Rada nadzorcza Telewizji Polsat zdecydowała o powołaniu Wiesława Walendziaka do zarządu spółki. Jako członek zarządu będzie odpowiedzialny za obszar informacji i publicystyki w Telewizji Polsat - podano w poniedziałkowym komunikacie. Walendziak był szefem Telewizji Polskiej w latach 1993-1996, potem posłem PiS.
Zmiany w Telewizji Polsat
Obszar informacji i publicystyki Telewizji Polsat to kanały informacyjne: Polsat News, Wydarzenia 24, Polsat News Polityka i Polsat News2 oraz programy i audycje publicystyczne nadawane na antenie głównej Polsatu, w tym przede wszystkim flagowy program informacyjny, czyli "Wydarzenia".
Dotąd takiej funkcji w firmie nie było. Walendziak jako pierwszy członek zarządu będzie odpowiedzialny za obszar informacji i publicystyki.
Dyrektorem pionu informacji i publicystyki w Polsacie pozostaje Piotr Witwicki - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Polsatu. Pozostali członkowie zarządu Telewizji Polsat to Edward Miszczak, Adam Nowe, Janusz Pliszka i Katarzyna Wyszomirska- Wierczewska. Prezesem jest Piotr Żak.
Telewizja Polsat bezpośrednio i poprzez spółki zależne (m.in. Eleven Sports i firmy przejęte kilka lat temu od grupy ZPR) nadaje ponad 30 stacji telewizyjnych. Ma też 100 proc. udziałów biura reklamy Polsat Media i przejętej w połowie 2020 roku Grupy Interia, a także 60 proc. udziałów spółki producenckiej Polot Media.
Kim jest Wiesław Walendziak?
Wiesław Walendziak był związany z Telewizją Polsat na początku jej istnienia jako dyrektor programowy i dyrektor generalny. W latach 1994-1996 kierował Telewizją Polską. Środowisko dziennikarskie, zgrupowane wokół Wiesława Walendziaka w okresie, gdy pełnił on funkcję szefa TVP, było nazywane "pampersami". Wprowadzili do TVP programy takie, jak publicystyczny „Puls dnia”, satyryczny „WC Kwadrans”, „Fronda”, cykl „Kultura duchowa narodu”.
"Pampersi" reprezentowali konserwatywne wartości w sferze obyczajowej i promowali liberalizm gospodarczy. Uważali, że należy tworzyć wizję Polski pozostającą w opozycji do dominującej w tamtych latach w publicznej dyskusji „Gazety Wyborczej” oraz sił politycznych o postkomunistycznym rodowodzie.
Po odejściu z TVP Walendziak wszedł do polityki. W 1997 roku został posłem AWS. W rządzie Jerzego Buzka był szefem Kancelarii Premiera. W 2001 roku został wybrany ponownie do Sejmu, tym razem z listy PiS. Od lat związany jest ze spółkami Zygmunta Solorza.
ja
Na zdjęciu budynek Polsatu, fot. PAP/Marcin Obara
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Kultura