Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie - miejsce pełne emocji

Redakcja Redakcja Sztuka Obserwuj temat Obserwuj notkę 70
Kontrowersje wokół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie nie cichną od momentu otwarcia. Choć w sieci dominują głosy krytyki, pierwszy weekend pokazał, że warszawiacy chcieli zobaczyć nową przestrzeń. Sam postanowiłem odwiedzić MSN i sprawdzić, czy rzeczywiście jest się czym zachwycać, czy krytykować - pisze Piotr Paciorek.

Tłumy seniorów i różnorodność odwiedzających

Ten weekend zdecydowanie należał do nowootwartego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Dawno nie widziałem tak zróżnicowanego tłumu. Od seniorów i rodziny z dziećmi po, a jakże, studentów sztuki, hipsterów, obcokrajowców.

Krytycy mogliby wskazać na tęczowe torby, mężczyzn w makijażu czy muzułmańskie chusty, bo wszystko to można było dostrzec na miejscu. Ja jednak widziałem ludzi cieszących się nową przestrzenią, otwartą i nowoczesną, której nie powstydziłoby się żadne wielkie miasto – od Londynu, przez Singapur, po Sydney (żeby było coś dla każdego to dopisze jeszcze Berlin i Moskwę). Ludzi, którzy jednak mieszkają w Warszawie, czesem wyjeżdzają w świat, aby potem jednak wracają nad Wisłę i nawet płacą tu podatki.

MSN - budynek, nie muzeum

Budynek przy Marszałkowskiej 103 to jeszcze nie muzeum, a raczej przestrzeń, którą łatwo chłonąć i odkrywać. Co istotne, nie mamy do czynienia z półproduktem otwieranym naprędce – budynek jest gotowy i w pełni funkcjonalny. Nie odwiedzamy półproduktu z jedną salą, otwieranego w pośpiechu na 3 tygodnie przed wyborami, do którego wejście kosztuje 2 złote, a  a ze zdjęcia patrzy na nas ministre kultury.


Choć napiszmy szczerze, że ten moment w MSN jest zaledwie dziewięć (tak, 9) eksponatów. Ich pełną listę oraz zdjęcia można znaleźć na stronie muzeum.

image
Ekspozycja w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Zabijcie mnie, ale nie jestem wielkim fanem i znawcą sztuki nowoczesnej, więc nie ocenię aktualnie wystawionych dzieł sztuki, ale lubię, gdy coś mnie zaskakuje, intryguje lub nawet rozśmiesza (nawet jeśli to śmiech z niezrozumienia). 

W jednej z sal MSN stoją dwa stoły ping-pongowe, przy których można grać. Do teraz nie wiem, czy to element wystawy, czy może część artystycznego performensu.


Na szczęście na pełne wystawy nie trzeba będzie długo czekać – już w lutym planowana jest pierwsza z nich. Jeszcze w tym roku dwa piętra MSN mają zostać zamknięte, aby rozpocząć prace nad przyszłymi ekspozycjami. W planach jest współpraca z kuratorami z różnych stron świata, którzy będą mieli okazję w Warszawie tworzyć swoje autorskie wystawy.

MSN "odpowiada" na krytykę

W muzeum pracuje wielu pasjonatów, którzy chętnie odpowiadają na pytania. Rozmawiałem z kilkoma z nich, aby rozwiać wątpliwości, 

Podobno ten budynek jest brzydki i nie pasuje do centrum Warszawy?

"Każdy chciałby pracować w budynku, który podoba się wszystkim. Gdy wejdzie się do środka, przestrzeń może naprawdę oczarować. Budynek miał nawiązywać do domów handlowych 'Ściany wschodniej'. A czy wieża Eiffla od razu podobała się wszystkim? Nawet dziś są Paryżanie, którzy nie mogą na nią patrzeć".

image
Wnętrze Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Czy to prawda, że obok białego budynku MSN powstanie drugi tylko, że czarny?


"Tak, tuż obok powstanie cały czarny, nowoczesny budynek, który kontrastując z MSN-em, będzie z nim współgrał. Nowy budynek ma pomieścić teatr, choć termin realizacji nie jest pewny, a budżet inwestycji jeszcze się nie spina".

Czy architekt, który zaprojektował Muzeum Sztuki Nowoczesnej, był na jego otwarciu?


"Tak, Thomas Phifer, architekt odpowiedzialny za projekt, był obecny na otwarciu i wygłosił wykład, który będzie dostępny na naszym kanale YouTube".

Czy w muzeum będą miejsca dostępne bezpłatnie?


"Tak, chcemy, aby muzeum było miejscem spotkań dla Warszawiaków. Parter będzie otwartą przestrzenią, dostępną bez biletu – będzie można tam napić się kawy, odwiedzić księgarnię czy spotkać się ze znajomymi". 

Nowa Ikea w Warszawie?

Wracając do domu i rozmyślając nad całą krytyką, memami o budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej, trafiłem chyba na budowę nowej IKEI w centrum Warszawy. 

image
Budowa nowej Ikei w Warszawie

Też to widzicie? 

Piotr Paciorek

Fot: MSN w Warszawie (Piotr Paciorek)


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj70 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (70)

Inne tematy w dziale Kultura