Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com

Pacjenci płacą za darmowe leki. Absurdy polskiej służby zdrowia

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 15
Gruźlica najczęstszą przyczyną śmierci z powodu choroby zakaźnej. I chociaż w Polsce wszystkim pacjentom chorującym na gruźlicę przysługują darmowe leki, to chorzy skarżą się, że muszą za nie płacić. Jak to możliwe?

Gruźlica pozostaje jedną z najgroźniejszych chorób

Gruźlica to bardzo poważna choroba, która z racji swojego ciężkiego przebiegu i powikłań znalazła się pod szczególnym nadzorem państwa. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) u ponad 8,2 mln ludzi na całym świecie zdiagnozowano w 2023 roku gruźlicę, a 1,25 mln osób zmarło z jej powodu. To gruźlica najczęstszą przyczyną śmierci z powodu chorób zakaźnych. Dane z 2023 roku (nowszych nie ma) świadczą o najwyższej liczbie zachorowań na gruźlicę od 1995 roku, kiedy to WHO rozpoczęło globalny monitoring. Według opublikowanego raportu liczba chorych na gruźlicę wzrosła o ponad 700 tys. w porównaniu z 2022 roku. Jest ona główną przyczyną zgonów z powodu chorób zakaźnych, wyprzedzając Covid-19. WHO szacuje, że całkowita liczba chorych, w tym tych, którzy nie zostali odnotowani przez system opieki zdrowotnej, to ok. 10,8 mln.

Najwięcej zakażeń wykryto w Indiach (26 proc.), Indonezji (10 proc.), Chinach (6,8 proc.), Filipinach (6,8 proc.) oraz Pakistanie (6,3 proc.). Łącznie tych pięć państw odpowiada za 56 proc. zachorowań na całym świecie. Ponad połowa osób, u których rozwinęła się gruźlica, to mężczyźni (55 proc,), 33 proc. to kobiety, a 12 proc. – dzieci i młodzież. Zdaniem ekspertów z WHO znaczna liczba nowych przypadków gruźlicy jest spowodowana przez pięć głównych czynników ryzyka: niedożywienie, zakażenie wirusem HIV, palenie papierosów szczególnie wśród mężczyzn, cukrzycę oraz alkoholizm.


Szpitale wypisują płatne leki. Niezgodnie z prawem

W Polsce by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się gruźlicy oraz maksymalnie ułatwić leczenie chorym, pacjentom ze zdiagnozowaną gruźlicą przysługują darmowe leki. Nie wszystkie podmioty medyczne to prawo realizują, dlatego Rzecznik Praw Pacjenta przypomina o tym obowiązku. Fundacja Lekarze bez Granic poinformowała Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, że coraz częściej dochodzi do naruszenia prawa pacjenta dotyczącego dostępności do darmowych leków do kuracji przeciwprątkowej dla osób chorujących na gruźlicę lekowrażliwą. Najczęściej sytuacje te zdarzają się podczas wypisu ze szpitala – pacjenci dostają wówczas receptę ze 100% odpłatnością. Jest to niezgodne z prawem.

Stosowanie zasady darmowych leków przeciwgruźliczych jest niezwykle ważne w kontekście leczenia i możliwej eliminacji tej choroby ze społeczeństwa. Biorąc pod uwagę, że osoby chorujące na gruźlicę często nie mają środków na wykupienie leków, należy zadbać o to, by mieli oni pewność, że dostaną leki za darmo.

Darmowe leki na gruźlicę również dla nieubezpieczonych

Narodowy Fundusz Zdrowia w zaleceniu dla jednego ze szpitali napisał: „Informujemy, że pacjentowi nieubezpieczonemu ze zdiagnozowaną gruźlicą, przysługuje zaopatrzenie w leki do kuracji przeciwprątkowej na podstawie recepty refundowanej.
Warunkiem prawidłowego wystawienia recepty jest oznaczenie w polu „uprawnienie” dodatkowego symbolu IN oznaczającego pacjentów innych niż ubezpieczonych, którzy mają prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie zapisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych”.

Rzecznik Praw Pacjenta apeluje do placówek medycznych mających styczność z pacjentami chorującymi na gruźlicę, aby respektowali prawo tych pacjentów do darmowych leków do kuracji przeciwprątkowej.

Tomasz Wypych

Fot. Apteka (zdjęcie przykładowe). Źródło: Pixabay.com

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj15 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (15)

Inne tematy w dziale Rozmaitości