na zdjęciu: pracownicy w biurze, zdjęcie ilustracyjne. fot. Pixabay
na zdjęciu: pracownicy w biurze, zdjęcie ilustracyjne. fot. Pixabay

Kryzys wyniszcza firmy w Polsce. Zwolnienia grupowe dotkną nawet informatyków

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 41
Dzisiaj chyba łatwiej jest wymienić miasta, w których nie ma zwolnień grupowych, od tych, w których takie redukcje się odbywają. Do „grupówek” dochodzi nawet w regionach Polski uważanych dotąd za liderów przedsiębiorczości i branżach uznawanych za pracownicze Eldorado.

Przemysł pogrąża się w kryzysie

W Zachodniopomorskiem na terenie Goleniowskiego Parku Przemysłowego najpierw zwolnienia grupowe ogłosiła firma LM Wind Power Blades, produkująca śmigła do turbin wiatrowych. Teraz podobne zamiary ma spółka Dancoal, wytwarzająca węgiel i brykiety do grilla. I chociaż na stronie internetowej przedsiębiorstwa nadal można przeczytać, że „Jesteśmy wiodącym w Europie producentem najwyższej jakości ekologicznych produktów do grilla i kominka. Dzięki jednej z najnowocześniejszych linii produkcyjnych w Europie oraz szczegółowym i regularnym kontrolom jakości możemy oferować produkty najwyższej klasy” oraz, że firma realizuje dofinansowany przez UE projekt „Ergonomia na stanowiskach pracy drogą rozwoju firmy” to nie uchroniło to pracowników przed utratą etatu. Na bruk idzie 55 osób, czyli jedna trzecia wszystkich zatrudnionych. Firma zawiadomiła już Powiatowy Urząd Pracy (PUP).

Urszula Witkowska z PUP w rozmowie z lokalnym Twoim Radiu zapewnia, że „na każdym etapie możemy być na spotkaniach z tymi ludźmi, ale też osoba będąca na wypowiedzeniu, ale jeszcze nie zwolniona, może się u nas zarejestrować jako poszukująca pracy i skorzystać ze szkolenia, czyli już zmieniać siebie. Jak podało Twoje Radio, firma Dancoal skierowała również do sądu wniosek w sprawie o ogłoszenie upadłości.


Zwolnień grupowych zmuszona jest dokonać mająca zakład w Żłobnicy koło Kleszczowa firma Makani, produkująca kostki rosołowe, zupy i buliony. Miesięcznie dostarczał ich 150 ton, W sierpniu w fabryce miał miejsce pożar, który doszczętnie strawił główną halę o powierzchni ponad 3 tys. m. kw. Z 80 osób pracę ma stracić 47. W położonym niedaleko Piotrkowie Trybunalskim właśnie zakończył się proces zamykanie zakładu SFC Solutions, produkującego uszczelki do samochodów. Nowego zajęcia musi szukać 179 osób. W Kutnie upadłość ogłosiła firma Agrisolutions Poland z Kutna, producent części do maszyn, ogłosiła upadłość, co spowodowało zwolnienie 32 osób.

Oberwą nawet informatycy. Komputronik zwalnia

Pracę tracą również informatycy. Działająca w Łodzi firmie IT Harman Connected Services Poland, planuje zredukować zatrudnienie o 73 osób. To międzynarodowy producent oprogramowania, elektroniki użytkowej, rozwiązań audio dla konsumentów oraz przedsiębiorstw z branż: motoryzacyjnej, mobilnej, telekomunikacyjnej, muzycznej oraz medycznej.  

Także poznański Komputronik S.A. prowadzący działalność w całym kraju, ogłosił, że do końca października pracę straci 30 osób. W specjalnym komunikacie „Informacja o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych w spółce zależnej” zamieszczonym na stronie firmy podano, że „Zarząd Komputronik S.A. (Spółka, Emitent), informuje, iż w dniu 25.09.2024 r. zarząd spółki zależnej Emitenta – Komputronik Biznes sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu (spółka zależna)- podjął uchwały o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych, rozpoczęciu procedury konsultacji w sprawie zwolnień grupowych oraz w przedmiocie zawiadomienia Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu o przyczynach zwolnień grupowych. 


Działania, o których mowa w niniejszej informacji bieżącej dotyczą wyłącznie spółki zależnej – Komputronik Biznes sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu. Jak tłumaczy spółka powodem decyzji jest "optymalizacja kosztów zatrudnienia, a w konsekwencji znacząca poprawa wyników finansowych spółki zależnej. Efekty finansowe będą miały charakter odroczony, po zrealizowaniu kosztów przeprowadzania wskazanych działań. Decyzję w zakresie przeprowadzenia zwolnień grupowych podjęto po dokonaniu przeglądu rentowności poszczególnych elementów oferty spółki zależnej, analizy stopnia wykorzystania poszczególnych grup zasobów oraz oceny perspektyw ich zaangażowania w przyszłe projekty. (…) Pracownikom, w związku z rozwiązaniem z nimi stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, będzie wypłacona przysługująca im odprawa pieniężna, a jej wysokość będzie uzależniona od okresu zatrudnienia w spółce" - czytamy.

Główną przyczyną zwolnień grupowych są rosnące koszty płacy, energii i prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

na zdjęciu: pracownicy w biurze, zdjęcie ilustracyjne. fot. Pixabay

TW















Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj41 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (41)

Inne tematy w dziale Gospodarka