fot. Canva
fot. Canva

Najbardziej znerwicowana grupa Polaków. Nie biorą urlopów, nie wiedzą co to radość

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
Aż 70 proc. polskich małych i średnich przedsiębiorców miało lub ma objawy załamania nerwowego albo kryzysu psychicznego. Prawie 100 proc. cierpi na przeciążenie pracą, a jedna czwarta nie pamięta co to radość.

Przerażający raport o mikroprzedsiębiorcach w Polsce

W Polsce działa ponad 2,35 mln mikrofirm, które wytwarzają, aż 45,3 proc. PKB. Nie ma wątpliwości, że przedsiębiorcy mają ogromny wkład w kondycję naszej gospodarki, ale tylko co piąty z badanych mikroprzedsiębiorców deklaruje, że odnosi w życiu sukces. Aż 1/3 widzi swoje życie jako pasmo ciągłe go stresu, wysiłku i problemów, których nie da się rozwiązywać na bieżąco. Przedsiębiorcy w Polsce czują się niedoceniani i przeciążeni. Nest Bank przyjrzał się kondycji właścicieli małych i średnich firm. Opublikował raport „Przedsiębiorcy w stanie zagrożenia”, w którym zwraca uwagę opinii publicznej, ale również przedsiębiorcom, by pilnie zadbali o swoje zdrowie emocjonalne. Bo wyniki raportu są zatrważające.


 UWAGA! Jeśli jesteś w kryzysie, depresji, masz problemy, skontaktuj się z osobami, które mogą pomóc. Możesz to zrobić np. dzwoniąc na bezpłatny numer 116 123.


- Segment mikroprzedsiębiorstw w Polsce jest jak Wielka Rafa Koralowa. Z daleka wydaje się potężny, kolorowy i przebogaty, ale dopiero z bliska widać, że składa się z ogromnej liczby małych organizmów, dobrze przygotowanych do warunków, w których działają, ale jednak delikatnych i wrażliwych - mówi Michał Kociankowski General Manager z firmy Synergion, która razem z Helping Hand była merytorycznym partnerem projektu.

Jego zdaniem przedsiębiorcy i pracownicy etatowi mają bardzo podobny obraz prowadzenia własnej firmy: ponoszenie pełnej odpowiedzialności, przeciążenie obowiązkami, brak wsparcia i szacunku ze strony państwa oraz na zagrożenie ze strony urzędów. Nie ma zatem między przedsiębiorcami, a etatowcami „klasowego” sporu.

- Można raczej sądzić, że wśród pracujących Polek i Polaków niemal powszechne jest rozumienie, że prowadzenie małej firmy to po prostu sposób na życie, samodzielne wytworzenie sobie miejsca pracy, codzienne zarabianie pieniędzy na utrzymanie, wzloty i upadki - dodaje.


Przedsiębiorcy w Polsce czują się niedoceniani i przeciążeni

Badanie pokazuje jednak, że przedsiębiorcy w Polsce, mimo ich znaczenia dla gospodarki i dużego znaczenia dla codziennego życia wszystkich mieszkańców kraju, są pozostawieni sami sobie. - Wszyscy się zgadzają, że jest im ciężko, nie są szanowani ani traktowani życzliwie, ale taka sytuacja po prostu trwa. Takie połączenie obciążeń i poczucia osamotnienia to nie są sprzyjające warunki do codziennego funkcjonowania, i z pewnością przekłada się to na stan kondycji psychicznej przedsiębiorców – wyjaśnia Michał Kociankowski.

Mikroprzedsiębiorcy, mimo kluczowego wkładu w rozwój gospodarki, na co dzień zmagają się z wieloma problemami, zarówno zawodowymi, jak i osobistymi. Wyniki raportu pokazały, że przedsiębiorcy są świadomi swojej ważnej roli - potwierdza to aż 88 proc. badanych. Warto podkreślić, że tę opinię podziela aż 80 proc. pracowników etatowych, którzy uważają, że małe i średnie firmy napędzają gospodarkę. Mogłoby się wydawać, że tak świadoma własnej wartości i doceniana grupa w Polsce ma się świetnie. Nic bardziej mylnego. Przedsiębiorcy w Polsce czują się niedoceniani i przeciążeni. Co więcej - przeważająca większość etatowców zgadza się z ich odczuciami. Jednak aż 84 proc. badanych przedsiębiorców uważa, że w Polsce nie szanuje się osób, które prowadzą własny biznes i z tym poglądem zgadza się 74 proc. etatowców.

- Najbardziej charakterystyczną cechą współczesnych mikroprzedsiębiorców jest wysokie obciążenie pracą oraz brak work-life balance. To powoduje, że przedsiębiorcy niemal nie odpoczywają - brak im takiej przestrzeni, w której mogliby się zregenerować, naładować baterie i nabrać dystansu - mówi Magdalena Zajkowska, wiceprezeska Nest Bank.


Fatalny stan kondycji psychicznej przedsiębiorców

Co tak obciąża przedsiębiorców, że nie czują smaku swojego sukcesu? Przede wszystkim praca mikroprzedsiębiorców nie zamyka się w bezpiecznych ośmiu godzinach. Zabiera inne sfery życia – od rodziny, po czas dla siebie i zdrowie psychiczne. Dlatego, aż 96 proc.  mikroprzedsiębiorców cierpi na przeciążenie pracą, a 73 proc. z nich nie udaje się oddzielić pracy od swojego życia prywatnego.

To przeciążenie wiąże się przede wszystkim z brakiem czasu na odpoczynek i regenerację oraz życiem w ciągłym napięciu: 56 proc. nie bierze urlopów dłuższych niż tydzień ze względu na sytuację w firmie. A jeśli przedsiębiorca urlop weźmie, to 46 proc. odbiera telefony służbowe na wakacjach, a 10 proc.  odbiera i pisze służbowe maile. Blisko połowa z nich jest pod telefonem całą dobę, 45 proc. odżywia się niezdrowo i nieregularnie, Co 3 rezygnuje ze snu lub odpoczynku z powodu pracy. A 28 proc. mikroprzedsiębiorców w dużym stopniu czuje się zawodowo „wypalonymi” – praca nie sprawia im przyjemności, nie chcą zajmować się tym, czym się zajmują, a dodatkowo towarzyszy im uczucie ciągłego zmęczenia. Nie mają jednak czasu by chorować albo choćby podreperować siły: 6 na 10 przedsiębiorców nie idzie na zwolnienie lekarskie w przypadku choroby. Co czwarty przedsiębiorca nie pamięta smaku radości.

- Badanie wskazuje, że wśród mikroprzedsiębiorców nie ma czegoś takiego jak spokojne prowadzenie firmy. W ciągu ostatnich 3 lat niemal wszyscy przedsiębiorcy doświadczyli różnych symptomów, które świadczyły o napięciu, lęku i obniżonym nastroju. Trudne stany psychiczne nie przemijają bez śladu, a tym śladem jest przede wszystkim stale odczuwany lęk. Niestety stanowią one duże obciążenie dla organizmu i jeśli utrzymują się dłuższy czas, to wyniszczają ciało i psychikę – podsumowuje Aleksandra Tokarewicz, CEO Helping Hand.

Tomasz Wypych

UWAGA! Jeśli jesteś w kryzysie, depresji, masz problemy, skontaktuj się z osobami, które mogą pomóc. Możesz to zrobić np. dzwoniąc na bezpłatny numer 116 123.

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Canva

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj10 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (10)

Inne tematy w dziale Gospodarka