fot. Pixabay
fot. Pixabay

Połowa Polaków ledwo wiąże koniec z końcem. Rachunki i zakupy to już wyzwanie

Redakcja Redakcja Finanse osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 72
Rosnące koszty życia sprawiają, że połowa z nas zastanawia się, jak zapłacić bieżące rachunki lub z czego zrezygnować, robiąc zakupy. O wydatkach ekstra nawet nie próbują myśleć.

Największe wyzwania finansowe jesieni

Najpierw były wakacje, które zawsze „kosztują swoje”, potem na początku września do szkoły wróciły dzieci, teraz studenci na uczelnie i okazało się, że jesienne domowe budżety nie zawsze są w stanie pokryć wszystkie niezbędne wydatki. Zwłaszcza, że dochodzą koszty ogrzewania i energii, które w Polsce są bardzo wysokie.  Dlatego właśnie dla prawie połowy Polaków największym finansowym wyzwaniem najbliższych miesięcy będą podstawowe wydatki.

Tak wynika z raportu Santander Consumer Banku „Polaków Portfel Własny: Edukacja jutra”. Największym wyzwaniem finansowym tej jesieni są dla Polaków bieżące rachunki i opłaty. Na tę odpowiedź wskazało 49 proc. Na drugim miejscu znajdują się codzienne wydatki i zakupy, jak np. jedzenie czy środki czystości. Jest to obciążenie dla prawie 30 proc. Polaków. W badaniu ponad jedna piąta respondentów wskazała także remont mieszka czy domu (23 proc.). W związku z nadchodzącymi chłodniejszymi miesiącami, należy zaopatrzyć szafę w cieplejszą odzież. Jednak jak pokazuje raport, dla blisko 20 proc. zakup ubrań i obuwia jest największym wyzwaniem wśród wydatków tej jesieni. Podobny odsetek (17 proc.) ankietowanych wskazał także na zakup lub naprawę samochodu oraz wyjazd na urlop. W przypadku nowego roku szkolnego – wydatki związane z edukacją są najbardziej obciążające dla budżetu dla 13 proc. rodzin.


- Każdy okres roku wiąże się z pewnymi wydatkami. Wiosną i latem mówimy o urlopach, koloniach czy uroczystościach rodzinnych. Z kolei jesienią i zimą czekają na nas wydatki edukacyjne, wyższe rachunki związane z energią oraz zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Wiele osób decyduje się na finansowanie zewnętrzne, aby opłacić wszystkie zobowiązania. Z naszego badania wynika, że 31 proc. osób zdecydowałoby się na kredyt na remont mieszkania. Z kolei ponad jedna piąta rozważa kredytowanie na zakup samochodu oraz własnego lokum. Jedynie 7 proc. planuje skorzystać z pomocy banku ze względu na wydatki edukacyjne – mówi Magdalena Mazurek, marketing menadżerka z Santander Consumer Banku.

Oszczędności na edukację dzieci

Rozpoczęcie szkoły wiąże się z jednorazowym wysokim wydatkiem na wyprawkę szkolną. Jednak także z zobowiązaniami, które trwają przez cały rok – jak korepetycje czy zajęcia pozaszkolne. Według raportu 38 proc. rodziców regularnie oszczędza na koszty związane z edukacją dzieci. Badanie pokazuje, że częściej (46 proc.) robią to mężczyźni niż kobiety (30 proc.). Ponad jedna trzecia odkłada pieniądze jednak robi to nieregularnie. W tym przypadku dominują panie – 38 proc. do 30 proc. panów. Ponad jedna piąta (24 proc.) w ogóle nie oszczędza na ten cel.

Osoby, które decydują się na odkładanie kwot na edukację dzieci, najczęściej wybierają konto oszczędnościowe. Na taki krok decyduje się 52 proc. rodziców. Z kolei ponad 30 proc. deklaruje, że odkłada gotówkę w domu. Ta opcja jest znacznie częściej wybierana przez kobiety (38 proc.) niż mężczyzn (26 proc.). Z konta osobistego korzysta w tym celu 26 proc. ankietowanych. Natomiast lokata jest wybierana przez 19 proc. opiekunów. Przy czym na ten produkt bankowy decyduje się 28 proc. panów, a jedynie 11 proc. pań.


Polacy zmuszeni szukać dodatkowej pracy

Eksperci są zgodni, że rosnące koszty życia czy inflacja wymagają od Polaków większej świadomości finansowej oraz odpowiedzialnego podejścia do zarządzania domowym budżetem. Planowanie, oszczędzanie oraz inwestowanie w oszczędności energetyczne mogą pomóc w zminimalizowaniu negatywnych skutków tych wyzwań.

W spinaniu domowego budżetu pomaga coś jeszcze. Dane pokazują, że aż 45,2 proc. Polaków aktywnych zawodowo podejmuje się pracy poza głównym etatem, a jeszcze więcej, bo 58 proc., chce kontynuować lub podjąć dodatkową pracę w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Odsetek osób podejmujących pracę dodatkową wzrósł o 3,9 proc., planujących to zrobić ponad 8 proc.

Tomasz Wypych


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj72 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (72)

Inne tematy w dziale Gospodarka