na zdjęciu: Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podczas konferencji prasowej. fot. PAP/Radek Pietruszka
na zdjęciu: Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podczas konferencji prasowej. fot. PAP/Radek Pietruszka

NBP wydał oświadczenie. Bank reaguje na doniesienia o pensji prezesa

Redakcja Redakcja Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 56
Narodowy Bank Polski wydał oświadczenie, w którym odniósł się do doniesień medialnych o podwyżce wynagrodzenia prezesa tej instytucji Adama Glapińskiego.

Oświadczenie NBP w sprawie wynagrodzenia prezesa 

W odpowiedzi na pytanie dotyczące zamieszczonej właśnie uchwały Departament Kadr NBP wyjaśnia, że niniejsza zmiana została przyjęta przy poparciu związków zawodowych w Narodowym Banku Polskim, ponieważ wywiera bezpośredni wpływ na poziom wynagrodzeń pracowników w całym Banku. 

"Jednocześnie wskazać należy, że po wprowadzonej zmianie, pomimo reguły wynikającej z art. 66 ust. 1 ustawy o Narodowym Banku Polskim, wynagrodzenie Prezesa NBP kształtuje się na poziomie ok. 35 proc. średniej wynagrodzeń prezesów banków komercyjnych. Zgodnie z art. 66 ust. 1 i 2 ustawy o Narodowym Banku Polskim wielkość środków na wynagrodzenia ustalana jest corocznie w planie finansowym Narodowego Banku Polskiego, z uwzględnieniem poziomu płac w sektorze bankowym. Narodowy Bank Polski nie jest jednostką sektora finansów publicznych, gospodaruje środkami własnymi, a nie budżetowymi" - czytamy.

W komunikacie wskazano, że wynagrodzenie Prezesa i wiceprezesów NBP ustalane jest na podstawie przepisów o wynagradzaniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, w powiązaniu z przepisami ustawy o Narodowym Banku Polskim. Ostatnia omawiana zmiana wysokości wynagrodzenia wynika z uchwały podjętej przez Zarząd NBP, zgodnie z powyższymi zasadami i rozwiązaniami ustawowymi i ma jedynie walor urealnienia odpowiednich świadczeń. Przyjęta zmiana pozwoli na utrzymanie relacji wysokości wynagrodzenia Prezesa NBP do wynagrodzenia w gospodarce narodowej na poziomie poprzednich prezesów NBP.

Ostatnia zmiana wynagrodzenia miała miejsce w 2021 roku i wynikała ze zmiany rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.


Media: wynagrodzenie prezesa NBP może wzrosnąć o 191 tys. zł

Z szacunków portalu Money.pl wynika, że wynagrodzenie szefa banku centralnego może wzrosnąć w ciągu roku o 191 tys. zł i zwraca uwagę, że dzieje się to w czasie, gdy przesłuchania zaczyna komisja mająca doprowadzić Adama Glapińskiego przed Trybunał Stanu.

"Nowa uchwała podwyższa premię dla prezesa NBP ze 100 proc. do 130 proc. Czyli łącznie wynagrodzenie prezesa NBP zwiększa się z 200 proc. pensji do 230 proc., co oznacza, że efektywnie wzrośnie o 15 proc." - poinformował portal.

Dodał, że to nie koniec, ponieważ prezesowi przysługują nagrody, które przyznaje się za "szczególne zaangażowanie w realizację zadań z ustawy o NBP". Są one coraz większe i stanowią wielokrotność miesięcznego wynagrodzenia obliczonego "jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy", co - jak powiedział rozmówca portalu znający temat - oznacza po prostu miesięczne wynagrodzenie łącznie z premią.

Szczegółowe wyjaśnienia w odniesieniu do zasad wynagradzania Prezesa NBP, także w kontekście historycznym, zostały przedstawione w oświadczeniu Narodowego Banku Polskiego z dnia 12 września 2024 r. opublikowanym w tym miejscu.

na zdjęciu: Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podczas konferencji prasowej. fot. PAP/Radek Pietruszka

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj56 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (56)

Inne tematy w dziale Gospodarka