Terminal LNG w Świnoujściu. Fot. commons.wikimedia.org
Terminal LNG w Świnoujściu. Fot. commons.wikimedia.org

Orlen ma plan na skuteczną transformację energetyczną. "To paliwo odegra kluczową rolę"

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Gaz ma duże znaczenie w procesie transformacji energetycznej. Jako paliwo przejściowe, będzie zastępował wygaszane bloki węglowe oraz stabilizował system energetyczny mocno wykorzystujący OZE – zapowiadał Roland Wojtan, dyrektor Departamentu Zarządzania Portfelem Gazu ORLEN, podczas konferencji Energy Days.

Transformacja energetyczna w UE 

Państwa UE zobowiązały się osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. Dlatego Polska przeprowadza transformację energetyczną. Energetyka węglowa jest zastępowana przez odnawialne źródła energii (OZE). W procesie transformacji ważną rolę jako paliwo przejściowe, ma odegrać gaz ziemny, co pozwoli na możliwie najszybsze odejście od spalania węgla na rzecz nisko i zeroemisyjnych źródeł energii.

Jak wskazał Roland Wojtan, dyrektor Departamentu Zarządzania Portfelem Gazu ORLEN, rolą elektrowni gazowych będzie stabilizowanie pracy źródeł OZE. Dzięki dużej elastyczności elektrownie sprawnie zwiększą produkcję prądu, np. w sytuacjach deficytu produkcji energii z wiatru i słońca, co jest szczególnie ważne w naszej szerokości geograficznej.


Orlen: Gaz ziemny będzie istotny 

Według przedstawiciela ORLENU zapotrzebowanie na gaz w najbliższych latach będzie rosło. Gaz-System, który odpowiada za przesył gazu ziemnego i zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce, zaktualizował w maju prognozę zapotrzebowania na usługę przesyłową na lata 2024-2045. Obrazuje ona dynamiczny wzrost zużycia gazu w tej dekadzie, z ponad 18 mld m sześc. na koniec 2024 roku do ponad 27 mld m sześc. w wariancie optymalnego rozwoju oraz blisko 25 mld m sześc. przy założeniu umiarkowanego rozwoju i utrzymywania się stabilnego poziomu.

– Zgodnie z prognozami Gaz-System, zużycie gazu będzie wzrastać w latach 2025-30, później zacznie spadać – powiedział Roland Wojtan.

Istotnym źródłem dostaw gazu jest wydobycie własne Grupy ORLEN na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W 2023 roku wyniosło ono ok. 3,1 mld m sześc. W perspektywie 2030 roku spółka planuje wzrost wydobycia gazu ziemnego w Norwegii do ok. 4,5 mld m sześc. Gaz wydobywany ze złóż w Norwegii, przesyłany jest do Polski gazociągiem Baltic Pipe.

Rola terminalu LNG w Świnoujściu 

Jak podkreślił dyrektor Wojtan, jednym z fundamentów bezpieczeństwa gazowego są dostawy LNG, które Grupa ORLEN odbiera w Terminalu LNG w Świnoujściu. W 2023 r. wyniosły ponad 6 mld m sześc. i zabezpieczyły ok. 1/3 całkowitego zapotrzebowania na gaz w Polsce.

W opinii przedstawiciela koncernu multienergetycznego istotne znaczenie ma również rozwój przez ORLEN floty gazowców. Spółka wykorzystuje obecnie cztery takie jednostki, a kolejne cztery są w budowie.

— W najbliższych latach gaz stanie się jednym z filarów krajowego systemu elektroenergetycznego – podsumował Roland Wojtan.

MP

Terminal LNG w Świnoujściu. Fot. commons.wikimedia.org

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj3 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Gospodarka