Ks. Michał Olszewski. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Ks. Michał Olszewski. Fot. PAP/Radek Pietruszka

„GW” wzięła na celownik adwokata ks. Olszewskiego. Mecenas komentuje artykuł

Redakcja Redakcja Śledztwa Obserwuj temat Obserwuj notkę 41
W poniedziałek „Gazeta Wyborcza” opublikowała tekst Wojciecha Czuchnowskiego o Funduszu Sprawiedliwości, ks. Michale Olszewskim i fundacji Profeto. Do artykułu odniósł się na X adwokat sercanina, Krzysztof Wąsowski, który jest jednym z bohaterów materiału „GW”.

 „Wyborcza” o pieniądzach z Funduszu Sprawiedliwości dla Fundacji Profeto

W poniedziałek w „Gazecie Wyborczej” ukazał się artykuł Wojciecha Czuchnowskiego na temat śledztwa prokuratury ws. ks. Michała Olszewskiego i fundacji Profeto.

Fundacja Profeto objęta jest śledztwem w sprawie nadużyć w Funduszu Sprawiedliwości. Postępowanie od końca ubiegłego roku prowadzi powołany w Prokuraturze Krajowej specjalny Zespół nr 2. Chodzi o ponad 112 mln zł, które fundusz przyznał podmiotom niespełniającym kryteriów, powiązanym z Kościołem albo osobami bliskimi Zjednoczonej Prawicy – tłumaczy „Wyborcza”.

Profeto otrzymało z tej puli ponad 68 mln zł. Za pieniądze powstał m.in. ośrodek dla ofiar przestępstw Archipelag - Wyspy Wolne od Przemocy

Mecenas Wąsowski komentuje artykuł w „Wyborczej”

Do tekstu odniósł się w poniedziałek adwokat ks. Michała Olszewskiego, mecenas Krzysztof Wąsowski. Jemu również Wojciech Czuchnowski poświęcił osobny wątek w swoim tekście – o tym piszemy niżej.

Mec. Wąsowski napisał na X:

„Z szacunku wobec Czytelników »Gazety Wyborczej« i w trosce o wiarygodność mediów cytujących dzisiejsze »rewelacje« tego periodyku przekazuję kilka słów wyjaśnienia. Żadne pieniądze z rachunku Fundacji Profeto nie poszły na prywatne wydatki ks. Michała Olszewskiego”.

W kolejny wpisie dodał: „Płatności kartą »w sklepach, restauracjach, hotelach i za bilety (kolej, samoloty)« nie były połączone z rachunkiem bankowym Fundacji”.


I dalej: Żadne środki nie były »pobierane«, »wydawane« czy »przelewane« z rachunku Fundacji dedykowanego projektowi »Archipelag. Wyspy wolne od przemocy« - ani na osoby fizyczne powiązane rodzinnie, ani na spółkę Przestrzenie Kultury Sp. z o.o., wskazane w tej publikacji”.

Mec. Wąsowski dodał: „Podobnie »biznes skarpetkowy« i współpraca w ramach działalności gospodarczej Fundacji Profeto ze spółką Many Mornings nie miały nic wspólnego z realizacją projektu »Archipelag«”.

I jeszcze: „Zaś spółka Framesound Production realizowała swoje zadania w ramach współpracy z Fundacją zgodnie ze wszelkimi procedurami, a została wyłoniona do ich realizacji w postępowaniu konkursowym”.

Krzysztof Wąsowski spuentował swoje wpisy następująco: „Gazeta Wyborcza w jednym ma jednak rację – budynek z projektu »Archipelag. Wyspy wolne od przemocy« został wybudowany. I stoi”.


„Wyborcza” w tekście o ks. Olszewskim wzięła na celownik jego adwokata

„Gazeta Wyborcza” w tekście o ks. Olszewskim wzięła na celownik również jego adwokata.

Wojciech Czuchnowski pisze, że mec. Krzysztof Wąsowski, czyli obrońca Olszewskiego, którego kancelaria obsługuje Profeto od lat jest związany z Kościołem. „Reprezentował m.in. parafie i zgromadzenia zakonne w Komisji Majątkowej, która zwracała organizacjom religijnym grunty zabrane im w czasach PRL. Nieprawidłowości w tej komisji były tematem zapomnianej już afery Funduszu Kościelnego, gdzie Wąsowski miał nawet zarzuty, ale zostały one uchylone” - podaje dziennikarz „Wyborczej”.

Według „GW” mec. Krzysztof Wąsowski ma udziały w Fundacji Rodzinna Pracownia Dobra, założoną przez Ewelinę Z. wiceprezeskę Profeto.  

W poniedziałek pisaliśmy, że z analiz branżowego serwisu Polityka w Sieci wynika, iż dominujący wizerunek ks. Olszewskiego w social mediach jest pozytywny.


KW

Ks. Michał Olszewski. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj41 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (41)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo