fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Kolejny kraj Schengen wprowadził kontrole na granicach. Zbierają dane o podróżujących

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Norwegia podjęła decyzję o wprowadzeniu tymczasowych wyrywkowych kontroli granicznych na granicach lądowych z Finlandią, Rosją i Szwecją. Tymczasowe zawieszenie obowiązywania układu z Schengen to wynik obaw o możliwość ataku terrorystycznego.

Norwegia jest w Schengen, choć nie jest w Unii

Chociaż Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, to przystąpiła do strefy Schengen, w związku z czym teoretycznie nie powinno być żadnych kontroli granicznych dla osób wjeżdżających do Finlandii lub Szwecji lub wyjeżdżających z tego kraju. Norweska agencja bezpieczeństwa PST oświadczyła, że poziom zagrożenia terrorystycznego wzrósł z umiarkowanego do wysokiego w związku z tym w całym kraju pojawi się więcej zarówno umundurowanych, jak i ubranych po cywilnemu policjantów, a na granicach będą wyrywkowe kontrole.


Przepisy o kontroli granicznej mogą zostać wydłużone

Nowe przepisy graniczne mają obowiązywać do 22 października tego roku, jednak norweskie władze zastrzegają, że zarówno ich zakres, jak i termin obowiązywania mogą w każdej chwili zostać zmienione - poinformowały media, powołując się na źródła policyjne.

Nowe obostrzenia mają umożliwić służbom zbieranie dodatkowych informacji o podróżujących. Policja podkreśla jednak, że nie spodziewa się dodatkowych utrudnień przy wjeździe do Norwegii. Nie każdy przekraczający granicę będzie poddawany kontroli. - Chodzi w szczególności o zbieranie większej ilości informacji, więcej danych o pasażerach oraz zwiększenie możliwości deportacji – wyjaśnił rzecznik organów ścigania Tone Wangen.


Policja w Norwegii może mieć przy sobie broń palną

W zeszłym tygodniu padły strzały w kierunku ambasady Izraela w Sztokholmie, a następnie doszło do eksplozji w ambasadzie Izraela w Kopenhadze. Szwedzkie władze potwierdziły związek między tymi dwoma atakami. Według norweskich służb specjalnych co najmniej dwójka z zatrzymanych w związku z incydentem w Kopenhadze ma istotny związek z Norwegią.

Norwegowie bardzo poważnie traktują ewentualne zagrożenie dodatkowymi atakami terrorystycznymi na wybrane obiekty, a zwykle nieuzbrojona norweska policja została poinstruowana, aby nosić broń palną przez cały czas w okresie podwyższonej gotowości, który prawdopodobnie potrwa około czterech tygodni.

ja

Na zdjęciu bramki paszportowe na lotnisku Gardermoen w Oslo, fot. Wikipedia

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj4 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Polityka