Trwa nabór do 12. rundy programu Orlen Skylight Accelerator, w której na startupy czeka ponad 20 wyzwań technologicznych i biznesowych, w tym dotyczących np. cyfrowej organizacji, OZE i inteligentnej infrastruktury energetycznej. Zgłoszenia można składać do 3 listopada.
Ciekawy program dla startupów
Powołany w 2021 r. projekt Orlen Skylight accelerator to korporacyjny program skierowany do młodych podmiotów technologicznych, które wspólnie z koncernem chcą rozwijać swoje innowacyjne rozwiązania. Jak poinformował w Orlen, nabór do kolejnej odsłony akceleracyjnego projektu ruszył na początku października i potrwa do 3 listopada.
"W ramach 12. edycji programu na uczestników czeka ponad 20 wyzwań technologicznych i biznesowych określonych przez spółki z Grupy Orlen" - ogłosił koncern. Wyjaśnił, że wyzwania dotyczą tym razem takich obszarów, jak: cyfrowa organizacja, odnawialne źródła energii i inteligentna infrastruktura energetyczna, przemysł 4.0, optymalizacja energetyczna i procesowa oraz bezpieczna organizacja.
"Startupy, zakwalifikowane do udziału w akceleracji, oprócz możliwości przetestowania swoich produktów w rzeczywistych warunkach operacyjnych i w ramach infrastruktury należącej do spółek z Grupy Orlen, otrzymają wsparcie finansowe, potrzebne podczas przygotowań i wdrożenia pilotażu" - zapowiedział koncern.
Szansa dla startupów
Orlen zadeklarował jednocześnie, że zapewni startupom dostęp do ekspertów oraz specjalistycznej wiedzy w zakresie ulepszania i dostosowywania rozwiązań do konkretnego środowiska, również w przypadku dalszej komercjalizacji. "Współpraca w ramach programu daje także realną możliwość pozyskania partnerstwa strategicznego po zakończeniu akceleracji" - podkreślono w informacji.
Koncern przypomniał, że Orlen Skylight accelerator działa już ponad 3 lata, w jego ramach przeprowadzono dotąd 11. rund naboru, w których ogłoszono w sumie ponad 220 wyzwań technologicznych. "Z ponad 650 startupów jakie zgłosiły się do programu, udało się nawiązać współpracę z prawie 40 technologicznymi spółkami z Polski i ze świata" - wyliczył Orlen.
Według koncernu współpraca ze startupami pozwala Grupie Orlen "skutecznie budować przewagi konkurencyjne oraz wspiera rozwój, poprzez pozyskiwanie wielu zaawansowanych technologii". Orlen zwrócił uwagę, jego korporacyjny akcelerator łączy potencjał młodych technologicznych spółek, oferujących nowatorskie rozwiązania i doświadczenie dużego koncernu multienergetycznego.
Jak się zgłosić do programu?
Zgłoszenia w ramach obecnej rundy programu odbywają się poprzez formularz aplikacyjny dostępny na stronie internetowej: https://www.orlen.pl/pl/o-firmie/innowacje/akcelerator.
Uruchamiając Orlen Skylight accelerator w lipcu 2021 r. Orlen informował m.in., że budżet całego programu to 4,5 mln zł. Koncern podkreślał, że jego autorski program akceleracyjny to jedno z trzech "ogniw ekosystemu w innowacjach" Grupy Orlen, obok Centrum Badawczo-Rozwojowego w Płocku i korporacyjnego funduszu Orlen Venture Capital.
W ramach porozumienia zawartego w maju 2022 r. rozpoczęto współpracę między Orlen Skylight accelerator a Microsoft Founders Hub 101. Orlen informował wtedy, że startupy uczestniczące w programie akceleracyjnym koncernu mogą dzięki temu liczyć na bezpłatny dostęp do narzędzi i zasobów Microsoftu oraz na wsparcie ekspertów tej firmy.
Grupa Orlen to multienergetyczny koncern posiadający rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, Węgrzech i w Austrii. Koncern rozwija jednocześnie segment wydobywczy ropy naftowej i gazu ziemnego, segment petrochemiczny, a także odnawialnych źródeł energii. Planuje także rozwój energetyki jądrowej opartej na małych reaktorach jądrowych SMR.
MP
Siedziba Orlenu w Warszawie. Fot. PAP/Szymon Pulcyn
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Gospodarka