Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Fot. PAP/Paulina Hennig-Kloska
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Fot. PAP/Paulina Hennig-Kloska

Kiedy system kaucyjny w Polsce? Minister klimatu z nowymi informacjami

Redakcja Redakcja Ekologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
System kaucyjny nie jest gotowy do wejścia w życie; myślimy o przesunięciu terminu jego wprowadzenia o pół roku - poinformowała w środę minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Zwróciła uwagę, że późniejszy start systemu jest też oczekiwany przez przedsiębiorców.

Minister klimatu: System kaucyjny nie jest gotowy do wejścia w życie

Minister klimatu przyznała na środowym spotkaniu z dziennikarzami, że system kaucyjny nie jest gotowy do wejścia w życie od początku 2025 roku. Dodała, że - według resortu - start tego systemu powinien zostać przesunięty.

– Wypracowaliśmy w tej sprawie chyba wspólne stanowisko. Prawda jest taka, że system nie jest gotowy do wejścia w życie od 1 stycznia br. (...) Minister Sowińska (wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska – red.) złożyła taki nieformalny jeszcze wniosek, żeby to o parę miesięcy przesunąć. Myślimy o pół roku. Wstępnie tak jestem z KPRM-em (umówiona – red.), że taka poprawkę dołożymy – powiedziała Hennig-Kloska.


Start systemu kaucyjnego przesunięty o pół roku

Dodała, że start systemu kaucyjnego w Polsce powinien zostać przesunięty, „bo ja uważam również i uważa tak minister Sowińska, uważają tak przedsiębiorcy, w zasadzie wszystkie strony zainteresowane (...) także operatorzy systemu”.

Pytana, kiedy projekt nowelizacji przepisów w tej sprawie trafi do Sejmu powiedziała, że „musimy złożyć jedną autopoprawkę i stanie na Radzie Ministrów”. Potwierdziła, że autopoprawka dotyczyć będzie przesunięcia terminu wejścia w życie systemu. – Przedłużenie wejścia w życie systemu kaucyjnego musi być przyjęte do końca roku. Jesteśmy praktycznie w momencie, kiedy ostanie przyjęte ustawy (przez rząd – red.) będą wpływać do Sejmu – zauważyła minister.

Hennig-Kloska podkreśliła, że nowela ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi wdrażającej system kaucyjny zawiera wiele ważnych elementów uszczelniających system gospodarowania odpadami. – Obieg kaucji będzie taki jak VAT. Są też ważne przepisy dotyczące kontroli ministerstwa co do przygotowania systemu (…) – wymieniła.

Odniosła się również do obaw branży producentów napojów i handlu detalicznego, że ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, a tym samym system kaucyjny może zostać uchylony.

– 77 proc. to poziom recyklingu jaki muszą uzyskać producenci opakowań i 25 proc. recyklatu powinno być używane do ponownej produkcji opakowań. Dzisiaj jest to 30 proc. zebrane w żółtych pojemnikach (...) Bez systemu kaucyjnego nie dowieziemy tych wskaźników (...) W rozmowach z KPRM na razie ustaliłam, że oddalamy (termin wejścia w życie systemu – red.). Nie odbieram, że ktoś chce wywrócić stolik - bo różne słyszę plotki - żeby ten system zlikwidować – powiedziała.


System kaucyjny. Celem zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych

Zgodnie z ustawą o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, system kaucyjny w Polsce ma zacząć działać od początku 2025 r. Jego celem jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 m kw., będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję. Natomiast mniejsze sklepy będą pobierać kaucję, ale przystąpienie do systemu odbioru opakowań będzie w ich przypadku dobrowolne.

Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego. Kaucja ma zachęcić do zwrotu opakowań i zwiększyć ilość ponownie wykorzystanych i przetwarzanych surowców służących do wytworzenia opakowań. System ma objąć trzy rodzaje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra.

KW

Źródło zdjęcia: Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Fot. PAP/Paulina Hennig-Kloska

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj12 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (12)

Inne tematy w dziale Rozmaitości