fot. PAP/Tomasz Gzell
fot. PAP/Tomasz Gzell

Świadek nie stawił się na przesłuchanie komisji ds. Pegasusa. "Żarty się skończyły"

Redakcja Redakcja Afera podsłuchowa Obserwuj temat Obserwuj notkę 98
Rozpoczęło się kolejne posiedzenie sejmowej komisji ds. Pegasusa. Zeznania złożyć miał b. szef ABW Piotr Pogonowski, jednak po raz trzeci nie stawił się na przesłuchanie. Komisja wystąpi zatem z wnioskiem o doprowadzenie świadka na przesłuchanie.

Pogonowski nie stawił się na posiedzeniu komisji śledczej

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Pogonowski nie stawił się na piątkowym posiedzeniu komisji śledczej. W czwartek szefowa komisji śledczej ds. Pegasusa Magdalena Sroka przekazała PAP, że Pogonowski już po raz trzeci poinformował, że nie stawi się na zaplanowanym na piątek przesłuchaniu, powołując się na orzeczenie TK z 10 września o niekonstytucyjności komisji.

Komisja zasięgnęła opinii biegłych, którzy zgodnie zarekomendowali wystąpienie w tej sytuacji do Sądu Okręgowego w Warszawie o przymusowe doprowadzenie świadka. Na wniosek członkini komisji Joanny Kluzik-Rostkowskiej(KO) komisja poddała pod głosowanie wniosek o ukaranie i doprowadzenie Pogonowskiego na przesłuchanie. Za opowiedziało się 7 członków, przeciw jeden, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Po głosowaniu szefowa komisji Magdalena Sroka (PSL-TD) poinformowała, że komisja wystąpi do Sądu Okręgowego w Warszawie z wnioskiem o ukaranie Pogonowskiego i doprowadzenie go na przesłuchanie.

Żarty się skończyły" - napisał w mediach społecznościowych wiceszef sejmowej grupy śledczej Tomasz Trela. Jak dodał, to "przestroga dla wszystkich, dla Zbigniewa Ziobry też".

Kim jest Piotr Pogonowski

Pogonowski to były szef ABW od 2016 do 2020 r. (w latach 2015-2016 pełnił obowiązki szefa); złożył rezygnację "z przyczyn osobistych". Od 2020 r. jest członkiem zarządu Narodowego Banku Polskiego, gdzie objął nadzór nad departamentami: administracji, bezpieczeństwa i controllingu.

Wcześniej, w latach 2008–2010 Pogonowski był dyrektorem gabinetu szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusza Kamińskiego. W wyborach parlamentarnych w 2011 r. bezskutecznie ubiegał się o mandat poselski z list PiS w okręgu lubelskim.

Dotychczas komisja przesłuchała m.in.: byłego wicepremiera, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, byłego wiceszefa MS, polityka Suwerennej Polski Michała Wosia, byłego dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości Mikołaja Pawlaka oraz innych pracowników resortu sprawiedliwości.

Komisja śledcza ds. Pegasusa bada legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję od listopada 2015 r. do listopada 2023 r. Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz.

ja

Na zdjęciu komisja ds. Pegasusa, fot. PAP/Tomasz Gzell

Czytaj także:



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj98 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (98)

Inne tematy w dziale Polityka