Zupełnie nowy znak drogowy przedstawiający biały romb na niebieskim tle pojawił się przy drogach szybkiego ruchu we Francji. Lepiej go nie ignorować, bo za nieznajomość przepisów grozi wysoki mandat.
Nowy znak drogowy. Co oznacza?
We Francji pojawił się nowy znak, który jest ustawiany albo wyświetlany na tablicach przy drogach szybkiego ruchu. To biały romb na niebieskim tle w białej ramce (lub, w przypadku podświetlanych tablic informacyjnych, biały romb na czarnym tle)
Po raz pierwszy te znaki pojawiły się w 2020 roku w Lyonie, Grenoble i Strasburgu, ale z czasem zaczęło ich przybywać. Zeszłego lata tablice dotarły do regionu paryskiego, stanęły także w Rennes i Nantes, a kolejne są planowane w Lille, Aix-en-Provence i Marsylii.
Znak ma rozszerzyć ideę carpoolingu
Znak drogowy z białym rombem na niebieskim tle, nazywany także “białym diamentem”, oznacza “zarezerwowany pas ruchu”. Jego rolą jest wyznaczanie pasa ruchu zarezerwowanego dla określonego rodzaju pojazdów. Konkretnie dla carpoolingu, czyli dla samochodów, którymi jedzie przynajmniej dwóch pasażerów.
Carpooling to organizowanie wspólnych przejazdów, np. kilku osób do pracy czy dzieci do szkoły, np. za pośrednictwem aplikacji, takich jak BlaBlaCar, co w założeniu ma zmniejszyć natężenie ruchu drogowego, a więc być rozwiązaniem tańszym i bardziej ekologicznym. Wprowadzony w ten sposób przywilej ma nakłonić francuskich kierowców do jazdy w większym gronie osób, z czego do tej pory korzystało jedynie 3 proc. z nich. Zatem ten znak drogowy wprowadzono na zachętę. Ministerstwo Transformacji Ekologicznej chce bowiem, by do 2027 roku przejazdy w ramach carpoolingu stanowiły ok. 10 proc. podróży samochodowych.
Nie ignoruj tego znaku, grozi wysoki mandat
Za zignorowanie nowego znaku i poruszanie się po niewłaściwym pasie grozi mandat w wysokości 135 euro, czyli prawie 600 złotych.Lepiej tego pilnować, bo Francuzi posiadają systemy monitorujące drogę, które skanują pojazdy, a nawet sprawdzają liczbę pasażerów.
Do korzystania z pasów oznaczonych znakami z białym rombem uprawnione są również pojazdy transportu publicznego, taksówki, motocykliści z pasażerem, samochody z napędem elektrycznym i samochody niskoemisyjne (z winietą Crit'Air).
ja
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Polityka