Ursus ma nowego właściciela. Fot. commons.wikimedia.org
Ursus ma nowego właściciela. Fot. commons.wikimedia.org

Legendarna polska marka w rękach ukraińskiego biznesmena. Będzie nowe otwarcie

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 60
To koniec pewnej epoki. Producent ciągników i maszyn rolniczych Ursus został sprzedany. Nowym właścicielem została spółka powiązana z przedsiębiorcą z Ukrainy. Przedstawiono plan na dalszy rozwój firmy.

Ursus wylądował pod młotek 

Warszawski sąd ogłosił upadłość Ursus S.A. w 2021 r. W skład majątku legendarnej polskiej marki wchodziły zakłady produkcyjne w Dobrym Mieście i w Lublinie, nieruchomości tam zlokalizowane oraz w gminie Zakroczym i Biedaszki, dokumentacje projektów badawczo-rozwojowych Ursusa, maszyny i urządzenie w zakładach produkcyjnych, zapasy magazynowe oraz prawo do znaków towarowych. 

Podjęte zostały dwie próby sprzedaży majątku Ursus S.A., w marcu i maju 2024 roku. Pierwotnie majątek firmy wystawiono za 124.5 mln złotych. W maju oferta wynosiła 99 mln złotych. W obu przypadkach nie było chętnych na zakup. Udało się dopiero teraz, za trzecim podejściem. 


Ursus w rękach Ukraińca 

Cena w trzecim przetargu została ustalona na 74 mln zł. Takie zejście spowodowało, że w końcu znalazł się kupiec. Nowym właścicielem Ursusa zostanie założona dopiero 1 lipca 2024 roku spółka M.I. Crow. Wspólnikami w tym biznesie są Bożena Głowacka i Oleg Krot, który jest także prezesem spółki. To biznesmen z Kijowa, jeden z partnerów zarządzających holdingu TECHIIA.

"Nasza firma jest gotowa podjąć zobowiązanie ożywienia tego przemysłowego giganta, przy jednoczesnym zachowaniu jego unikalnego dziedzictwa i wieloletniej tradycji w produkcji maszyn rolniczych" – podkreśla M.I.Crow w oświadczeniu.

"Tygodnik Rolniczy" przedstawia w swojej publikacji, że nowy właściciel zamierza opracować nową strategię rozwoju producenta ciągników. Zostaną również utrzymane wszystkie miejsca pracy, a co więcej, w planach jest zatrudnienie nowych specjalistów i zwiększenie zdolności produkcyjnych Ursusa. 

Bogata historia Ursusa 

Ursus powstał jeszcze w 1893 r. w Warszawie. Ale początkowo firma produkowała armaturę dla przemysłu cukrowniczego i gorzelniczego. W II RP zajęła się produkcją ciągników. Pierwszy traktor Ursusa zjechał z taśmy produkcyjnej w 1922 r. Firma przeżyła rozkwit w czasach PRL – włączona dziś do Warszawy miejscowość Ursus początkowo była ośrodkiem, skupiającym robotników wokół ogromnych fabryk. Trzeba jednak pamiętać, że Ursus w znacznej mierze opierał się na zagranicznych licencjach, zaczynając od czechosłowackiego Zetora.

W latach 1968–1972 były prowadzone w biurze konstrukcyjnym prace nad nową, polską rodziną ciągników rolniczych o mocy 22-60 kW (prototypy z serii U). Prototypy, po badaniach w Polsce, jak i za granicą, uzyskały bardzo wysokie noty. Nigdy nie weszły do seryjnej produkcji, ponieważ dla Ursusa wybrano właśnie licencyjną drogę rozwoju. 

Po wygaśnięciu licencji, dokonano drobnych modernizacji, zmieniono system oznaczania modeli oraz koparko-ładowarki zabudowane na ciągnikach ursus 5312 oraz 5314.

W grudniu 2011 roku firma POL-MOT Warfama SA (od 2012 r. URSUS S.A.) rozpoczęła montaż ciągników w zakładzie byłej Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie, następnie sprzedawanych pod marką Ursus. Od 2014 roku produkowany jest Ursus 11054.

MP

Ursus ma nowego właściciela. Fot. commons.wikimedia.org

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj60 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (60)

Inne tematy w dziale Gospodarka