Sensacyjna Złota Piłka. Real Madryt zbojkotował galę i wywołał piekło

Redakcja Redakcja Piłka nożna Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
Real Madryt nie udał się na galę Złotej Piłki do Paryża, gdy na kilka godzin przed imprezą klub dowiedział się, że Vinicius nie wygra Złotej Piłki. Kibice są podzieleni, oceniając zachowanie "Królewskich". W Katalonii media świętują policzek dla triumfatorów Ligi Mistrzów i hiszpańskiej La Ligi tak, jakby Barcelona wygrała jakiś tytuł. Statuetkę dla najlepszego piłkarza świata zdobył pomocnik Manchesteru City - Rodri.

Po 64 latach Złota Piłka "France Football" wraca do Hiszpanii. Nie wygrali jej, choć byli bardzo blisko Raul, Andres Iniesta czy Xavi. Ta sztuka udała się pomocnikowi Manchesteru City, Rodriemu. Zawodnik wygrał m.in. Premier League, a także Euro 2024, gdzie został wybrany najlepszym zawodnikiem turnieju. Równie dobrze tytuł MVP na Mistrzostwach Europy mógł przypaść w ręce Daniego Carvajala czy Lamina Yamala. 


Rodri mógł dostać Złotą Piłkę rok temu

Rodri grał świetnie, ale... zdecydowanie lepiej poszło mu w sezonie 2022/2023. Wówczas z City sięgnął po sześć tytułów, w tym upragnioną Ligę Mistrzów, zdobywając gola w finale przeciwko Interowi. Wówczas musiał jednak ustąpić miejsca Leo Messiemu, którego nagrodzono za Copa America - mimo bardzo słabego sezonu w barwach PSG. Była to ogromna niespodzianka, że nie wybrano Rodriego do Złotej Piłki w 2023 roku.  

Hiszpański defensywny pomocnik zwyciężył dopiero w tegorocznym głosowaniu, które od tego roku jest połączone z UEFĄ. Do zgarnięcia było łącznie 6700 pkt. zamiast dotychczasowych 1600 przyznanych 10 zawodnikom z topu przez dziennikarzy związanych z "France Football". Hiszpańska "Marca" we wrześniu miała przeciek, że wygrał Vinicius. Głosowanie trwało do 30 września. Piłkarz też skądś wiedział o tym wcześniej, bowiem - jak podało "Chiringuito" - zaprosił na kolację po gali w Paryżu 20 osób i wynajął hotel. W poniedziałek anulował jednak przylot do stolicy Francji. Podobnie zrobił cały Real Madryt.

Carlo Ancelotti otrzymał statuetkę dla najlepszego trenera na świecie, a "Królewscy" - najlepszej drużyny. Kylian Mbappe wraz z Harrym Kane'm zdobyli tytuł dla najlepszego strzelca - ustrzelili po 52 gole w minionym sezonie. Francuz nie pojawił się na gali w przeciwieństwie do Anglika z Bayernu Monachium. 


Wyczyny Viniciusa

"L'Equipe" ocenia, że Real nie zachował się fair, a nawet bruka idee sportu. Wielu kibiców, przede wszystkim Barcelony, zarzuca Madrytczykom, że nie czują ducha rywalizacji.

Na korzyść Viniciusa przemawiały gole w finałach Superpucharu Hiszpanii (trzy wbite Barcelonie, 4:1) i Ligi Mistrzów (jeden przeciwko BVB, 2:0). Bez Brazylijczyka "Królewscy" nie pokonaliby Lipska, City i Bayernu w drodze do wielkiego finału europejskiego pucharu. Vinicius zdobył 24 gole w poprzednich rozgrywkach i 11-krotnie asystował, a nie jest środkowym napastnikiem. Wielokrotnie też jego bramki dawały punkty Realowi w lidze. Jego ofiarą padała m.in. Barcelona.

Na niekorzyść podziałać mogła przegrana Brazylii w Copa America, jednak ten turniej ma znacznie mniejszy ciężar gatunkowy od Euro. Złotą Piłkę wygrywali Ronaldinho czy Ronaldo, gdy ich drużyna narodowa nie wygrywała w międzyczasie południowoamerykańskich rozgrywek. Podobnie zresztą Messi triumfował w plebiscycie, a pierwszy raz zwyciężył w Copa America w 2021 roku.

Cała czwórka: Rodri, Vini, Jude Bellingham i Dani Carvajal mogła wygrać statuetkę "France Football", ale to skrzydłowy Realu był wymieniany w gronie największych faworytów. Od Rodriego większe sukcesy w minionym sezonie miał Carvajal, bo dołożył to, co Vinicius oprócz Euro 2024. 

Spór Realu z UEFA

Dlaczego zatem werdykt był taki, a nie inny? Część hiszpańskich mediów sugeruje, że wpływ na to miał oczywisty konflikt Realu z UEFĄ. Prezes Realu Florentino Perez zaszedł za skórę organizacji planami utworzenia Superligi, która byłaby alternatywą dla Ligi Mistrzów. Jako powód Hiszpan podawał coraz słabszą oglądalność futbolu i zainteresowanie meczami. W Superlidze graliby tylko najlepsi. Aleksander Ceferin - szef UEFA - zagroził Realowi w odpowiedzi wyrzuceniem Ligi Mistrzów. Dotąd tego nie zrobił. 

Po drugie, członkiem Komitetu Wykonawczego UEFA jest Katarczyk Nasser el-Khelafi, prezes PSG, skonfliktowany sportowo i pozasportowo z "Królewskimi". Mowa o transferze Kyliana Mbappe do Realu Madryt, za który szejkowie nie otrzymali ani eurocenta, a Francuz nie chciał zostać dłużej w drużynie i sądzi się z PSG o zaległe 55 mln euro z pensji niewypłacanej w ostatnich miesiącach mimo obowiązywania kontraktu. Negatywne emocje wobec Realu Madryt widać też w artykule francuskiego "L’Équipe", podsumowującym zamieszanie wokół Złotej Piłki. 

Czy konflikt Realu z UEFĄ miał wpływ na wybór Złotej Piłki? Niewykluczone. - W razie potrzeby zrobię to 10 razy. Nie są przygotowani - podsumował w mediach społecznościowych Vinicius. 

Katalońskie media piszą na okładkach: "Real splamił swoje imię" ("Sport") oraz "Kolejne lanie" ("Mundo Deportivo"), nawiązując do sobotniej wygranej Barcelony w klasyku (4:0) nad "Królewskimi". Wcześniej "Duma Katalonii" musiała uznać wyższość Realu aż czterokrotnie z rzędu, w tym dwa razy z wynikami 0:4 i 1:4. Kibice Realu uważają, że bojkot gali był gestem solidarności ze swoim zawodnikiem, a klub nie mógł praktycznie niczego więcej wygrać i zagrać lepiej, by jego najlepszy piłkarz sięgnął po Złotą Piłkę. 

Najlepszym bramkarzem świata drugi raz z rzędu ogłoszono Emiliano Martineza z Aston Vilii, a najlepszym młodym graczem do 21. roku życia Lamina Yamala z Barcelony. 

Klasyfikacja Złotej Piłki za okres sierpień 2023-lipiec 2024

1. Rodri (Manchester City, Hiszpania)

2. Vinicius Junior (Real Madryt, Brazylia)

3. Jude Bellingham (Real Madryt, Anglia)

4. Dani Carvajal (Real Madryt, Hiszpania)

5. Erling Haaland (Manchester City, Norwegia)

6. Kylian Mbappe (PSG/Real Madryt, Francja)

7. Lautaro Martinez (Inter Mediolan, Argentyna)

8. Lamine Yamal (FC Barcelona, Hiszpania)

9. Toni Kroos (Real Madryt, Niemcy)

10. Harry Kane (Bayern Monachium, Anglia)

11. Phil Foden (Manchester City, Anglia)

12. Florian Wirtz (Bayer Leverkusen, Niemcy)

13. Dani Olmo (RB Lipsk/FC Barcelona, Hiszpania)

14. Ademola Lookman (Atalanta, Nigeria)

15. Nico Williams (Athletic Bilbao, Hiszpania)

16. Granit Xhaka (Bayer Leverkusen, Szwajcaria)

17. Fede Valverde (Real Madryt, Urugwaj)

18. Emiliano Martinez (Aston Villa, Argentyna)

19. Martin Odegaard (Arsenal, Norwegia)

20. Hakan Calhanoglu (Inter Mediolan, Turcja)

21. Bukayo Saka (Arsenal, Anglia)

22. Antonio Ruediger (Real Madryt, Niemcy)

23. Ruben Dias (Manchester City, Portugalia)

24. William Saliba (Arsenal, Francja)

25. Cole Palmer (Chelsea, Anglia)

26. Declan Rice (Arsenal, Anglia)

27. Vitinha (PSG, Portugalia)

28. Alejandro Grimaldo (Bayer Leverkusen, Hiszpania)

29. Mats Hummels (Borussia Dortmund/AS Roma, Niemcy)

29. Artem Dowbyk (Dnipro-1/Girona/AS Roma, Ukraina)


Fot. Rodri ze Złotą Piłką/PAP/EPA 

GW

 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj12 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (12)

Inne tematy w dziale Sport