Na całym świecie powszechne programy szczepień dzieci pozwoliły wyeliminować niektóre choroby zakaźne (m.in. ospę prawdziwą) i znacznie osłabić przebieg wielu innych. Zdaniem Głównego Inspektora Sanitarnego Pawła Grzesiowskiego powinniśmy obowiązkowe szczepienia rozszerzyć również na dorosłych.
Kalendarz szczepień obowiązkowych i zalecanych
W Polsce szczepienia realizowane są zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych. Taki kalendarz szczepień jest aktualizowany co roku. Kalendarz szczepień podsumowuje wiek podania poszczególnych dawek szczepionek obowiązkowych, dostępnych nieodpłatnie dla każdego dziecka w Polsce, refundowanych przez Ministerstwo Zdrowia.
Kalendarz szczepień zawiera informacje przeciw jakim chorobom należy szczepić dzieci, obejmuje schematy szczepień, określa terminy i odstępy pomiędzy szczepieniami, rodzaje szczepionek i sposoby ich podania. W Polsce w pierwszych 2 latach życia dziecka wykonuje się najwięcej szczepień ochronnych. Ich celem jest uodpornienie dziecka przeciw groźnych chorobom zakaźnym.
Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny zalecają wykonywanie wszystkich szczepień obowiązkowych u dzieci. Szczególnie dotyczy to: szczepień na oddziałach noworodkowych; szczepień obowiązkowych, które powinny być wykonane do 24 miesiąca życia; szczepień z uwzględnieniem indywidualnych sytuacji dzieci z chorobami przewlekłymi; szczepień przeciw wściekliźnie, tężcowi, odrze, ospie wietrznej, WZW typu B, według wskazań medycznych we wszystkich grupach wieku; realizacji innych szczepień ochronnych, co do których jest konieczność podania lub dokończenie.
Dodatkowo Ministerstwo Zdrowia i GIS zalecają szczepienia przeciwko pneumokokom oraz grypie w grupach ryzyka dorosłych, w tym osób po 60. roku życia i przewlekle chorych, ponieważ przewlekłe choroby płuc, układu krążenia, nowotwory, cukrzyca, niewydolność nerek i zaburzenia odporności sprzyjają zachorowaniom na zapalenie płuc, a także szczepienie przeciwko krztuścowi u kobiet w ciąży.
O ile w przypadku dzieci szczepienia są obowiązkowe, choć coraz częściej wielu rodziców tego unika, o tyle dorosłym jedynie zaleca się szczepienia.
Grzesiowski: Wprowadzić obowiązkowe szczepienia dla dorosłych
Dr Paweł Grzesiowski w rozmowie z Rynkiem Zdrowia zaznaczył, że "w Polsce szczepienia kojarzą się z dziećmi, kojarzą się zatem z interwencją, która jest raz wykonana i już potem jej nie powtarzamy. Musimy to zmienić – tak było przez lata rzeczywiście, szczepienia kończyliśmy mniej więcej w wieku 18 lat i potem właściwie się o szczepieniach nie mówiło".
- Dzisiaj szczepienia dorosłych powinny stanowić taki sam program szczepień, jak dla dzieci, powinniśmy dysponować kalendarzem szczepień dla dorosłych, który będzie realizowany regularnie, w czasie spotkań z lekarzem rodzinnym - proponuje szef GIS.
- Żeby zrealizować taki projekt, my musimy mieć sporo na to środków, ponieważ te szczepionki, które będą w programie szczepień dla dorosłych powinny być bezpłatne. Po prostu powinny być w gabinecie lekarza rodzinnego i mogłyby być szczepienia realizowane podczas rutynowych spotkań z lekarzem - dodał.
Rok 2023 był rekordowy pod względem liczby uchyleń od szczepień obowiązkowych. W ostatnich dwudziestu latach, czyli odkąd państwo gromadziło dane na temat odmów, skala zjawiska wzrosła niemal trzydziestokrotnie. W 2003 r. zanotowano 3077 odmów przyjęcia obowiązkowej szczepionki, a w 2023 r. – 87 344 – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Od 2017 r. liczby te rosną skokowo. Każdego roku jest ok. 10 tys. odmów więcej.
ja
Zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Rozmaitości