Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu. Fot. MOs810 - Own work/MOs810 - Own work  CC BY-SA 4.0
Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu. Fot. MOs810 - Own work/MOs810 - Own work CC BY-SA 4.0

W Poznaniu zbadali „uciążliwość bicia dzwonów”. Kościół jak "zakład" pod lupą ratusza

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 65
W poniedziałek w poznańskiej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyła się wizja lokalna w związku ze skargą dotyczącą uciążliwości bicia dzwonów. „Uciążliwości akustyczne” przeszkadzały lokalnym mieszkańcom, miasto wysłało w tej sprawie specjalne pismo do parafii. W dokumencie kościół nazwany jest „zakładem”. Nie uściślono, o jaki zakład chodzi.

Wizja lokalna w poznańskim kościele. "Uciążliwości akustyczne w zakładzie"

W poniedziałek w poznańskiej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyła się wizja lokalna w związku ze skargą dotyczącą uciążliwości bicia dzwonów. Na niedzielnej mszy św. poinformował o tym proboszcz parafii na poznańskim Kobylepolu ks. Dominik Kużaj. „Uciążliwości akustyczne” przeszkadzały lokalnym mieszkańcom, a miasto wysłało w tej sprawie specjalne pismo do parafii. W dokumencie kościół nazwany jest „zakładem”. Nie uściślono, o jaki zakład chodzi.

Jak zaznaczył duchowny, w związku ze skargą dotyczącą „uciążliwości bicia dzwonów” skierował już wiele pism do urzędu miasta oraz przeprowadził badania akustyczne. Poznański ratusz wyznaczył na poniedziałek w południe wizję lokalną.


Ks. proboszcz Kużaj: My nie jesteśmy zakładem produkcyjnym

„W związku ze zgłoszoną interwencją w sprawie uciążliwości akustycznych powodowanych przez parafię rzymskokatolicką (…) prezydent miasta Poznania na podstawie artykułów (…) zawiadamia, że w dniu 21 października o godz. 12.00 o godz. 12.00 w wyżej wymienionej lokalizacji zostanie przeprowadzony dowód z oględzin (…) ws. uciążliwości hałasowych powodowanych przez funkcjonowanie przedmiotowego zakładu”.

„My nie jesteśmy zakładem produkcyjnym. (…) Nie wiem, kto to pisze takie pisma w tym urzędzie, ale tak to wygląda” - skomentował ksiądz proboszcz.

Duchowny zaznaczył, że jest zobowiązany stawić się na miejscu. Gdyby nie zjawił się na miejscu oględzin raz, zapłaciłby mandat w wysokości 50 złotych, kolejny raz – 200 złotych.


Napis na kościele Zmartwychwstańców w Poznaniu: "Księża to ch..e"

Nie jest to pierwsza tego rodzaju sytuacja w Poznaniu i w całej Polsce.

Na przełomie 2020 i 2021 roku ukarano mandatem 300 złotych za zbyt głośne dzwony parafię księży Zmartwychwstańców na poznańskiej Wildzie. „W wyniku całej zaistniałej sytuacji będziemy zmuszeni całkowicie wyłączyć dzwony, bo bardzo przeszkadzają niektórym naszym parafianom” - informowano w ogłoszeniach parafialnych. Mandat nałożył Inspektorat Ochrony Środowiska.

Księża z parafii Zmartwychwstania Pańskiego spotykali się w tamtym ze sporą agresją anonimowych osób. Na drzwiach kościoła parafialnego wymalowano napisy „księża to ch..e” i „Zdejmij suknię śmieciu”.


Komu za głośno bije dzwon

Na głośne dzwony skarżą się także mieszkańcy z okolic poznańskiej parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Proboszcz dostał nakaz przeprowadzenia ekspertyzy akustycznej.

„W ramach kompromisu, proboszcz podjął decyzję o skróceniu czasu bicia dzwonów o połowę, mając nadzieję, że to rozwiązanie wpłynie pozytywnie na stosunki między parafią a mieszkańcami. Dzwony będą nadal biły podczas mszy i uroczystości, ale w krótszym czasie, co ma ograniczyć uciążliwości akustyczne” - podał przed tygodniem lokalny portal codziennypoznan.pl.

Kary dla kościołów, w których dzwony miały bić za głośno nie zaczęły się dziś. Jesienią 2017 roku podobne mandaty dostało kilka kościołów w Rybniku.

Z kolei w Opolu mieszkańcom przeszkadzało zbyt głośne bicie dzwonów w jednej z parafii. W Lubsku w woj. lubuskim latem 2019 roku mieszkańcy sami mierzyli poziom hałasu. Sięgał on nawet 80-100 dB, podczas gdy dopuszczalne normy w ciągu dnia wynoszą 55 dB, a w nocy 45 dB. 

Z kolei w lipcu 2024 r. urząd miasta w Bytomiu przychylił się do skargi dwóch mieszkańców miasta i ograniczył parafii Bożego Ciała możliwość bicia w dzwony. „Skrócenie czasu pracy, zmniejszenie częstotliwości bicia dzwonów w ciągu dnia lub przyciszenie dzwonów, powinno przyczynić się do dotrzymania nakazu nałożonego przedmiotową decyzją” - wyjaśniał tamtejszy magistrat.

KW

Źródło zdjęcia: Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu. Fot. MOs810 - Own work/MOs810 - Own work CC BY-SA 4.0

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj65 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (65)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo