Fot. PAP
Fot. PAP

Polska obok Gambii i Kambodży w ważnym rankingu. Tak źle jeszcze nie było

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 120
Polska spada w rankingu wolności gospodarczej i zajmuje dopiero 70. miejsce wśród 165 państw - wynika z raportu Wolności Gospodarczej Świata Instytutu Frasera i Centrum im. Adama Smitha. Prowadzenie firmy w naszym kraju staje się coraz trudniejsze.

Polska spada w rankingu wolności gospodarczej

W tegorocznej edycji Raportu Wolności Gospodarczej Świata Polska uzyskała 6,85 na możliwe 10, co dało jej 70. miejsce wśród 165 sklasyfikowanych gospodarek. Jest to fatalna wiadomość - podobne wyniki osiągnęły kraje III świata.

- Polska spada w rankingu wolności gospodarczej i zajmuje dopiero 70 miejsce wśród 165 państw świata ex equo z Gambią, Grecją i Kambodżą - przekazał Andrzej Sadowsk z Centrum im. Adama Smitha na platformie X.

Niepokojące jest to, że Polska wyraźnie spada na dalsze miejsca rankingu. Jeszcze w 2021 roku byliśmy na 60. pozycji, a w 2020 osiągnęliśmy 63. miejsce. Oceniono, że największa wolność gospodarcza jest w Hong-Kongu i Singapurze.

Czym kierowali się autorzy dokumentu?

"Podstawami wolności gospodarczej są: możliwość wolnego wyboru dokonywanego przez jednostki (obywateli), swoboda wymiany gospodarczej, wolność konkurowania, oraz bezpieczeństwo (pewność) prywatnej własności” - czytamy w raporcie.


Polska ma za duży parlament. Zaskakujący wniosek

Co ciekawe, w rankingu znalazła się pozycja, w której Polska wypadła jeszcze gorzej. Chodzi o... rozmiar rządu. Tutaj znaleźliśmy się na odległym 125. miejscu na 165. badanych państw.

Faktycznie, w rządzie premiera Donalda Tuska znalazła się rekordowa ilość ministerstw i departamentów.

Więcej przeczytasz o tym tutaj:


Sadowski: Poziom dobrobytu będzie się obniżał

Do raportu w osobnym komentarzu odniósł się założyciel Centrum im. Adama Smitha, Andrzej Sadowski. Ekonomista obawia się, że bez liberalizacji prawa gospodarczego, będziemy mieli problemy z osiągnięciem satysfakcjonującego poziomu dobrobytu.

„Dzięki przywróceniu wolności gospodarczej za sprawą ustawy Wilczka z roku 1988 polska stała się miejscem największego na świecie pod koniec wieku XX „cudu gospodarczego”. Sukcesywne ograniczanie przez kolejne rządy wolności gospodarczej doprowadziło, że nawet w ramach Unii Europejskiej Polska zajmuje pod tym względem jedno z ostatnich miejsc. Bez przywrócenia wolności gospodarczej poziom dobrobytu społecznego będzie sukcesywnie obniżał się i nie pomogą zwiększone wydatki socjalne” - napisał Sadowski.


MB

Fot. Warszawa. Źródło: Pixabay.com

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj120 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (120)

Inne tematy w dziale Gospodarka