fot. PAP/EPA/SPACE X
fot. PAP/EPA/SPACE X

Musk chce skolonizować Marsa. Udało mu się wykonać milowy krok

Redakcja Redakcja Badania i rozwój Obserwuj temat Obserwuj notkę 37
Elon Musk oświadczył, że rakieta Super Heavy, która pomyślnie powróciła po starcie, może być ponownie wystrzelona zaledwie w ciągu godziny. Jest to znaczący kamień milowy dla SpaceX - po udanym odzyskaniu boostera Super Heavy podczas piątego i wreszcie udanego lotu testowego rakiety Starship.

Piąty, ale pierwszy w pełni udany lot rakiety Starship

Podczas piątego i pierwszego w pełni udanego lotu testowego mierzącej 121 metrów megarakiety Starship firmy SpaceX po raz pierwszy mechaniczne ramiona wieży startowej przechwyciły precyzyjnie boostera Super Heavy, który wyniósł drugi człon statku.

Poprzednie loty, poza ostatnim, skończyły się eksplozjami statków, albo bezpośrednio po starcie, albo przy próbie lądowania.
Podczas pierwszej, w kwietniu 2023 roku, statek kosmiczny wybuchł w powietrzu. Do eksplozji doszło po około 4 minutach od startu, gdy nie udało się odłączyć od wynoszącej go rakiety Super Heavy. Kolejna nieudana próba odbyła się w listopadzie 2023 roku. Górny człon rakiety odłączył się od pierwszego, ale ten eksplodował po odłączeniu.

W trzecim locie (marzec 2024 roku) Starship po raz pierwszy wykonał manewr wchodzenia w atmosferę z przestrzeni kosmicznej. Uległ wówczas zniszczeniu, ale w trakcie lotu inżynierowie zebrali wiele trudnych do przecenienia danych. Z kolei w trakcie czwartego lotu testowego 6 czerwca - zgodnie z planem - kilka minut po starcie booster oddzielił się, a następnie wpadł do Zatoki Meksykańskiej; statek Starhip przetrwał wejście w atmosferę, a następnie został zwodowany.


"Wieża złapała rakietę!!"

Podczas piątej próby booster został przechwycony przez mechaniczne ramiona platformy startowej, powszechnie znane jako „pałeczki”, zaledwie siedem minut po starcie z Boca Chica w Teksasie w niedzielę.

"Wieża złapała rakietę!!" - napisał w serwisie X właściciel SpaceX Elon Musk. "To science fiction, bez części fiction" - dodał.


"Nawet w dzisiejszych czasach, to co właśnie zobaczyliśmy, to magia" - powiedział przedstawiciel SpaceX Dan Huot. "To dzień, który trafi do książek o historii inżynierii" - oznajmiła Kate Tice z centrali firmy w Hawthorne, w Kalifornii.

Przechwyceniem boostera kierował na pewnym etapie manualnie szef lotu, musiał on zresztą podjąć w czasie rzeczywistym decyzję, czy należy tego spróbować. Jak wyjaśnił SpaceX, powodzenie próby zależało od tego w jakiej kondycji jest zarówno Super Heavy, jak i wieża startowa.

Po godzinnym locie drugi moduł statku "wylądował w sposób kontrolowany" na Oceanie Spokojnym, dopełniając sukcesu tego lotu testowego.


Musk ogłosił, że rakieta gotowa natychmiast wystartować ponownie

Musk wyraził swój entuzjazm w mediach społecznościowych, zauważając: „Właśnie sprawdziłem booster Starship, który ramiona umieściły teraz z powrotem w jego uchwycie startowym. Wygląda na to, że jest w doskonałym stanie!”.


Przyznał, że chociaż niektóre zewnętrzne dysze silnika uległy wypaczeniu z powodu ciepła i pojawiły się drobne obawy, kwestie te są możliwe do opanowania. Szybki powrót rakiety nośnej jest niezbędny do osiągnięcia celu SpaceX, jakim jest uzyskanie możliwości szybkiego ponownego lotu, najlepiej w ciągu godziny od startu.


Przewiduje się, że przełomowa metoda odzyskiwania rakiety przez SpaceX przekształci podróże kosmiczne, znacznie skracając czas wymagany na zmianę między lotami

Dodatkowo, misja obejmowała skierowanie górnego stopnia Starshipa na ścieżkę suborbitalną, z zamiarem kontrolowanego lądowania na Oceanie Indyjskim około 65 minut po starcie.


Musk liczy, że dzięki temu ludzie skolonizują Księżyc i Marsa

Pierwszy stopień rakiety booster Super Heavy to moduł nośny, a drugi Starship, jest statkiem kosmicznym. W założeniu Starship ma nie tylko wynosić największe ładunki na orbitę i znacząco zmniejszyć koszty takiego transportu, ale także mieć kluczowy udział w kolonizacji Księżyca, a później - Marsa. Odpowiednio duża flota Starshipów może wręcz pozwolić na stałe połączenie transportowe z Księżycem.

Firma Muska liczy, że dzięki projektowi w przyszłości ludzie staną się gatunkiem międzyplanetarnym, zamieszkującym m.in. planetę Mars. Nadzieje z misją SpaceX wiąże również NASA, amerykańska agencja kosmiczna, która chce za pomocą rakiety Starship wysłać swoich kosmonautów na Księżyc w ramach misji Artemis 3, zaplanowanej na 2026 r.

ja


Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj37 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (37)

Inne tematy w dziale Technologie