Premier Donald Tusk poinformował we wtorek po południu o przyjęciu przez Radę Ministrów strategii migracyjnej. Podkreślił, że była to decyzja trudna, ale bardzo potrzebna i oczekiwana.
Lewica była przeciwko strategii migracyjnej
"Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo" - czyli strategia migracyjna przyjęta. Decyzja trudna, ale bardzo potrzebna i oczekiwana" - napisał we wtorek na platformie X premier Tusk.
Szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska przekazała na portalu X, że strategia została przyjęta ze zdaniami odrębnymi czworga ministrów konstytucyjnych z Nowej Lewicy. "Pan Premier nie zgodził się na nasze poprawki dot. m.in. wpisania przestrzegania konstytucji do strategii" - napisała. "Jeżeli chodzi o planowaną legislację, nasze stanowisko pozostanie takie samo" - dodała.
Wcześniej słowa premiera krytykowali już inni przedstawiciele Lewicy. "Prawo do azylu jest podstawową zasadą, która musi zostać zachowana, bo tego wymaga prawo Unii Europejskiej i konwencje, których jesteśmy - jako Polska - stroną" - mówiła we wtorek wicemarszałkami Senatu Magdalena Biejat, wzywając rząd do współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Kontrowersje wokół zawieszenia prawa do azylu
Premier poinformował o niektórych założeniach strategii na konwencji Koalicji Obywatelskiej w sobotę. Wiele kontrowersji wywołała zapowiedź szefa rządu, że jednym z jej elementów ma być czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu. Tusk oświadczył, że rząd nie będzie respektować i wdrażać europejskich pomysłów godzących w bezpieczeństwo Polski - takich jak unijny pakt migracyjny.
Adwokatka współpracująca z Helsińską Fundacją Praw Człowieka Maria Poszytek pomysł czasowego, terytorialnego zawieszenia prawa do azylu nazwała krótkowzrocznym, niehumanitarnym i sprzecznym z prawami człowieka. Natomiast zdaniem byłej zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich Hanny Machińskiej wypowiedź Tuska w sprawie strategii migracyjnej zawieszenie prawa do azylu oznacza ignorowanie przyjętych przez Polskę zobowiązań międzynarodowych. Projekt krytykowała także Amnesty International.
Odpowiedzialny za opracowanie strategii wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk jeszcze we wrześniu zapowiadał, że będzie ona oparta na bezpieczeństwie, które przejawia się w ośmiu obszarach. Wśród nich znalazły się: obywatelstwo i repatriacja, kontakt z diasporą, integracja cudzoziemców, dostęp do rynku pracy, do edukacji, ochrona granic i polityka azylowa.
Przyjęcie dokumentu programowego ma pociągnąć za sobą zmiany ustawowe, w tym te w ustawie o cudzoziemcach, co ma pozwolić na usunięcie luk prawnych oraz stworzenie spójnego i skoordynowanego systemu migracyjnego. Ma także pozwolić na zdefiniowanie priorytetów Polski w tym zakresie, które będą prezentowane w debacie toczonej na poziomie unijnym.
Szef polskiego rządu leci na dwudniowy szczyt Rady Europejskiej w Brukseli (17-18 października), na którym przywódcy rozmawiać będą m.in. o migracji.
ja
źródło zdjęcia: fot. PAP/Marcin Obara
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Polityka