Fot. Warszawa
Fot. Warszawa

Polska bogaci się jak nikt inny. Ale skala biedy jest wciąż duża

Redakcja Redakcja Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 29
Polskę wymienia się jako jednego z czempionów szybkiego bogacenia się. Nasz kraj nieprzerwanie od 1990 roku notuje wzrost gospodarczy, z którym równać się mogą tylko Chiny. Z drugiej strony słyszymy o niepojących statystykach dotyczących skrajnego ubóstwa. Jak to możliwe?

Światowi eksperci z zachwytem o Polsce

W swojej nowej książce "Jak narody wyszły z biedy: Wietnam, Polska i początki dobrobytu", dr Rainer Zitelmann pokazuje nasz kraj, jako modelowy przykład transformacji gospodarki z biednej i socjalistycznej na wolnorynkową.

Autor zwraca uwagę, że w latach 80-tych Polska była gospodarką nękaną przez niedobory i niską produktywność - nawet bardziej niż większość jej sąsiadów z bloku wschodniego.

"Polska jest obecnie około dwa i pół razy bogatsza niż w 1989 roku. W przeciwieństwie do Wietnamu, gdzie liberalizacja ograniczała się do sfery gospodarczej, Polska jest również demokracją wielopartyjną z wolnymi wyborami" - twierdzi Zitelmann parafrazowany przez portal cityam.com.

Polska się bogaci. Jest jedno "ale"

Z książki dowiemy się, że w niektórych aspektach Polska nie jest wzorem do naśladowania.

Wciąż istnieje - zdaniem autora -  zbyt wiele przedsiębiorstw państwowych, podatki i wydatki publiczne są wyższe niż wydaje się to właściwe dla gospodarki na tym poziomie dochodów, a w konwencjonalnych miarach, takich jak wskaźnik łatwości prowadzenia działalności gospodarczej, Polska plasuje się raczej słabo.


Skrajne ubóstwo w Polsce niepokojąco wzrosło

Gigantycznym problemem w Polsce jest jednak rozwarstwienie społeczne. 30 i 40-latkowie w największych metropoliach się bogacą, ale niepokojąco rośnie też liczba wykluczonych najuboższych.

2,5 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a ponad 17 mln poniżej minimum socjalnego - wynika z danych za rok 2023 opisanych w czwartek przez Wirtualną Polskę. To najgorszy wynik od 2015 r. Dotkliwie wzrósł poziom biedy wśród dzieci, seniorów i osób niepełnosprawnych - zaznaczył portal.

Wzrosło skrajne ubóstwo wśród dzieci - z 5,7 proc. do 7,6 proc., co oznacza, że w zatrważającej biedzie żyje już ponad 500 tys. dzieci. Wśród seniorów doszło do wzrostu z 3,9 proc. do 5,7 proc. - czyli w liczbach bezwzględnych to 430 tys. osób.

Ubóstwo skrajne w gospodarstwach domowych z co najmniej jedną osobą z niepełnosprawnością znacznie się zwiększyło: z 6,7 proc. w 2022 r. do 9 proc. w 2023 r. - informuje portal.

EAPN Polska wskazuje szereg czynników, które do tego doprowadziły. "Z jednej strony stagnacja gospodarcza z niewielkim wzrostem PKB powiązana z wysoką inflacją w ostatnich latach. Z drugiej - brak skutecznej waloryzacji świadczeń społecznych i wypychanie części skrajnie ubogich osób poza nawias społecznego wsparcia" - opisuje WP.

Więcej przeczytasz o tym tutaj:


MB

Fot. Panorama Warszawy. Źródło: Pixabay.com

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj29 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (29)

Inne tematy w dziale Gospodarka