fot. Screenshot/YouTube
fot. Screenshot/YouTube

Raport MFW potwierdza skuteczność działań NBP. Polski sukces gospodarczy

Redakcja Redakcja Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Oceny Międzynarodowego Funduszu Walutowego potwierdzają w całości słuszność i skuteczność działań NBP - oświadczył szef NBP Adam Glapiński. MFW opublikował właśnie prognozy, według których PKB Polski w ciągu najbliższych trzech lat wzrośnie o 3 proc., 3,5 proc. i 3,4 proc. Przyszły rok 2025 ma być według szacunków szczególnie mocny dla polskiej gospodarki.

MFW pozytywnie ocenił Polskę

Międzynarodowy Fundusz Walutowy pozytywnie ocenił stan polskiej gospodarki. Zdaniem ekspertów Funduszu, perspektywy Polski uległy poprawie w porównaniu z rokiem ubiegłym, pomimo trudnych warunków gospodarczych w Europie i trwającej wojny w Ukrainie.

- Polska jest jednym z największych sukcesów wzrostu gospodarczego na świecie w ciągu ostatnich 30 lat - powiedział w wywiadzie dla Reutersa Geoff Gottlieb, starszy przedstawiciel regionalny MFW na Europę Środkową, Wschodnią i Południowo-Wschodnią.

W ostatnim czasie Bank Światowy zrewidował w górę swoje prognozy wzrostu PKB Polski, szacując obecnie wzrost na poziomie 3,2% w 2024 r., 3,7% w 2025 r. i 3,4% w 2026 r. Natomiast według prognoz MFW PKB Polski w ciągu najbliższych trzech lat wzrośnie o 3 proc., 3,5 proc. i 3,4 proc.

"Trwa ożywienie napędzane konsumpcją, a perspektywy są dodatkowo wspierane przez niedawno odblokowane fundusze unijne. Inflacja spadła, w czym pomogła restrykcyjna polityka pieniężna, a jej zejście do docelowego przedziału do końca 2025 r. jest na dobrej drodze, pod warunkiem utrzymania ostrożnej polityki" - czytamy w stanowisku MFW.


Glapiński komentuje stanowisko MFW

Z raportu wynika, że perspektywy wzrostu Polski są wspierane przez odblokowane fundusze Unii Europejskiej, co w połączeniu z umiarkowanym poziomem zadłużenia, znacznymi rezerwami walutowymi oraz solidnymi buforami sektora finansowego przyczynia się do stabilności gospodarki. Ryzyka związane z sytuacją geopolityczną oraz spowolnieniem w Europie są skutecznie łagodzone, co daje podstawy do optymizmu na przyszłość.

Zdaniem Funduszu  Polska polityka monetarna jest "odpowiednio napięta, a cięcia stóp procentowych powinny rozpocząć się dopiero wtedy, gdy pojawią się wyraźne dowody na to, że wzrost płac spowalnia, a inflacja zdecydowanie zmierza w kierunku celu".

- Opublikowane właśnie stanowisko MFW jest zbieżne z informacjami jakie kierowałem do państwa na niedawnej konferencji - mówił dziennikarzom prezes NBP Adam Glapiński.


Historia sukcesu działań NBP w książce

NBP zapewnia, że już od kilku lat przygotowywał się pod kątem analitycznym, operacyjnym i prawnym do ewentualnego finansowo-bankowego kryzysu o charakterze globalnym lub europejskim, podobnego do tego z lat 2008–2009. "Jednak ku zupełnemu zaskoczeniu całego świata kryzysy, które nadeszły, miały całkowicie odmienny charakter i naturę. Wielu państwom i bankom centralnym przyszło się zmierzyć z groźbą prawdziwej katastrofy gospodarczej i społecznej. Niebezpieczeństwo wielkiej zapaści gospodarczej, fali bankructw i masowego bezrobocia, a potem wysoka inflacja – najpierw popandemiczna, a następnie wywołana agresją Rosji na Ukrainę – było dla gospodarek zachodnich demokracji ogromnym i bezprecedensowym wyzwaniem, największym od czasu II wojny światowej" - czytamy na stronie NBP.

"Z wielką satysfakcją z perspektywy czasu mogę odnotować, że Narodowy Bank Polski i wszystkie jego organy oraz pracownicy stanęli w tych trudnych chwilach na wysokości zadania” - przekonuje Adam Glapiński w publikacji "Narodowy Bank Polski w czasie megaszoków ekonomicznych po pandemii i w kryzysie energetycznym. Historia sukcesu".

ja

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj8 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (8)

Inne tematy w dziale Gospodarka