fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Zmarł wybitny literat. Pisał pod pseudonimem, nie doczekał druku najnowszej książki

Redakcja Redakcja Literatura Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Zmarł Leszek Szaruga (prawdziwe nazwisko: Aleksander Wirpsza), poeta, pisarz, tłumacz poezji niemieckiej, rosyjskiej i ukraińskiej; wykładowca uniwersytecki, redaktor, krytyk literacki i eseista. Miał 78 lat. Był synem innego znanego poety Witolda Wirpszy.

Teksty Szarugi śpiewał Gintrowski

"Gdy tak siedzimy nad bimbrem / Ojczyzna nam umiera / Gniją w celach koledzy / Wolno się kręci powielacz / Drukujemy ulotki / O tym że jeszcze żyjemy / Grozi nam za to wyrok / Dziesięciu lat więzienia / Gdzieś niedaleko / Patrol jednego z nas zatrzymał / Pijemy jego zdrowie / W więzieniu to mu się przyda" - śpiewał słowami Leszka Szarugi Przemysław Gintrowski w 1982 roku.

image

Leszek Szaruga - pisarz, poeta, eseista, krytyk literacki i tłumacz

Aleksander Wirpsza urodził się 28 lutego 1946 w Krakowie jako syn poety Witolda Wirpszy oraz Marii Kureckiej, tłumaczki i pisarki. Pseudonim, którego konsekwentnie używał od 1968 roku, zaczerpnął z "Robaków" Marka Nowakowskiego. Innych - "Jan Krajnik" i "Krzysztof Powoski" - używał w czasie współpracy z sekcją polską Radia Wolna Europa (1987-90) gdy mieszkał w Berlinie Zachodnim.

Studiował na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, jednak w marcu 1968 roku został relegowany ze studiów i aresztowany za udział w protestach studenckich.

Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Był redaktorem pism wydawanych w drugim obiegu, m.in. w "Wezwaniach" i "Pulsie". Współpracował z sekcjami polskimi BBC oraz Deutsche Welle oraz czasopismami emigracyjnymi. Publikował w paryskiej "Kulturze”. Pracował w "Nowej Polszy" i "Przeglądzie Politycznym".


Opublikował powieści, m.in. "Zdjęcie" (2008), "Podróż mego życia" (2010) i "Dane elementarne" (2014). Wydał tomy poetyckie "Wiersze" (1980), "Nie ma poezji" (1981), "Czas morowy" (1982), "Przez zaciśnięte zęby" (1986), "Mgły" (1987), "Po wszystkim" (1991), "Klucz od przepaści" (1994), "Skupienie" (1996), "Każdy jest kimś" (2000), "Panu Tadeuszowi" (2001), "Mówienia" (2004), "Życiowy wybór" (2006), "Blag" (2008).

Janusz Drzewucki, i wielu innych krytyków, sytuował poetę w formacji Nowej Fali - na podstawie daty publikacji pierwszych utworów oraz - przede wszystkim! -postawy nieufności wobec oficjalnego języka i nowomowy.

Szaruga był cenionym tłumaczem z języka niemieckiego: przekładał utwory Rose Ausländer, Barbary Köhler i Hermana Hesse. Tłumaczył także wiersze Herty Müller z tomów "Die blassen Herrenmit den Mokkatassen" oraz "Vater telefoniert mit den Fliegen" zebranych w książce "Kolaże"(2013).


"Tożsamość Międzymorza" - najnowsza książka Leszka Szarugi

Niebawem ukaże się książka "Tożsamość Międzymorza" - swoiste opus magnum historiozoficzno-kulturowej refleksji Leszka Szarugi. Książka jest opisem powstawania i dziejów tego terytorium Europy, które od końca XVIII wieku do roku 1989 obejmowało kraje pozbawione - wyłączając krótką pauzę okresu międzywojennego - bytu politycznego. Tłem losów Międzymorza są dzieje Europy Zachodniej oraz Rosji i Imperium Osmańskiego (w jego części europejskiej) widziane przede wszystkim z perspektywy krajów, które utraciły swą suwerenność w okresie kształtowania się w XIX wieku nowożytnych państw narodowych, nie mogły zatem stać się pełnoprawnymi uczestnikami życia politycznego. Całość dopełniona jest esejami podnoszącymi różne aspekty życia społeczeństw Międzymorza oraz dziennikiem lektur środkowoeuropejskich utworów literackich powstałych już po roku 1989. Jak informuje Krzysztof Czyżewski, Szaruga zdążył się jeszcze "nacieszyć okładką", ale nie doczekał druku.


W 2000 roku otrzymał habilitację na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu na podstawie rozprawy "Państwo - historia - literatura". Od roku 2003 był wykładowcą historii literatury na Uniwersytecie Szczecińskim oraz w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie, później - Uniwersytetu Warszawskiego.

W roku 1986 otrzymał Nagrodę Kościelskich, a w 1999 - nagrodę literacką "Kultury". 2 czerwca 2009 roku wiceminister kultury Tomasz Merta odznaczył go Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

ja

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Kultura