Nowość dla lekarzy, będą musieli się dostosować. Sztuczna inteligencja ma pomóc

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Lekarze będą nosić na fartuchach takie same kamery, jak policjanci na mundurach. Na początek dostaną je anestezjolodzy.

Sztuczna inteligencja w medycynie

Sztuczna inteligencja znajduje coraz większe zastosowanie w medycynie i zdarza się, że w umiejętności diagnozowania coraz częściej o kilka długości wyprzedza umiejętności ludzi. Japoński zespół z Uniwersytetu Toho opracował narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, która wykrywa męską niepłodność na podstawie analizy krwi. Metoda może służyć do prowadzenia wstępnych testów, uważają naukowcy.

Z kolei duńskie badania wykazały, że AI pozwala poprawić skuteczność badań przesiewowych w kierunku raka piersi i zmniejszyć odsetek wyników fałszywie dodatnich. Sztuczna inteligencja, wykorzystywana do selekcji prawdopodobnych normalnych wyników badań przesiewowych lub wspomagania decyzji, może również znacznie zmniejszyć obciążenie pracą radiologa. Jakby tego było mało sztuczna inteligencja odkryła nową klasę skutecznych antybiotyków. Jak podało prestiżowe pismo „Nature” dzięki przeprowadzonej przez sztuczną inteligencję analizie właściwości milionów związków chemicznych udało się znaleźć nowe substancje, które zabijają bakterie lekooporne. 


Błędy medyczne 

Teraz jednak przesunięto kolejną granicę i sztuczna inteligencja może patrzeć na ręce lekarzom. Noszone przez anestezjologów kamery mogą pozwolić sztucznej inteligencji na wykrywanie błędów w podawaniu leków. Tak informuje pismo „Digital Medicine”.

Błędy w podawaniu leków to najczęściej zgłaszane krytyczne incydenty w anestezjologii i najczęstsza przyczyna poważnych błędów medycznych na oddziale intensywnej terapii. W szerszej perspektywie szacuje się, że podawanie od 5 do 10 proc. wszystkich leków wiąże się z błędami.

Błędy najczęściej występują podczas wstrzyknięć dożylnych, kiedy to lekarz musi przenieść lek z fiolki do strzykawki i podać pacjentowi. Około 20 proc. błędów to błędy zamiany, w których wybierana jest niewłaściwa fiolka lub strzykawka jest błędnie oznakowana. Kolejne 20 proc. błędów występuje, gdy lek jest prawidłowo oznakowany, ale podawany przez pomyłkę.

Szacuje się, że niepożądane zdarzenia związane z lekami wstrzykiwanymi dotyczą 1,2 miliona pacjentów rocznie, a związane z tym koszty obliczane są na 5,1 miliarda dolarów. W celu ochrony przed takimi wypadkami stosowane są środki bezpieczeństwa takie jak system kodów kreskowych, który szybko odczytuje i potwierdza zawartość fiolki. Jednak lekarze mogą czasami zapomnieć o tej kontroli w sytuacjach wysokiego stresu, ponieważ jest to dodatkowy krok w ich pracy. 


Kamery mają redukować błędy lekarzy

Zespół naukowców z University of Washington School of Medicine (UW Medicine) opracował pierwszy noszony system kamer, który przy pomocy sztucznej inteligencji wykrywa potencjalne błędy w podawaniu leków.

Celem badań było zbudowanie modelu głębokiego uczenia się, który w połączeniu z kamerą GoPro jest wystarczająco zaawansowany, aby rozpoznawać zawartość cylindrycznych fiolek i strzykawek oraz odpowiednio ostrzegać przed podaniem leku pacjentowi. Szkolenie modelu zajęło całe miesiące. Trzeba było zebrać nagrania wideo w rozdzielczości 4K z 418 pobrań leków przez 13 osób w salach operacyjnych, gdzie ustawienia i oświetlenie były różne. Na nagraniu uchwycono lekarzy posługujących się fiolkami i strzykawkami. Materiał ten wykorzystano, aby wytrenować model w rozpoznawaniu ampułek z lekami.

Podczas testów prowadzonych w niełatwych warunkach klinicznych system wideo rozpoznał i zidentyfikował, jakie leki były pobierane. Sztuczna inteligencja osiągnęła 99,6 proc. czułości i 98,8 proc. swoistości w wykrywaniu błędów zamiany fiolek. Jak powiedziała współautorka systemu, dr Kelly Michaelsen, adiunkt anestezjologii i medycyny bólu w University of Washington School of Medicine, może on stać się zabezpieczeniem o krytycznym znaczeniu, szczególnie na salach operacyjnych, oddziałach intensywnej terapii i w warunkach medycyny ratunkowej.  


Fot. zdjęcie ilustracyjne/Pixabay

Tomasz Wypych

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj8 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (8)

Inne tematy w dziale Rozmaitości