fot. PAP
fot. PAP

Obowiązkowy kalendarz szczepień dla dorosłych. Nowy pomysł szefa GIS

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 26
Na całym świecie powszechne programy szczepień dzieci pozwoliły wyeliminować niektóre choroby zakaźne (m.in. ospę prawdziwą) i znacznie osłabić przebieg wielu innych. Zdaniem Głównego Inspektora Sanitarnego Pawła Grzesiowskiego powinniśmy obowiązkowe szczepienia rozszerzyć również na dorosłych.

Kalendarz szczepień obowiązkowych i zalecanych

W Polsce szczepienia realizowane są zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych. Taki kalendarz szczepień jest aktualizowany co roku. Kalendarz szczepień podsumowuje wiek podania poszczególnych dawek szczepionek obowiązkowych, dostępnych nieodpłatnie dla każdego dziecka w Polsce, refundowanych przez Ministerstwo Zdrowia.

Kalendarz szczepień zawiera informacje przeciw jakim chorobom należy szczepić dzieci, obejmuje schematy szczepień, określa terminy i odstępy pomiędzy szczepieniami, rodzaje szczepionek i sposoby ich podania. W Polsce w pierwszych 2 latach życia dziecka wykonuje się najwięcej szczepień ochronnych. Ich celem jest uodpornienie dziecka przeciw groźnych chorobom zakaźnym.


Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny zalecają wykonywanie wszystkich szczepień obowiązkowych u dzieci. Szczególnie dotyczy to: szczepień na oddziałach noworodkowych; szczepień obowiązkowych, które powinny być wykonane do 24 miesiąca życia; szczepień z uwzględnieniem indywidualnych sytuacji dzieci z chorobami przewlekłymi; szczepień przeciw wściekliźnie, tężcowi, odrze, ospie wietrznej, WZW typu B, według wskazań medycznych we wszystkich grupach wieku; realizacji innych szczepień ochronnych, co do których jest konieczność podania lub dokończenie.

Dodatkowo Ministerstwo Zdrowia i GIS zalecają szczepienia przeciwko pneumokokom oraz grypie w grupach ryzyka dorosłych, w tym osób po 60. roku życia i przewlekle chorych, ponieważ przewlekłe choroby płuc, układu krążenia, nowotwory, cukrzyca, niewydolność nerek i zaburzenia odporności sprzyjają zachorowaniom na zapalenie płuc, a także szczepienie przeciwko krztuścowi u kobiet w ciąży.

O ile w przypadku dzieci szczepienia są obowiązkowe, choć coraz częściej wielu rodziców tego unika, o tyle dorosłym jedynie zaleca się szczepienia.

Grzesiowski: Wprowadzić obowiązkowe szczepienia dla dorosłych

Dr Paweł Grzesiowski w rozmowie z Rynkiem Zdrowia zaznaczył, że "w Polsce szczepienia kojarzą się z dziećmi, kojarzą się zatem z interwencją, która jest raz wykonana i już potem jej nie powtarzamy. Musimy to zmienić – tak było przez lata rzeczywiście, szczepienia kończyliśmy mniej więcej w wieku 18 lat i potem właściwie się o szczepieniach nie mówiło".

 - Dzisiaj szczepienia dorosłych powinny stanowić taki sam program szczepień, jak dla dzieci, powinniśmy dysponować kalendarzem szczepień dla dorosłych, który będzie realizowany regularnie, w czasie spotkań z lekarzem rodzinnym - proponuje szef GIS.

- Żeby zrealizować taki projekt, my musimy mieć sporo na to środków, ponieważ te szczepionki, które będą w programie szczepień dla dorosłych powinny być bezpłatne. Po prostu powinny być w gabinecie lekarza rodzinnego i mogłyby być szczepienia realizowane podczas rutynowych spotkań z lekarzem - dodał.


Rok 2023 był rekordowy pod względem liczby uchyleń od szczepień obowiązkowych. W ostatnich dwudziestu latach, czyli odkąd państwo gromadziło dane na temat odmów, skala zjawiska wzrosła niemal trzydziestokrotnie. W 2003 r. zanotowano 3077 odmów przyjęcia obowiązkowej szczepionki, a w 2023 r. – 87 344 – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Od 2017 r. liczby te rosną skokowo. Każdego roku jest ok. 10 tys. odmów więcej.


ja

Zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj26 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (26)

Inne tematy w dziale Rozmaitości