fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Zmarł wybitny polski pianista. Zagrał w filmie Fryderyka Chopina

Redakcja Redakcja Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
Zmarł Janusz Olejniczak. O śmierci wybitnego polskiego pianisty i interpretatora dzieł Fryderyka Chopina poinformowała rodzina. Muzyk odszedł w wieku 72 lat w otoczeniu najbliższych.

Janusz Olejniczak - życiorys

Janusz Olejniczak urodził się w 1952 roku we Wrocławiu. Na fortepianie zaczął grać w wieku 6 lat, a edukację muzyczną odbył w Warszawie. Ukończył podstawową i średnią szkołę muzyczną, a następnie studia w Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Ponadto pobierał dodatkowe nauki w Paryżu i na studiach podyplomowych w Warszawie i Essen.

W 1970 r. był jednym z laureatów i najmłodszych uczestników organizowanego w Warszawie VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Miał wtedy 18 lat i zdobył VI nagrodę. Koncertował w Europie, obu Amerykach, Azji i Australii. Wielokrotnie zasiadał w jury konkursów pianistycznych i prowadził kursy mistrzowskie w wielu krajach Europy oraz w Kanadzie, Japonii, Kolumbii.

Olejniczak zwykł mówić, że dla niego muzyka Chopina "jest jak rajski ptak, który wciąż się wymyka z rąk". "Tylko czasami udaje się uchwycić jej istotę, zbliżyć się do niej. Oferuje nieskończoną możliwość interpretacji, pozwala na ciągłą pracę nad własną estetyką, nad kształtowaniem swoich gustów, daje szansę odmiennego spojrzenia na ten sam utwór, indywidualnego i ciągle nowego podejścia" - czytamy na stronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, w którego Radzie Programowej zasiadał.

Niezwykła wrażliwość muzyczna

W jego repertuarze znajdują się utwory oprócz Fryderyka Chopina także Ferenca Liszta, Jeana-Philippe’a Rameau, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Franza Schuberta, Sergieja Prokofiewa, Wojciecha Kilara oraz Henryka Mikołaja Góreckiego.

"Jego niezwykła wrażliwość muzyczna, zwłaszcza w interpretacjach utworów Fryderyka Chopina, przyniosła mu międzynarodową sławę i uznanie. Był najmłodszym laureatem VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1970 roku, a w swojej długiej karierze reprezentował Polskę, koncertując na najważniejszych scenach świata. Współpracował z wybitnymi dyrygentami, orkiestrami i muzykami. Za swoje nagrania oraz działalność artystyczną otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, w tym najwyższe odznaczenia państwowe, takie jak Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski" - poinformowała rodzina.

Prowadził klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2000), złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005) oraz ośmiokrotnie nagrodą „Fryderyk”. 


Zagrał Fryderyka Chopina i Ignacego Paderewskiego

Janusz Olejniczak wystąpił także w roli Chopina w filmie Andrzeja Żuławskiego "Błękitna nuta" z 1991 roku. Film koncentruje się na wątku trudnych relacji pomiędzy Chopinem a George Sand i ukazuje 36 godzin z życia kompozytora przebywającego w Nohant. Zakochaną w Chopinie córkę George, Solange Dudevant, wykreowała Sophie Marceau.

Wielokrotnie współpracował przy nagrywaniu muzyki do filmów w Polsce i w innych krajach. Nagrał większość partii fortepianowych do filmu "Chopin. Pragnienie miłości" (2002) i "Pianista" (2002). Ścieżka dźwiękowa do tego filmu osiągnęła w Polsce status Złotej Płyty.

Olejniczak zagrał też Ignacego Jana Paderewskiego w "Hiszpance" Łukasza Barczyka z 2015 roku.


Olejniczak grał pod batutą m.in. Witolda Rowickiego, Jerzego Maksymiuka, Charlesa Dutoit, Jacka Kaspszyka, Kazimierza Korda, Grzegorza Nowaka, Marka Mosia.

"Wczoraj się spotkaliśmy, a teraz okazało się, że to ostatni raz. Ciężko żegnać Przyjaciela i Wspaniałego Artystę, Janusz Olejniczak to ktoś nie do podrobienia i nie do zastąpienia, stąd ten ból" - napisali na Facebooku Ewa i Jerzy Maksymiukowie.

ja

Na zdjęciu Janusz Olejniczak. Fot. Wikipedia

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj12 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (12)

Inne tematy w dziale Kultura