Fot. PAP
Fot. PAP

Nie można wyłączyć z orzekania "neosędziów". Nowa uchwała SN

Redakcja Redakcja Sądownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 76
Sąd Najwyższy po raz kolejny rzuca wyzwanie koalicji rządowej. Sędziowie SN wystosowali uchwałę, która uniemożliwia wyłączenie z orzekania "neosędziego". Według tego orzeczenia, obowiązującego w Polsce, podważanie statusu nie rodzi konsekwencji prawnych.

Nie można wyłączać "neosędziów". SN zdecydował

Projekt uchwały pojawił się w SN już w lipcu 2023 roku. Jednak została ona przyjęta dopiero 10 października 2024 r. Pomysłodawca chciał zablokować możliwość wymiany składów orzekających, gdy znajdował się w nich sędzia nominowany po 2016 r. m.in. przez zreformowaną przez PiS KRS.

"Żądanie sędziego lub wniosek o wyłączenie sędziego od rozpoznania sprawy oparte wyłącznie na okolicznościach towarzyszących powołaniu tego sędziego nie wywołuje skutków prawnych" - czytamy w dokumencie. Oznacza to, że posądzenie kogoś o bycie "neosędzią" nie jest wystarczającym powodem do skutecznej zmiany składu orzekającego w danej sprawie. 

Oto pełna treść uchwały podpisanej przez 7 sędziów Sądu Najwyższego: 

1. Żądanie sędziego lub wniosek o wyłączenie sędziego od rozpoznania sprawy oparte wyłącznie na okolicznościach towarzyszących powołaniu tego sędziego nie wywołuje skutków prawnych; w takiej sytuacji stosuje się per analogiam art. 531 § 2 i 3 k.p.c.

2. W razie uwzględnienia żądania lub wniosku, o których mowa w punkcie 1, postanowienie o wyłączeniu sędziego podlega uchyleniu na podstawie art. 359 § 2 k.p.c.

3. Rozpoznanie sprawy przez sąd w składzie bez sędziego, co do którego wydano postanowienie o wyłączeniu na podstawie żądania lub wniosku, o których mowa w punkcie 1, prowadzi do sprzeczności składu sądu orzekającego z przepisami prawa (art. 379 pkt 4 k.p.c.).

4. Nadaje uchwale moc zasady prawnej i ustala, że przyjęta w uchwale wykładnia prawa obowiązuje od dnia jej podjęcia.


Uchwała Izby Karnej SN. Uderzono w prokuraturę Bodnara

Przypomnijmy, że Izba Karna SN w gronie trzech sędziów rozpatrujących kwestię z gdańskiego sądu uznała, że to Dariusz Barski jest nadal prokuratorem krajowym, jego odwołanie było niezgodne z prawem, gdyż skutecznie został powołany do swojej roli w 2022 roku. W składzie byli Zbigniew Kapiński, Marek Siwek i Igor Zgoliński.

Rząd nie uznaje wyroków izb SN, w których zasiadają jego zdaniem tzw. "neosędziowie". Prokuratura Krajowa składała wniosek o wyłączenie tychże sędziów, bo według niej nie gwarantują obiektywnej oceny. Bezskutecznie. 

Więcej przeczytasz o tym tutaj:


MB

Fot. Jawne posiedzenie Sądu Najwyższego w Warszawie. Źródło: PAP/Rafał Guz

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj76 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (76)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo