Fot. PAP
Fot. PAP

Izrael uderzył w Iran. Zniszczono kluczową infrastrukturę reżimu

Redakcja Redakcja Iran Obserwuj temat Obserwuj notkę 29
W izraelskim ataku na Iran wzięło udział ponad 100 samolotów - poinformował w sobotę dziennik "Jerusalem Post". Celem nalotów był m.in. system obrony powietrznej przy lotnisku w Teheranie i tajna baza wojskowa Parczin - dodał dziennik "New York Times". Media donoszą również, że zniszczona została kluczowa infrastruktura wojenna Iranu.

Atak Izraela na Iran. 100 samolotów w akcji

Izraelska armia ogłosiła, że w nocy z piątku na sobotę przeprowadziła falę ukierunkowanych nalotów na Iran w odpowiedzi na wcześniejsze ataki tego państwa. Przekazano, że zaatakowano ok. 20 celów militarnych, w tym fabryki dronów i rakiet balistycznych, systemy obrony powietrznej i inne obiekty wojskowe.

W skomplikowanej operacji, w ramach której zaatakowano cele oddalone o ok. 1600 km od Izraela, wzięło udział kilkadziesiąt samolotów, w tym myśliwców, tankowców powietrznych oraz maszyn rozpoznawczych - dodały siły zbrojne. Według "Jerusalem Post" w nalocie wzięło udział ponad 100 samolotów, w tym myśliwce F-35.

Izrael przekazał, że jest przygotowany na możliwy odwet Iranu, ale ostrzegł Teheran, że taki atak spotka się z kolejną odpowiedzią.


Kluczowa infrastruktura wojenna Iranu uszkodzona

Izrael zaatakował m.in. system obrony powietrznej S-300 strzegący międzynarodowego portu lotniczego w Teheranie - poinformował "NYT" za źródłami w irańskiej Gwardii Rewolucyjnej. Uderzono też w co najmniej trzy bazy rakietowe tej formacji, a izraelskie drony zaatakowały tajną bazę wojskową Parczin na przedmieściach Teheranu - dodała nowojorska gazeta.

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi potwierdził w sobotę, że irańskie instalacje nuklearne nie ucierpiały w izraelskich atakach. 


Udany atak Izraela na "mieszadła planetarne"

Portal Onet.pl donosi, że , celem ataku było 12 "mieszadeł planetarnych", które są kluczowe do produkcji paliwa stałego do pocisków balistycznych dalekiego zasięgu.

Są to zaawansowane technologicznie elementy do produkcji uzbrojenia, których Iran nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować. Iran sprowadza je najprawdopodobniej z Chin. Strata tego osprzętu może oznaczać, że Iran nie będzie wstanie budować długodystansowych rakiet. 


MB

Fot. Antyizraelska manifestacja w Iranie. Źródło: PAP/EPA

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj29 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (29)

Inne tematy w dziale Polityka