kierowca renault próbował wyprzedzać inne auto, co doprowadziło do kolizji.

Asp. Łukasz Filipek z ryckiej policji poinformował, że w wyniku zdarzenia dwie osoby zostały ranne i przewiezione do szpitala. Przez kilka godzin droga była całkowicie zablokowana, a ruch kierowano na trasy lokalne. Około godziny 17 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformowała o przywróceniu normalnego ruchu w miejscu wypadku.


IMGW wydał ostrzeżenia I stopnia przed silnym wiatrem 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenie przed silnym wiatrem I stopnia dla północnych regionów Polski. Ostrzeżenie dotyczy wybranych powiatów w województwie pomorskim – lęborskiego, puckiego, słupskiego, wejherowskiego oraz miasta Słupsk, a także powiatu sławieńskiego w województwie zachodniopomorskim.

Na objętych alertem obszarach prognozowane są silne podmuchy wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, a w porywach mogących dochodzić do 80 km/h, głównie z kierunków zachodniego i północno-zachodniego. Najmocniejsze podmuchy spodziewane są w pasie nadmorskim.

Ostrzeżenie IMGW obowiązuje do niedzieli, 3 listopada, do godziny 21:00. Instytut przypomina, że warunki te mogą prowadzić do szkód materialnych oraz stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia, apelując o ostrożność i śledzenie komunikatów dotyczących sytuacji pogodowej.


Izrael zlikwidował dwóch dowódców Hezbollahu

Izraelska armia poinformowała, że w piątek przeprowadziła nalot na południowy Liban, w wyniku którego zlikwidowano dwóch dowódców Hezbollahu odpowiedzialnych za wystrzelenie łącznie 400 rakiet na Izrael w październiku. Ofiarami ataku byli Musa Izz al-Din, dowódca sił Hezbollahu z wybrzeża Libanu, oraz Hassan Madżid Daib, który kierował brygadą artylerii Naser. Daib był także odpowiedzialny za czwartkowy ostrzał rakietowy izraelskiego miasta portowego Hajfa.

Wcześniej izraelska armia potwierdziła, że podczas operacji na północy Libanu pojmała Imada Amhaza, starszego rangą bojownika Hezbollahu odpowiedzialnego za siły morskie tej wspieranej przez Iran organizacji.

Premier Libanu Nadżib Mikati potępił operację, nazywając pojmanie Amhaza "porwaniem," i wezwał do natychmiastowego śledztwa. Mikati zlecił także libańskiemu ministrowi spraw zagranicznych Abdallahowi Bou Habibowi skierowanie skargi na Izrael do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Eksplozja w Strefie Gazy. WHO: trafiono punkt szczepień, 6 osób rannych

Punkt szczepień na północy Strefy Gazy został trafiony w sobotę podczas walk między palestyńskim Hamasem a armią izraelską; w wyniku eksplozji sześć osób zostało rannych, w tym czworo dzieci - przekazał szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Nie wiadomo, kto stał za atakiem.

"Klinika w Szejk Radwan, na północy Strefy Gazy, została dziś trafiona w czasie, kiedy rodzice przyprowadzali dzieci na szczepienie przeciw polio" - napisał w serwisie X Ghebreyesus. Zaznaczył, że klinika leży w rejonie, który został objęty przerwą humanitarną na potrzeby kontynuowania kampanii szczepień na polio.


WHO w sobotę wznowiło kampanię szczepień przeciw polio na północy palestyńskiej półenklawy, w której nadal trwają walki sił izraelskich z terrorystami Hamasu

Według organizacji ok. 119 tys. dzieci na północy Stefy Gazy oczekuje na drugą dawkę szczepionki, która ma zapewnić ochronę przed tą szczególnie groźną chorobą.

Mołdawia wybiera prezydenta. Rosja transportuje prorosyjskich Mołdawian na wybory

W niedzielę w Mołdawii odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich, w której obecna proeuropejska prezydent Maia Sandu zmierzy się z Alexandrem Stoianoglo, byłym prokuratorem generalnym wspieranym przez prorosyjską partię socjalistyczną. Wybory budzą duże emocje i obawy o ich przebieg, szczególnie w związku z obserwowanym wzmożonym ruchem transportowym na granicy z Rosją.

Telewizja TV8, powołując się na informacje policji, donosi, że do kraju przybywa coraz więcej obywateli Mołdawii podróżujących z Rosji, głównie autokarami bez odpowiednich zezwoleń i umów. Policja podejrzewa, że może być to "zorganizowany transport" mający wspierać głosowanie na Stoianoglo.

Jak podaje agencja IPN, w nocy z 1 na 2 listopada na przejściu granicznym z Rumunią pojawiły się trzy autokary przewożące około 150 obywateli Mołdawii, którzy zostali przetransportowani do kraju bezpłatnie przez Stambuł. Osoby te zostały przewiezione z Rosji do Turcji samolotem, a następnie autokarami do Mołdawii. Władze poinformowały, że uczestnicy transportu nie ponosili żadnych kosztów podróży i że zorganizowany dowóz mógł być elementem mobilizacji prorosyjskiego elektoratu.

W pierwszej turze wyborów możliwości głosowania w Moskwie były ograniczone do dwóch punktów, co władze Mołdawii tłumaczyły trudnościami kadrowymi związanymi z wydaleniem mołdawskich dyplomatów z Rosji.

n/z: Policyjny patrol podczas ogólnopolskiej akcji "Znicz 2024" w Rzeszowie. Akcja potrwa do poniedziałku 4 listopada. (aldg) PAP/Darek Delmanowicz

SW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj8 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (8)

Inne tematy w dziale Polityka