Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com

Leki na odchudzanie działają cuda. Spada liczba ryzykownych operacji

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Po wprowadzeniu nowych leków na otyłość, będących analogami hormonu GLP-1, w USA spadła liczba operacji bariatrycznych przeprowadzanych w leczeniu otyłość.

Stosowanie leków na otyłość wzrosło. Spadła liczba operacji

Jak informuje pismo „JAMA Network Open" analizy  naukowców z Mass General Brigham oraz ich współpracowników z Harvard T.H. Chan School of Public Health i Brown School of Public Heal (USA) wykazały, że stosowanie leków GLP-1 w leczeniu otyłości wzrosło ponad dwukrotnie w latach 2022–2023, podczas gdy wskaźniki operacji mających doprowadzić do spadku masy ciała spadły o jedną czwartą.


Badanie objęło dużą grupę prywatnie ubezpieczonych pacjentów z otyłością (ale bez cukrzycy) i wykazało, że stosowanie agonistów receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1 RA) takich jak semaglutyd (Ozempic, Wegoyy) jako leków przeciwko otyłości wzrosło o 132,6 proc. w latach 2022–2023 (z 1,89 do 4,41 na 1000 pacjentów). Jednocześnie liczba pacjentów poddawanych operacji bariatrycznej spadła o 25,6 proc. (z 0,22 do 0,16 na 1000 pacjentów). Tylko 6 proc. pacjentów z otyłością w badanej populacji otrzymywało leki GLP-1 lub zostało poddanych operacji, co sugeruje, że leczeniu można by poddać znacznie więcej osób.


Farmakologia zastąpi operacje bariatryczne?

- Nasze badanie dostarcza jednego z pierwszych krajowych szacunków spadku wykorzystania bariatrycznej chirurgii metabolicznej wśród pacjentów ubezpieczonych prywatnie, odpowiadającego rosnącemu wykorzystaniu leków GLP-1 RA - powiedział dr Thomas C. Tsai, chirurg metaboliczny bariatryczny w Departamencie Chirurgii w Brigham and Women’s Hospital.

Wśród pacjentów z otyłością 94,7 proc. nie otrzymało żadnej formy leczenia w okresie badania (podczas gdy 5,0 proc. otrzymało GLP-1 RA, a 0,3 proc. poddano operacji). W porównaniu z pacjentami, którym przepisano GLP-1 RA, pacjenci poddani operacji mieli z reguły bardziej skomplikowaną medycznie sytuację.

- Na razie metaboliczna chirurgia bariatryczna pozostaje najskuteczniejszym i najtrwalszym leczeniem otyłości. Działania krajowe powinny skupić się na poprawie dostępu do leczenia otyłości — czy to farmakologicznego, czy chirurgicznego — aby zapewnić pacjentom optymalną opiekę – dodał dr Tsai.

Tsai zauważa też, że chociaż GLP-1 RA mogą skutecznie leczyć otyłość i powiązane z nią schorzenia (takie jak cukrzyca), ich stosowanie ograniczają wysoki koszt, ograniczona podaż i działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego, które mogą prowadzić do przerwania leczenia i późniejszego ponownego wzrostu masy ciała.

Pacjenci zdecydowanie wolą leki od operacji

Z tego powodu, że pacjenci z otyłością coraz częściej polegają na GLP-1 zamiast interwencji chirurgicznej, potrzebne są dalsze badania w celu oceny wpływu zmiany z leczenia otyłości z chirurgicznego na farmakologiczne na długoterminowe wyniki leczenia. W związku ze spadkiem wykorzystania metabolicznej chirurgii bariatrycznej w USA i potencjalnym zamknięciem programów chirurgii bariatrycznej istnieje obawa, że dostęp do kompleksowego, wielodyscyplinarnego leczenia otyłości obejmującego interwencje farmakologiczne, endoskopowe lub chirurgiczne może stać się bardziej ograniczony.

- Wyniki te podkreślają również możliwość dalszego rozszerzenia stosowania leczenia chirurgicznego i farmakologicznego otyłości i powiązanych z nią chorób współistniejących. Metaboliczna chirurgia bariatryczna i GLP-1 są skutecznymi interwencjami dla pacjentów z otyłością, jednak mniej niż 6 proc. pacjentów w naszym badaniu otrzymało którąkolwiek z form leczenia – zapewnia dr Ateev Mehrotra, przewodniczący Wydziału Usług Zdrowotnych, Polityki i Praktyki w Brown University School of Public Health.

Biorąc pod uwagę te wyniki, autorzy zachęcają lekarzy i decydentów do dalszego monitorowania dostępu do skutecznego leczenia otyłości w obliczu szybko zmieniających się opcji leczenia. Ponadto konieczne są dalsze badania w celu zrozumienia kompromisów między stosowaniem interwencji chirurgicznej a coraz bardziej popularnymi GLP-1 RA w leczeniu otyłości.

Tomasz Wypych

Fot. Wizyta u lekarza, otyłość. Źródło: Pixabay.com

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości