W odpowiedzi na prowadzone od miesięcy przez Iran i jego sojuszników ataki na Izrael Siły Obronne Izraela rozpoczęły w nocy z piątku na sobotę precyzyjne ataki na cele militarne w Iranie - ogłosił rzecznik sił zbrojnych kadm. Daniel Hagari.
Atak Izraela na Iran. "Mamy prawo i obowiązek zareagować"
– Irański reżim i jego sojusznicy w regionie nieustannie atakują Izrael od 7 października 2023 r. na siedmiu frontach, w tym również poprzez bezpośrednie ataki z terytorium Iranu, (...) tak jak każde suwerenne państw, Izrael ma prawo i obowiązek, by zareagować – powiedział Hagari w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych.
Jak dodał, izraelska armia jest w pełni przygotowana do prowadzenia działań ofensywnych i obronnych.
Atak Izraela. Eksplozje w Iranie i Syrii
Irańskie media poinformowały w nocy o kilku głośnych eksplozjach w stolicy Iranu, Teheranie i pobliskim mieście Karadż. Urzędnicy irańskiego aparatu bezpieczeństwa ogłosili w państwowej telewizji, że przyczyną wybuchów mogą być działania irańskiej obrony powietrznej. Zawieszono ruch cywilnych samolotów na wszystkich lotniskach w kraju.
Ataki nie były wymierzone w instalacje nuklearne Iranu czy infrastrukturę związaną z wydobyciem ropy, celem uderzenia były obiekty militarne - podkreślił anonimowy przedstawiciel izraelskiego rządu, cytowany przez stację NBC.
– Atakujemy cele, które stanowiły dla nas zagrożenie w przeszłości lub mogą nam zagrozić w przyszłości – zaznaczyło źródło stacji.
W tym samym czasie syryjskie media państwowe poinformowały o eksplozjach w okolicach Damaszku i Homsu.
USA: To samoobrona Izraela
Stany Zjednoczone nie uczestniczą w izraelskim uderzeniu na Iran, atak to samoobrona i odpowiedź na nalot tego państwa na Izrael 1 października - oświadczył w nocy z piątku na sobotę Sean Savett, rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, cytowany przez stację CNN.
– Rozumiemy, że Izrael prowadzi ukierunkowane uderzenia przeciwko celom militarnym Iranu, wykorzystując prawo do samoobrony i odpowiadając na irański atak rakietami balistycznymi 1 października – powiedział Savett.
USA zostały uprzedzone przez Izrael o ataku na Iran - przekazała agencja Reutera, powołując się na anonimowego urzędnika amerykańskiego rządu.
Ataki Iranu na Izrael
1 października Iran ostrzelał Izrael około 200 rakietami. Nalot był zemstą za zabicie przez Izrael przywódców Hamasu i Hezbollahu, czyli organizacji terrorystycznych wspieranych przez Iran. Izrael zapowiedział odwet za to uderzenie.
Iran bezpośrednio zaatakował Izrael już wcześniej, w kwietniu br. W pierwszym w historii bezpośrednim ataku na to państwo Teheran wystrzelił salwę kilkuset rakiet i dronów. Większość z nich została zestrzelona przez izraelską obronę powietrzną, a także stacjonujące w regionie wojska m.in. USA, Wielkiej Brytanii i Francji. Irańskie uderzenie było odpowiedzią na izraelski atak na Damaszek, w którym zginęło kilku wyższych dowódców irańskiej Gwardii Rewolucyjnej. Izrael odpowiedział na atak, niszcząc kilka dni później kilka celów wojskowych w Iranie.
Iran jest postrzegany przez Izrael jako główny wróg w regionie, który otacza państwo żydowskie siecią wspieranych przez siebie bojówek należących do tzw. osi zła lub osi terroru, którą Teheran przedstawia jako „oś oporu”. Do tej nieformalnej koalicji należy m.in. palestyński Hamas, który 7 października 2023 r. zaatakował Izrael, co rozpoczęło trwającą do dziś wojnę w Strefie Gazy. Najsilniejszą organizacją wspieraną przez Iran jest libański Hezbollah, który od ponad roku atakuje Izrael. Od przeszło miesiąca Izrael prowadzi intensywną kampanię przeciwko Hezbollahowi, w tym operację lądową na południu Libanu.
KW
Źródło zdjęcia: Izrael Siły Obronne Izraela rozpoczęły w nocy z piątku na sobotę precyzyjne ataki na cele militarne w Iranie. Fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
Inne tematy w dziale Polityka