Zakończył się audyt w CBA. Fot. CBA
Zakończył się audyt w CBA. Fot. CBA

Zakończył się audyt w CBA. Wysłano zawiadomienia do prokuratury

Redakcja Redakcja CBA Obserwuj temat Obserwuj notkę 37
Rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński poinformował, że w CBA przeprowadzony został całościowy audyt oraz audyt szczegółowy dotyczący systemu Pegasus. Sprawą ma teraz zająć się prokuratura, do której CBA złożyło wnioski ws. podejrzeń nieprawidłowości. Wcześniej kontrola ABW nie wykazała nieprawidłowości w toku rządów PiS.

Porządki w CBA 

"W CBA przeprowadzony został całościowy audyt oraz audyt szczegółowy dotyczący systemu Pegasus. CBA złożyło wnioski do prokuratury ws. podejrzeń nieprawidłowości oraz przekazało prokuraturze wszelkie materiały w tym zakresie" – przekazał we wtorek rano rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. 


W kolejnym ze wpisów poinformował, że "w CBA wymienione zostało 90 proc. kadry kierowniczej, w tym szef, zastępcy, dyrektorzy, naczelnicy i szefowie delegatur". "Zainteresowanych informuję, że były szef CBA Ernest Bejda został definitywnie zwolniony z CBA w grudniu 2023 r." – podsumował Dobrzyński. Nie wiadomo jednak, do kogo adresował swoją uwagę. Prawdopodobnie do niezadowolonych z postępów zmian w CBA. Wielu zwolenników obozu władzy domagało się natychmiastowej likwidacji służby. Tak też się miało stać, ale najwcześniej dojdzie do tego wiosną lub latem 2025 roku. 


Likwidacja CBA i ocena audytu 

O wspomnianym audycie na początku sierpnia mówił już minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. Wówczas raporty były już gotowe, ale miały charakter tajny. Ujawnił jednak, że "szczególnie krytycznie" oceniona została działalność kierownictwa służb oraz współpraca między nimi.

Dodał, że zawiadomienia do prokuratury dotyczą konkretnych spraw. Jako przykład podał zakup mieszkania z funduszu operacyjnego dla byłego szefa CBA.

Koalicyjny rząd zamierza zlikwidować CBA. Projekt ustawy zakładającej jego likwidację jest w uzgodnieniach międzyresortowych i czeka na opinię Kolegium ds. Służb Specjalnych. Planowana na styczeń 2025 r. likwidacja przesunie się na kwiecień. Wejście w życie ustawy spowoduje wzrost wydatków budżetowych policji. Wzrost rocznych kosztów policji w związku z przejęciem etatów z CBA w pierwszym roku ma wynieść 254,574 mln zł, a w drugim roku – 281,996 mln zł.

MP

Zakończył się audyt w CBA. Fot. CBA 

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj37 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (37)

Inne tematy w dziale Polityka