Wiceminister Gdula po raz kolejny zapewnił w czwartek w Sejmie, że w IDEAS NCBR "nic strasznego się nie wydarzyło", a zmiana na stanowisku prezesa dokonała się zgodnie ze statutem spółki.
Gdula tłumaczył się z zamieszania w państwowym instytucie
"Będzie to jedna z ważnych instytucji, bo ma się przekształcić ze spółki w instytucję naukową - instytut badawczy, który będzie dokonywał badań podstawowych, które są niezwykle istotne" - podkreślił Gdula. Odpowiedział w ten sposób posłom PiS, którzy zarzucili resortowi nauki "zburzenie jednej z pereł polskiej nauki" - IDEAS NCBR, gdzie prace nad sztuczną inteligencją prowadził prof. Piotr Sankowski.
Był on pomysłodawcą utworzonego w 2021 r. przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju IDEAS NCBR, a także - do końca czerwca br. - pierwszym prezesem tej spółki. W wyniku konkursu nowym prezesem ośrodka został w końcu września Grzegorz Borowik.
Wiceminister Gdula po raz kolejny zapewnił w czwartek, że w IDEAS NCBR "nic strasznego się nie wydarzyło", a zmiana na stanowisku prezesa dokonała się zgodnie ze statutem spółki.
Rządzący zapowiadają powstanie nowego instytutu
Powstanie nowego instytutu badawczego, który zajmie się rozwojem sztucznej inteligencji w Polsce zapowiedzieli w ubiegłym tygodniu wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski i minister nauki Dariusz Wieczorek. Instytut miałby zacząć działalność od 1 stycznia 2025 r. Tworzeniem tej jednostki ma się zająć właśnie prof. Piotr Sankowski.
Nowa jednostka miałaby powstać we współpracy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), resortów: nauki, obrony i cyfryzacji oraz części polskich uczelni. Szef resortu nauki zaś zobowiązał się zaś do końca roku przygotować wszystkie rozwiązania formalno-prawne, to jest kwestię udziałów, kapitału, organów spółki.
Afera w IDEAS NCBR. Naukowcy masowo odeszli
Pod koniec września Sankowski ogłosił, że 2 października kończy pracę w IDEAS NCBR na stanowisku lidera grupy badawczej. W reakcji na te informacje z zasiadania w radzie naukowej spółki zrezygnowało kilkoro jej członków, a odejście z instytutu rozważa kilku liderów grup badawczych. O powody zmiany na stanowisku prezesa IDEAS NCBR w listach otwartych do premiera i ministra nauki pytali laureaci grantów ERC oraz naukowcy zajmujący się sztuczną inteligencją w Polsce.
Tuż po decyzji resortu, zmian w ośrodku usiłował bronić publicznie wiceminister Maciej Gdula z lewicy, niegdyś członek „Krytyki Politycznej”. Zarzucał IDEAS NCBiR, że „nie przynosi zysków”, co wyśmiali nie tylko internauci.
Więcej przeczytasz o tym tutaj:
MB
Fot. Maciej Gdula w Sejmie. Źródło: PAP/Albert Zawada
Inne tematy w dziale Polityka