fot. Canva/PAP
fot. Canva/PAP

Chatbot w radiu zrobił wywiad z nieżyjącą Szymborską. Minister pyta, o co chodzi

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski zwrócił się do Radia Kraków z prośbą o informację, czy wykorzystywana tam AI jest godna zaufania, zgodnie z podstawowymi założeniami unijnego rozporządzenia o sztucznej inteligencji. Władze radia zrezygnowały bowiem z ludzi w jednym z kanałów rozgłośni i zastąpiły je tworami sztucznej inteligencji.

Radio Kraków zwalnia ludzi i "zatrudnia" twory AI

W poniedziałek Radio Kraków poinformowało o wprowadzeniu od wtorku nowej formuły OFF Radia Kraków - tematycznego kanału rozgłośni nadawanego w internecie oraz w technologii DAB+, którego program ma być adresowany do młodszego audytorium w wieku 18-26 lat. Zgodnie z nią program ma być niemal w całości tworzony przez narzędzia sztucznej inteligencji (AI), a poprowadzą go trzy postaci wykreowane przez AI: 20-letnia Emilia, 22-letni Jakub i 23-letni Alex.

Emocje wzbudziło najpierw zwolnienie osób tworzących do tej pory OFF Radio Kraków. Upubliczniły one we wtorek list otwarty i petycję internetową, krytykujące pomysł władz rozgłośni oraz apel o powrót do stacji w kształcie, w którym przez lata znali go słuchacze i słuchaczki. „Do audycji tworzonych z pasją i zaangażowaniem, opartych na pogłębionych i zaangażowanych rozmowach, a przede wszystkim na spotkaniu” - podkreślili twórcy OFF Radia.

Więcej przeczytasz o tym tutaj.

Wywiad z nieżyjącą od 12 lat Wisławą Szymborską

Po południu we wtorek słuchacze mogli już posłuchać nowego programu, a w nim wykreowanego przez AI wywiadu nieistniejącej dziennikarki Emilii z wygenerowanym głosem nieżyjącej Wisławy Szymborskiej. Tematem przewodnim był tegoroczny literacki Nobel.

W jednym z pytań "prowadząca" pytała "Szymborską" o stosunek do innej polskiej noblistki - Olgi Tokarczuk. Wygenerowana pisarka mówiła tam m.in. o książce wydanej 10 lat po jej śmierci i o zdjęciu z Instagrama sprzed dwóch tygodni.

W trakcie trwania podcastu nie było informacji o tym, że słuchacze mają do czynienia z botami (te pojawiły się tylko na początku i na końcu audycji). Wielu słuchaczy uważa, że radio internetowe opublikowało klasyczny deepfake.

[/twitter-tweet]

- Od razu zaznaczam, że mieliśmy zgodę na wykorzystanie głosu noblistki od Michała Rusinka, kierującego Fundacją Wisławy Szymborskiej. Przedstawiciele fundacji autoryzowali również wypowiedzi chatbota – tłumaczy likwidator radia Marcin Pulit.

- Według niego oburzenie tym, jak sam to określa, eksperymentem jest bezzasadne. – Wisława Szymborska miała dystans do siebie i ogromne poczucie humoru i na pewno spodobałaby się jej taka audycja – podkreśla w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Likwidator Radia Kraków: To eksperyment kierowany do generacji Z

Według Pulita, OFF Radio Kraków działające od 2015 roku to kanał nadawany wyłącznie w internecie, w technologii cyfrowej, a zakres jego odbioru jest stosunkowo nieduży, „ze słuchalnością bliską zera”.

- Od początku to była stacja głównie muzyczna, w sposób zautomatyzowany programowana, z niewielką liczbą programów słownych. Na początku tego roku dokonaliśmy analizy tej słuchalności, jak się to radio rozwinęło, zawartości merytorycznej. Okazało się, że większość programu OFF Radia Kraków pokrywa się z drugim programem tematycznym uruchomionym dwa lata temu – Radiem Kraków Kultura oraz główną anteną Radia Kraków - wyjaśnił likwidator.

Władze rozgłośni – dodał Pulit – uznały, że stację należy przeformułować na innego, młodszego słuchacza z tzw. generacji Z, stąd wzięła się decyzja o wykorzystaniu narzędzi sztucznej inteligencji. - To eksperyment na trzy miesiące. Cały czas pracujemy nad nową formułą skierowaną do młodszego odbiorcy, będziemy też poszukiwać żywych prowadzących, ale już do tych programów adresowanych do innego odbiorcy, czyli potrzebujemy troszeczkę kogoś innego - wyjaśnił Pulit.

Według niego to także element udziału rozgłośni w debacie na temat szans i zagrożeń, jakie niesie ze sobą rozwój sztucznej inteligencji. - Założyliśmy, że po trzech miesiącach zostanie przeprowadzona ewaluacja eksperymentu. Eksperyment nie będzie prowadzony na antenach Radia Kraków i Radia Kraków Kultura - zaznaczył likwidator.

Wiceminister cyfryzacji ma wątpliwości

Wątpliwości dotyczące "eksperymentu z AI" ma jednak wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. Poinformował, że zwrócił się do Radia Kraków z prośbą o informację, czy wykorzystywana tam AI jest godna zaufania, zgodnie z podstawowymi założeniami unijnego rozporządzenia o sztucznej inteligencji.

- Sztuczna inteligencja zmienia reguły gry i należy wykorzystać tę zmianę technologiczną, ale niektóre reguły powinny zostać niezmienne - takie jak wiarygodność informacji, zdrowe relacje społeczne czy działanie dla dobra ludzi - zaznaczył Standerski.

- Oczywiście jesteśmy gotowi do rozmowy o wykorzystaniu AI, do wsparcia merytorycznego, ale zwróciłem się także do Radia Kraków z informacją o podstawowych założeniach rozporządzenia o sztucznej inteligencji i z prośbą o informację, czy wykorzystywana przez nich sztuczna inteligencja spełnia tam warunki godnej zaufania - powiedział PAP wiceszef MC.

- Powinniśmy dbać o to, żeby te zmiany były z korzyścią dla nas, żeby sztuczna inteligencja była godna zaufania, żeby była pod nadzorem ludzi i przede wszystkim, żebyśmy jako społeczeństwo mogli na tym korzystać, a nie tworzyć kolejne podziały społeczne i grupy wykluczone - przekazał.

Zgodnie z opublikowanym w ubiegłym tygodniu projektem ustawy o systemach sztucznej inteligencji, ma powstać m.in. Komisja Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji, która ma być krajowym organem nadzoru nad AI. Pytany, czy ta komisja będzie zajmować się także wykorzystywaniem AI w dziennikarstwie, wiceminister potwierdził.

ja

Źródło zdjęcia fot. Canva/PAP

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj16 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (16)

Inne tematy w dziale Kultura