fot. PAP/EPA/SUPREME LEADER OFFICE HANDOUT
fot. PAP/EPA/SUPREME LEADER OFFICE HANDOUT

Ajatollah grozi Izraelowi i USA. Donald Trump ma problem z pozyskaniem kobiet

Redakcja Redakcja Newsy do 12 Obserwuj temat Obserwuj notkę 51
Iran zapowiada „miażdżącą odpowiedź” na działania Izraela i USA. Z kolei w Stanach Zjednoczonych Kamala Harris i Donald Trump walczą zaciekle o głosy kobiet. Równie ostra walka wyborcza jest w Mołdawii, gdzie odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Oto najważniejsze informacje z dzisiejszego dnia do południa.

Iran grozi miażdżącą odpowiedzią na ataki Izraela i USA

Najwyższy przywódca Iranu, Ali Chamenei, zapowiedział „miażdżącą odpowiedź” na działania Izraela i Stanów Zjednoczonych, które oskarża o agresję przeciwko Iranowi i jego sojusznikom. W swoim wystąpieniu Chamenei ostrzegł, że Iran będzie kontynuował działania obronne na całym Bliskim Wschodzie. Mimo że nie podał szczegółów ani daty, analitycy przewidują, że odwet Iranu może obejmować uderzenia przy użyciu nowoczesnych dronów Shahed i pocisków balistycznych.

W arsenale Iranu znajdują się rakiety balistyczne Zelzal, Fateh-110 i Zolfaghar, zdolne do dalekosiężnych uderzeń. To nie pierwsza eskalacja – od 7 października, kiedy konflikt z Izraelem przybrał na sile, Iran deklaruje gotowość obrony sojuszników na Bliskim Wschodzie.

Przywódca Iranu przypomniał także historyczne napięcia między Iranem a USA, nawiązując do irańskiego kryzysu zakładników z 4 listopada 1979 r., który doprowadził do poważnego kryzysu dyplomatycznego między krajami. Jutro Iran będzie obchodził 45. rocznicę tego wydarzenia, co tylko potęguje wymowność gróźb Chameneiego i budzi niepokój o możliwy rozwój sytuacji.


Ostatnie dni kampanii prezydenckiej w USA - kobiety wolą Kamalę

W Stanach Zjednoczonych trwa intensywna walka o Biały Dom, a sytuacja staje się coraz bardziej napięta na trzy dni przed wyborami. Oba sztaby – Demokratów i Republikanów – są pewne siebie, jednak sondaże wciąż pokazują statystyczny remis. Demokraci stawiają na wsparcie wyborcze kobiet oraz rozbudowaną strukturę kampanii w kluczowych stanach takich jak Pensylwania, gdzie aktywnie działa sztab Kamali Harris, m.in. wśród amerykańskiej Polonii.

Republikanie natomiast stawiają na siłę tematu imigracji i inflacji, licząc, że elektorat reaguje na obecne błędy gospodarcze Demokratów. Keith Nahigian, jeden z głównych strategów kampanii Trumpa, jest przekonany, że Republikanie zdołają przechylić szalę na swoją korzyść. Sztab kandydata wciąż rozważa kluczowe okręgi, w tym tzw. swing states, by przyciągnąć jeszcze niezdecydowanych wyborców. Nawet pojedyncze głosy wyborców mogą zadecydować, kto wygra wybory. Dotyczy to zwłaszcza tzw. wahających się stanów, jak Pensylwania, Karolina Północna i Georgia.

Sytuacja jest dynamiczna, a ostatnie dni kampanii przynoszą wzmożoną aktywność sztabów obu stron, które angażują setki wolontariuszy do kontaktu bezpośredniego z wyborcami oraz intensyfikują działania w mediach społecznościowych. Na razie widać wyższą frekwencję kobiet niż mężczyzn w przedterminowym głosowaniu. 55 proc. głosów oddały kobiety, a 45 proc. mężczyźni – wynika z sondażu firmy Catalist. Według najnowszego sondażu ogólnokrajowego ABC News/Ipsos kandydat Republikanów traci do Demokratki Kamali Harris wśród wyborczyń 14 punktów procentowych. Wynik ten znacznie przewyższa sześciopunktową przewagę Trumpa wśród mężczyzn. Pozyskanie wyborczyń to coraz trudniejsze wyzwanie dla Donalda Trumpa, bo to kobiety są bardziej aktywne w social mediach niż mężczyźni – oceniła CNN.

Mołdawia przed drugą turą wyborów prezydenckich

W Mołdawii druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się już jutro. Na ostatniej prostej spotkają się obecna prezydent Maia Sandu i były prokurator generalny Alexandr Stoianoglo. Kampania Sandu koncentruje się na hasłach antykorupcyjnych oraz obronie proeuropejskiego kursu. Wywiad dla mediów rosyjskojęzycznych, którego udzieliła, jest symbolicznym gestem w kierunku wyborców rosyjskojęzycznych i zapowiedzią otwartości na współpracę, pod warunkiem niezależności od wpływów rosyjskich.

Stoianoglo, przedstawiany przez opozycję jako kandydat prorosyjski, zadeklarował, że nie jest związany z żadną siłą polityczną i chce być prezydentem „wszystkich Mołdawian”. W swoich wystąpieniach odwołuje się do jedności narodowej i deklaruje neutralność, choć zarzuty o jego zbliżenie z Moskwą wciąż pozostają nieodparte.

Mołdawia znajduje się w kluczowym momencie, a wynik wyborów może zaważyć na kierunku, jaki obierze kraj w przyszłości, zwłaszcza w obliczu narastających napięć między proeuropejskimi i prorosyjskimi ugrupowaniami.

Papież Franciszek modli się za dzieci nienarodzone na Cmentarzu Laurentino w Rzymie

Dzień Zaduszny w Watykanie przebiegł spokojnie i refleksyjnie – papież Franciszek odwiedził rzymski Cmentarz Laurentino, gdzie modlił się przy grobach dzieci, także tych zmarłych przed narodzinami. Zamiast publicznego kazania, papież wybrał cichą modlitwę, okazując tym gestem szacunek i wyrazy współczucia. Na Laurentino pochowany m.in. światowej sławy kompozytor Ennio Morricone.

Jest tam także tzw. Ogród Aniołów, gdzie znajdują się groby dzieci nienarodzonych. Papież modlił się przy nich, a tego fragmentu wizyty na jego prośbę nie transmitowały watykańskie media. W tym samym miejscu Franciszek modlił się w 2018 roku.

red.

Na zdjęciu Ajatollah Chamenei, fot. PAP/EPA/SUPREME LEADER OFFICE HANDOUT

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj51 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (51)

Inne tematy w dziale Polityka