Wiadomość o masowych zwolnieniach w oddziałach firmy Intel odbiła się głośnym echem w mediach. Zwłaszcza, że spółki planowała przeprowadzić gigantyczne inwestycje w Polsce. Ekspert tłumaczy, że za decyzją giganta technologicznego stoją ważne powody.
Intel zwalnia i zawiesza inwestycje. Również w Polsce
Według ustaleń portalu Trójmiasto.pl, w ubiegłym tygodniu do Gdańskiego Urzędu Pracy (GUP) trafiło zgłoszenie o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych w gdańskim oddziale firmy Intel. Informację potwierdził PAP kierownik Działu Marketingu i Współpracy z Pracodawcami GUP Krzysztof Kunicki.
„W ramach ogłoszonego w sierpniu szeroko zakrojonego planu oszczędności, podejmujemy trudne, ale konieczne decyzje dotyczące redukcji zatrudnienia, traktując nasz personel z troską i szacunkiem. To najtrudniejsze decyzje, przed jakimi kiedykolwiek stanęliśmy. Zmiany te mają na celu budowę prostszej, lepiej dostosowanej i zoptymalizowanej organizacji oraz są elementem długoterminowej strategii zrównoważonego rozwoju firmy Intel” – poinformowała media Poland Communication Manager firmy Intel Aleksandra Bojanowska.
Na razie nie wiadomo, ilu pracowników będzie musiało pożegnać się z pracą. Wiadomo jednak, że spółka zrezygnowała z wielkich planów inwestycyjnych w naszym kraju.
Jak podano w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji, szef Intela, Pat Gelsinger przekazał w rozmowie z wicepremierem Krzysztofem Gawkowskim informację, że firma wstrzymuje do 2026 roku swoje plany inwestycyjne związane z budową planowanych dotychczas fabryk półprzewodników w Niemczech i Polsce. Decyzja ta wynika z pogarszającej się globalnej sytuacji finansowej firmy.
Więcej przeczytasz o tym tutaj:
Ekspert: Branża jest w kryzysie, ale Intel ma swoje za uszami
Głos na temat sytuacji wewnątrz firmy zabrał Marcin Czarkowski, współtwórca platformy edukacyjnej dla programistów przeprogramowani.pl. Ekspert przyznał, że na świecie trwa pewien kryzys w branży, ale Intel jest sam sobie winny sytuacji w jakiej się znalazł.
- Kryzys w branży IT na pewno nie pomaga, ale moim zdaniem nie jest główną przyczyną problemów Intela - powiedział w rozmowie z portalem Money.pl.
Wyjaśnił, że firma w poprzednich latach popełniła wiele tragicznych w skutkach decyzji. Wspomniał o biznesowych porażkach Intela z ubiegłych lat, tj. masowej produkcji wadliwych procesorów.
Nie tylko Intel. Z czego wynika kryzys branży IT w Polsce
Czarkowski wspomniał o problemach sektora IT w Polsce. Wiele wskazuje na to, że branża ta ma swoje tłuste lata dawno za sobą. Obecnie największe polskie i zagraniczne przedsiębiorstwa, działające w naszym kraju, przeżywają widoczny kryzys.
Więcej przeczytasz o tym tutaj:
Polska przestała być już informatycznym eldorado. Rozmówca portalu Money.pl podkreśla, że za taki stan rzeczy odpowiada zmieniająca się sytuacja w naszej gospodarce.
- Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze, mieliśmy kilka lat wysokiej inflacji, która podwyższyła nominalne oczekiwania finansowe specjalistów IT. Biorąc pod uwagę kompetencje i zarobki, nadal jesteśmy konkurencyjni na tle Europy Zachodniej i USA, ale nie tak bardzo, jak przed 2022 r. - wskazał Czarkowski.
- Po drugie, stopy procentowe i kredyty w USA, również ze względu na inflację, nie są już na realnym poziomie 0 proc. Z tego powodu zachodnie firmy są bardziej konserwatywne przy ryzykownych i kosztownych projektach IT, które w ubiegłych latach były masowo umiejscawiane w Polsce - ocenił.
Jego zdaniem istotnym czynnikiem jest też sytuacja geopolityczna Polski. Zachodni inwestorzy obawiają się pompować swoje pieniądze w kraj, który znajduje się w strefie przyfrontowej.
- To niepewna sytuacja geopolityczna w Polsce po inwazji Rosji na Ukrainę, która podwyższa ryzyko dużych inwestycji, np. takich jak planował Intel - podsumował Marcin Czarkowski.
MB
na zdjęciu: zakład Intela, w którym produkuje się czipy. zdjęcie ilustracyjne. fot. Carol M. Highsmith Archive
Inne tematy w dziale Gospodarka